در گزارش تور و گردشگری تشریح شد؛

ماجرای کابل کشی فلک الافلاک چیست

ماجرای کابل کشی فلک الافلاک چیست

تور و گردشگری: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در واکنش به ویدیو انتشار یافته در فضای مجازی ماجرای کابل کشی قلعه فلک الافلاک و اصولی یا غیر اصولی بودن این اقدام را تشریح نمود.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: طی امروز کلیپی از تخریب دیوارهای قلعه فلک الافلاک در فضای مجازی لرستان انتشار یافت، موضوعی که سبب واکنش افکار عمومی و رسانه ها در این رابطه شد، در این جهت مدیرکل میراث فرهنگی لرستان توضیحاتی را ارائه کرد که در زیر می توانید بخوانید.
سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: برای سیستم برق رسانی قلعه فلک الافلاک و موزه آن از زمانی که ادیسون برق را اختراع کرد و وارد دنیا و به تبع آن وارد ایران، لرستان و سپس خرم آباد شد، بطور «روکار» جاهایی سیم کشی و کابل کشی کرده اند و کسی هم اعتراضی در این رابطه نکرده است.
باید سیستم الکتریکال موزه را ایمن سازی می کردیم
وی عنوان کرد: وضعیت سیم کشی و کابل کشی در قلعه فلک الافلاک مانند تار عنکبوت است آنقدر که سیم و نوار از آنجا رد شده است، در این جهت به سبب این که در قلعه یکی از غنی ترین گنجینه های غرب کشور را نگهداری می نماییم، از طرفی موزه نیز یکی از موزه های خوب و با ارزش در غرب کشور است، باید سیستم الکتریکال موزه را ایمن سازی می کردیم، برای ایمن سازی هم باید از کابل های نسوز، سیم کشی، زیرکار و… استفاده می کردیم تا در معرض خطر نباشد، کسی آنرا قطع نکند، اتصال ایجاد نکند، سیستم حفاظتی الکترونیک را به خطر نندازد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با تاکید بر این که ناچار بودیم که آنجا این کار را انجام دهیم، افزود: در این جهت مشاور، بررسی، مطالعه و طراحی کرد، بعد از طراحی سال قبل و سال پیش از آن دو فصل از این کار را انجام دادیم، یک فصل هم الان شروع شده و درحال کار هستند.
قاسمی اضافه کرد: الان کلیپی که در فضای مجازی در حال انتشارست فکر می کنم برای سال قبل باشد، ما یک هفته است که کار فصل سوم سیستم الکتریکال موزه و حفاظت الکترونیک آنرا آغاز نموده ایم، خواه، نا خواه وقتی ناچار هستند که از زیر کار یک سری کابل نسوز رد کنند، باید قسمتی از آجرها سالم بیرون کشیده شود، اگر لطمه هم دید مشابه آن از آجرهای قدیمی استفاده کنند.
فرآیند کارشناسی و قانونی بوده است
وی بیان داشت: این آجرها نیز مربوط به دوره ساسانی نیست، آن موقع که اصلاً آجر نبوده است، این قلعه در زمان قاجار با آجر روی خرابه ها و بدنه سنگ و ساروج قدیم، بازسازی شده است، این آجرها را آرام بیرون می کشند، کابل کشی را انجام می دهند، سپس آجر را سر جای خودش می گذارند، بندکشی می کنند، قسمت هایی هم که از گذشته لطمه دیده باردیگر بندکشی مجدد و بازسازی می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان افزود: زیر نظر ناظر و مشاور، سیستم تأسیسات مکانیکی و برقی و همین طور زیر نظر ناظر مرمتی، کار انجام می شود.
قاسمی اشاره کرد: پروسه در این رابطه کارشناسی شده و قانونی می باشد، هیچ مشکلی هم ندارد، هیچ خطا و خلافی هم در آن نیست.

بنا بر این گزارش، قلعه باستانی فلک الافلاک یکی از شاخص ترین آثار تاریخی ایران و جهان است، بنای عظیم آجری که مربوط به دوره ساسانی که همچنان استوار بر روی تپه ای باستانی در مرکز شهر خرم آباد میزبان دوستداران میراث فرهنگی این مرز و بوم است.
زیبایی و معماری اعجاب انگیز قلعه فلک الافلاک باعث شده که این قلعه تاریخی و باستانی لرستان از طرف خیلی از کارشناسان به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گیرد.
این قلعه به لحاظ موقعیت استراتژیکی خود در قرن چهارم هجری قمری به عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل بویه درآمد و از قرن ششم هجری بعد از ساخته شدن شهر جدید خرم آباد این قلعه نیز بنام خرم آباد معروف شد و احیانا نام فلک الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.
این بنای کم نظیر مربوط به دوره ساسانی است و به شماره ۸۸۳ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
بخش عمده ای از حریم بنای باستانی فلک الافلاک طی سالهای قبل آزادسازی شده است ولی متأسفانه پس از آزادسازی، ساماندهی این حریم از طرف متولیان امر مورد غفلت قرار گرفته تا تبدیل حریم این بنای تاریخی به یک سایت گردشگری مغفول واقع شود.
از سوی دیگر طرح استواری بخشی و لرزه خیزی قلعه تاریخی فلک الافلاک سالهاست که به دلیلهای مختلفی عملیاتی نشده و امروز شاهد مشکلاتی در این بنای تاریخی هستیم، مشکلاتی که با هشدار مسئولان ملی و استانی نیز مواجه بوده است.
نم زدگی دیواره های قلعه باستانی قلعه فلک الافلاک، گلسنگ هایی که روی دیواره دیده می شود، راه اندازی راه پله های نوساز بدون توجه به همخوانی با این بنای تاریخی، وجود موزه های مردم شناسی و دیرینه شناسی در داخل این بنای منحصر به فرد و لطمه های ناشی از این فعالیت این موزه هاو … همه و همه مشکلاتی است که این بنای تاریخی با آن دست در گریبان است.

1401/05/02
10:04:18
5.0 / 5
718
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری