گزارش تور و گردشگری؛

ایران زیبا از دید بلاگرهای روس صدای رسانه انگلیسی را درآورد

ایران زیبا از دید بلاگرهای روس صدای رسانه انگلیسی را درآورد

این دفعه حضور اینفلوئنسرهای روس در ایران خبرساز شده است، از گزارش روزنامه تایمز گرفته تا انتقاداتی که از انتشار تصاویر زیبایی های ایران در فضاهای مجازی پخش می شود.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ مدتی است حضور اینفلوئنسرهای خارجی در ایران خبرساز شده است. مدتی پیش هم ورود دومین تور متشکل از تاثیرگذاران فضاهای مجازی ساکن در کشورهای مختلف به ایران جنجالی شده بود همان گروهی که با همراهی یکی از اینفلوئنسرهای ایرانی و توریست به ایران آمدند. آنقدر این جنجال زیاد شد که اطلاع رسانی درباره سفر آنها نیمه تمام ماند.
خیلی ها این سوال برایشان پیش آمد که چطور یک دختر جوان می تواند بدون همراهی متخصصان گردشگری و کسانی که ورود گردشگران را به ایران بررسی می کنند، این تعاملات را برقرار کرده و چنین تورهای گردشگری لاکچری برای آنها برگزار کند. خیلی ها که دنبال ربط دادن حاشیه ها به اصل موضوع هستند این اتفاق را با مسائل سیاسی و مشکلات روز مردم جامعه پیوند دادند و گفتند در شرایطی که مردم ایران با مشکلات زیادی رو به رو هستند، چرا باید ایران زیبا و عاری از مشکل را به گردشگران کشورهای دیگر نشان داد.
آنها به این باور رسیده بودند که اینفلونسرهای خارجی ورودی به ایران تحت حمایت ویژه قرار می گیرند تا ایران زیبا تبلیغ شود. بنا بر این است که به یک دختر فارغ از مجوزهای مرسوم، اجازه داده می شود تا برای بار دوم در کشور چنین توری با سر و صدای زیاد برگزار کند.
حالا پس از مدتی که از برگزاری این تور و حاشیه های آن گذشته، بار دیگر حضور اینفلوئنسرهای روسی به ایران خبرساز شده است. تصاویر و فیلم های حضور این افراد در فضاهای مجازی ترند شده و می شود. مانند فیلم کوتاهی که همین چند وقت پیش بلاگرهای روسی منتشر نمودند و نشان می دادند چقدر از دیدن یکی از بوتیک هتل های اصفهانی ذوق زده شده اند. این بلاگرها توسط یکی از زنان روس ساکن در ایران در قالب گروههای مختلف وارد کشورمان می شوند.

به تازگی روزنامه تایمز در گزارشی درباره این گروههای توریست مطلبی نوشته است. در این گزارش آمده که: ایران مقصد جدید اینفلوئنسرهای روس شده است. اگر در گذشته آنها به اروپا هجوم می بردند و لباس طراحان را در پاریس و لندن به رخ می کشیدند ولی حالا وارد تهران می شوند چون دیگر اروپا به آنها ویزا نمی دهد. در این گزارش به نقل از یکی از وبلاگ نویسانی که به ایران آمده نوشته شده از تفاوت بین انتظار و واقعیت شگفت زده هستم و چقدر ما درباره ایران تعصب داریم!
ورود این بلاگرها به ایران در این گزارش به سفر پوتین نیز گره خورده است اما در مقابل آن به این مساله پرداخته شده که خیلی ها از این که توریستهای خارجی در قالب بلاگر به ایران می آیند ناخرسند هستند و می گویند اینفلوئنسرهای تبلیغاتی روس از سبک زندگی مجلل خود در ایران لذت می برند درحالی که این لذت برای زنان ایرانی وجود ندارد. در همین حال در این گزارش نوشته شده که این افراد در عکس ها لباس های مناسبی پوشیده اند. همین طور نوشته شده تعدادی از این وبلاگ نویسان در جریان تلاش دولت برای نشان دادن ایران به عنوان یک جامعه آزاد جنجال آفرین شده اند.
چرا نباید ایران را زیبا معرفی کرد؟
نکته ای که در همه این گزارش ها و انتقادها نادیده گرفته می شود این است که چرا نباید ایران زیبا را نشان داد؟ فارغ از این که این نمایش توسط خارجی ها صورت گیرد یا اشخاص دیگر و حتی فارغ از این که چه کسانی با چه اهدافی بلاگرها را به ایران می آورند سوال اینجاست که اشکال ارائه تصویر از زیبایی های ایران چه مشکلی را به وجود می آورد؟
همه ایرانیها بر این باور هستند که کشورمان چهارفصل و دارای جاذبه های گردشگری زیبایی است بسیاری از آنها وقتی تصویری از این زیبایی ها را منتشر می کنند در کنارش می نویسند اگر این زیبایی ها در خارج از کشور بود چه تبلیغاتی که برای آن نمی شد.
اما حالا کافی است در موتورهای جستجوگر کلمه «ایران» نوشته شود آن موقع است که بسیاری از ما از انتشار تصاویر سیاه از ایران زیبایمان ناراحت می شویم و می گوئیم چرا خارجی ها تصور می کنند ایرانیها هنوز با شتر جا به جا می شوند و یا کشوری ناامن است.
توقع تبلیغ ایران از فعالان گردشگری ایرانی
در این میان نباید نادیده گرفته شود که توقع تبلیغ ایران از نهادهای مرتبط و افراد فعال در زمینه گردشگری کم نیست ولی با این وجود ذکر این نکته لازم است که فعالیت گسترده رسانه های معاند باعث شده تا موانع زیادی برای دیدن جذابیت های ایران بوجود بیاید آنقدر که هر اندازه ایران را با تصاویر زیبایش نشان دهیم کسی آنرا باور نمی نماید.
هر چند در این نوع تصاویر و تورهای گردشگری باید نکاتی مدنظر قرار گیرد همچون این که شرایط حضور و حتی پوشش افراد در جاذبه های گردشگری باید به شکلی باشد که برای همه مردم در دسترس باشد نه عده ای خاص. به عنوان مثال در فمتورها افراد وقتی وارد یک رستوران می شوند، برای آنها موسیقی پخش می شود درحالی که وقتی مسافر پس از این تور و دیدن تصاویر آن وارد رستوران می شود، دیگر آن گروههای موسیقی را نمی بیند. چون آن رستوران اصلاً خدمت موسیقی زنده را ارائه نمی داده و اگر چنین برنامه ای اجرا شده تنها برای آن عده خاص در همان روز بوده است ولی برای خیلی ها این تصور ایجاد می شود که همیشه می توان چنین فضایی را در آنجا مشاهده کرد. یا بطورمثال افراد در این فمتورها به دیدن جاذبه هایی می روند که امکان بازدید آنها برای همه میسر نیست و مخاطب تصور می کند او هم می تواند به این مکان برود؛ اینجاست که انتقاد تعدادی از افراد از این تورها می تواند دلیل داشته باشد.
انتشار تصاویر زیبا از یزد پس از سیل
از طرفی در هر کشوری مشکلاتی وجود دارد. اما وقتی گردشگران و فعالان آن کشورها در کنار این مشکلات از زیبایی های آن کشور سخن می گویند و عکس می گیرند کسی نمی گوید چرا منتشر کردید حتی در کشور خودمان وقتی سیل، بافت تاریخی یزد را گرفتار مشکل کرد؛ بسیاری از فعالان گردشگری با تصاویری که از یزد منتشر نمودند نشان دادند؛ این بافت تاریخی بااینکه در بعضی جاها لطمه جدی دیده ولی هنوز پابرجا است و تصاویر تخریبی از آن نباید این مساله را متصور کند که کل بافت تاریخی یزد گرفتار مشکل شده است. چرا کسی به این افراد خرده نگرفت و نگفت مگر سیل نیامده پس چرا شما همچنان می گوئید حال بافت تاریخی یزد خوب است! چون شاید نباید همه چیز را به هم ربط داد. انتشار تصاویر از ظرفیت ها، ایجاد رانت برای برخی افراد در حوزه ورود توریست و مشکلات همیشگی جامعه مطالبی هستند که باید به هر کدام از آنها در جای خود پرداخت.
با این حال عده ای، همیشه عینک بدبینی به چشم دارند و به دنبال دلیل برای هر حرکتی هستند بطورمثال می گویند اینفلوئنسرهای حکومتی برای تغییر تصویر ایران چنین تورهایی راه انداخته اند. اما سوال اینجاست اگر این امکان برای همه فعالان گردشگری (و نه عده ای خاص) وجود داشته باشد که بتوانند توریست خارجی وارد ایران کنند، چه ایرادی دارد چنین کارهایی صورت گیرد البته که انتظار می رود این حرکت ها از جانبه وزارت متولی باشد.

1401/05/12
10:14:36
5.0 / 5
739
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , توریست , جاذبه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری