صدور شناسنامه فرش برای مقابله با تقلب

صدور شناسنامه فرش برای مقابله با تقلب

به گزارش تور و گردشگری، صدور شناسنامه فرش مطالبه جدی و حیاتی جامعه تولیدکنندگان فرش است که در دهه گذشته و پس از تحریم های ظالمانه آمریکا و از دست رفتن بازارهای بین المللی فرش کشورمان بیشتر از پیش احساس می شود.


سال گذشته صادرات فرش ایران به کمتر از ۶۰ میلیون دلار رسید و بیشتر صادرات مان چمدانی بود، این در حالیست که اواخر سال ۹۷ و با اعمال شدن تحریم ها، صادرات فرش بیشتر از ۲۳۰ میلیون دلار بود.
کشورهای رقیب همچون هند، پاکستان، چین و ترکیه با وجود غیبت کشورمان در بازارهای جهانی بستر را برای صادرات مهیا دیدند و گوی سبقت را در این برهه ربودند و خبر آمده بعضی از تجار این کشورها، قالی های خویش را با ویژند (برند) فرش ایران می فروشند.
این مبحث سبب شد تا برای جلوگیری از چنین تقلب هایی، شناسنامه فرش از جانب دستگاه های ذی ربط دولتی در اولویت قرار بگیرد و مرکز ملی فرش باتوجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب، از شرکتهای دانش بنیان بخواهد شناسنامه ای با مشخصات هویتی و مالکیتی که جایی برای متقلبان داخلی و خارجی باز نگذارد. چونکه برخی سودجویان در داخل کشور با قاچاق فرش های افغانستانی به داخل یا تولید فرش های بی کیفیت و حتی تقلبی از بازار متلاطم، سودجویی کنند.
با تاکید بر صدور شناسنامه فرش، شرکتی دانش بنیان به نام مجموعه ایران گره با تحقیق و آزمون و خطا و استفاده از برترین فناوری های جهان موفق به راه اندازی شناسنامه ای شد که می تواند گره مهمی از صادرات فرش ایران باز کند.


این شناسنامه گذشته از ذکر کامل مشخصات فرش از جمله، نام بافنده، طراح، نقشه، محل بافت، تعداد گره ها، رجشمار، نوع رنگرزی، عکس فرش و قابلیت استعلام از سامانه ای که مقرر است در اختیار مرکز ملی فرش قرار گیرد که زبر مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت است، تراشه ای در شناسنامه و فرش دارد که گذشته از ردیابی فرش، می تواند اطمینان کامل مشتریان را جلب نماید.
این تراشه مبتنی بر تکنولوژی RFID قابلیت ثبت کامل مشخصات فرش را دارد که هک کردن آن غیر امکان دارد. یکی از تراشه ها داخل جلد شناسنامه قرار می گیرد که دستکاری آن غیر ممکن است. تراشه دیگر هم در حاشیه فرش پلمب می شود و گذشته از این که در شست وشو صدمه ای نمی بیند، امکان بیرون آوردن آن وجود ندارد، چونکه دستکاری آن برای انتقال به فرشی دیگر باعث تخریب آن می شود.
از سوی دیگر تجار ایرانی که در کشورهای اروپایی و آمریکایی فعالیت دارند با توجه به این شناسنامه، فروش قالی های ایرانی را راحتتر ار گذشته می بینند ولی این کافی نیست. چونکه فعالان حوزه فرش از وزیر صمت می خواهند تا با صدور دستورالعمل اجرایی، صدور شناسنامه فرش را به صورت یک قانون ابلاغ کند.
پیش از این نیر مهدی بابایی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از سنددار شدن و صدور شناسنامه برای فرش های نفیس ایرانی و نقل و انتقال آنها در دفاتر اسناد رسمی سخن گفته بود.

منبع:

1401/05/26
22:16:34
5.0 / 5
687
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری