شروع سومین فصل از کاوش مشترک تیم ایران و فرانسه

شروع سومین فصل از کاوش مشترک تیم ایران و فرانسه

تور و گردشگری: سومین فصل از کاوش مشترک تیم ایران و فرانسه در غار قلعه کرد آوج در استان قزوین به سرپرستی مشترک دانشگاه تربیت مدرس و موزه انسان شناسی پاریس با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی در حال انجام می باشد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حامد وحدتی نسب سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: غار قلعه کرد از زمره مهم ترین محوطه های پارینه سنگی در ایران و خاورمیانه است که قبلاً توسط باستان شناسان استان قزوین مورد شناسایی و مطالعه مقدماتی قرار گرفته بود.
او اضافه کرد: اولین و دومین فصول کاوش این محوطه در سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ توسط هیئت مشترک ایران و فرانسه در حالی به پایان رسید که بیشتر زمان کاوش صرف خواناسازی گودال های به وجود آمده توسط حفاران بدون مجوز شد.
این عتیقه شناس مهم ترین دستاورد فصل دوم کاوش غار قلعه کرد را کشف دندان کودک انسان نئاندرتال با قدمت ۱۵۵ هزار سال پیش اعلام نمود که اکنون در موزه قزوین برای بازدید عموم قرار دارد و اشاره کرد: وقفه ای ۳ ساله در کاوش به خاطر وقوع کرونا، این فرصت را به پژوهشگران داد تا مطالعات سن سنجی مطلق را با روش های متنوعی انجام دهند.
وحدتی نسب اظهار داشت: به سبب قدمت بالای مواد فرهنگی غار قلعه کرد، انجام سن سنجی به روش معمول کربن ۱۴ که تنها تا گستره ۴۵۰۰۰ سال امکان پذیر است، در این غار ممکن نبود از همین رو از دو روش تشدید چرخش الکترون (ESR) و اورانیوم/توریم استفاده شد.
سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار نمود: نتایج مقدماتی حاکی از سنی فراتر از ۴۰۰ هزار سال برای نهشته های فرهنگی این محوطه است که این سن، غار قلعه کرد را مبدل به قدیمی ترین سکونتگاه بشر در ایران کرده است.
او با اعلان اینکه سن یاد شده در کنار دست افزارهای سنگی به دست آمده از این غار، حاکی از این است که غار قلعه کرد، قبل از انسان نئاندرتال نیز محل سکونت گونه های دیگر انسانی همچون انسان هایدلبرگ و یا احیانا نوعی از انسان راست قامت بوده است، اظهار داشت: تا حالا دو نوع اسب قبل از تاریخی منقرض شده، گوزن، خرس قهوه ای و کرگدن در بقایای جانوری به دست آمده از این محوطه شناسایی شده است.
وحدتی نسب در آخر با اشاره به این که بودجه جستجوهای مورد اشاره توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین فراهم گشته است، اظهار داشت: سه فصل کاوش در غار قلعه کرد به روشنی حاکی از این امر است که این محوطه حداقل نیازمند ۱۰ سال کاوش مستمر است.


منبع:

1401/05/27
13:06:24
5.0 / 5
737
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , قدمت , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری