در آئین افتتاحیه نمایشگاه و روایتگری ۲۸ مرداد مطرح شد؛

وقاحت آمریکایی ها در کودتای ۲۸ مرداد

وقاحت آمریکایی ها در کودتای ۲۸ مرداد

به گزارش تور و گردشگری، رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر اظهار داشت: آمریکایی ها می گویند ما در ۲۸ مرداد با استفاده از ۵ نفر کودتا کردیم و بعد حتی قول خودشان را اصلاح کردند و گفتند ۴ نفر و نیم، چون یکی از آنها ناشنوا بود!به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، آئین افتتاحیه «نمایشگاه و روایتگری ۲۸ مرداد» با حضور موسی حقانی رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر، وحید رحمتی مدیر مجموعه سعدآباد و تعدادی از پژوهشگران تاریخ معاصر در کاخ موزه ملت واقع در مجموعه سعدآباد برگزار گردید.
وحید رحمتی، مدیر مجموعه سعدآباد در این مراسم اظهار داشت: امروز به این نتیجه رسیده ایم که وظیفه داریم برای آگاهی مخاطبان از راه روایتگریِ مبتنی بر سند و پژوهش، تلاش نماییم و الان اولویت نخست مجموعه سعدآباد است.
وی افزود: البته با نقطه مطلوب بسیار فاصله داریم. ان شاء الله به نقطه ای برسیم که فرایند «روایتگری» به «مناظره» تبدیل گردد تا یکطرفه نباشد.
مدیر مجموعه سعدآباد که ۱۳ موزه فعال دارد، خاطرنشان کرد: ریل گذاری ما برای آینده اینست که موزه هایمان را با روایتگری برای مخاطب جذاب نماییم.
جنگ نرم ضد نهضت ملی شدن صنعت نفت
موسی حقانی، رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر هم در این مراسم اظهار داشت: ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ یادآور یک خاطره تلخ در ذهن مردم ایران است، چون نهضت ملی شدن صنعت نفت در یک نیمروز توسط نیروهای نظامی، اراذل و اوباش و در اصل سرویسهای اطلاعاتی بیگانه نظیر «اینتلیجنت سرویس» و «سی آی ای»، به همراه شبکه صهیونیستی و ناشناخته در کشورمان یعنی «بدامن»، شکست خورد.
وی اضافه کرد: انگلیسی ها هنوز هیچ سندی در رابطه با کودتای ۲۸ مرداد منتشر نکرده اند و حتی تا دو سه سال قبل هم در رابطه با مشارکت خودشان چیزی نمی گفتند. آمریکایی ها البته اسنادی را نه به صورت کامل منتشر نموده اند.
این استاد تاریخ معاصر افزود: مثلی است که می گوید تنها جایی که در آن کودتا نمی گردد، آمریکاست، چون در کشور خودش سفارتخانه ندارد! وگرنه هر جا سفارتخانه دارند، کودتا کرده اند، یعنی چیزی بیشتر از ۷۰ کودتا.
حقانی اضافه کرد: آمریکایی ها با وقاحت می گویند «ما در ۲۸ مرداد با استفاده از ۵ نفر کودتا کردیم و بعد حتی قول خودشان را اصلاح کردند و گفتند ۴ نفر و نیم، چون یکی از آنها ناشنوا بود!» در صورتیکه یک جنگ نرم مفصل ضد نهضت ملی شدن صنعت نفت راه انداخته بودند و این طور نبود که طی یک نیمروز کودتا انجام گیرد.
آیت الله کاشانی، قهرمان واقعه سی تیر
حقانی در رابطه با این که آیا دکتر مصدق خودش در کودتا همکاری کرد یا نه، اظهار داشت: به نظر بنده دکتر مصدق خودش به بن بست رسیده بود و وقتی به بن بست رسیده است، نمی تواند بن بست شکنی کند. تصاویر روزنامه های آن زمان را مرور می کردم و دیدم در جهت جنگ نرمی که برای تفرقه افکنی میان ملت شکل گرفته بود، تصاویر آیت الله کاشانی را به شکل زشتی چاپ کرده بودند. و البته هنوز هم گرفتار جنگ نرم انگلیسی ها هستیم و فیلمها و سخنرانی های تقطیع شده در رابطه با ۲۸ مرداد را همچنان منتشر می کنند.
رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر عنوان کرد: سخنرانی سال ۵۷ آیت الله طالقانی در کنار مزار دکتر مصدق را گوش می کردم و ایشان «اختلاف افکنی بین سران نهضت» و «رفتار احزاب سیاسی» را دو عامل شکست خوردن نهضت ملی شدن نفت می دانند.
ایشان می گویند: مردمی شدن صنعت نفت به دلیل تلاشهای آیت الله کاشانی، آیت الله خوانساری و فداییان اسلام است. در حالیکه فداییان اسلام در دوره دکتر مصدق به زندان افتادند و شکنجه شدند. دکتر مصدق یک سیاستمدار ملی در مقایسه با قوام السلطنه و وثوق الدوله است اما ظرفیت لازم برای یک مبارزه ضدسلطه را ندارد و وقتی شکست می خورد، سپر می اندازد.
وی تصریح کرد: صفوف یکپارچه ملت ایران در سی تیر باعث بازگشت مجدد دکتر مصدق به قدرت شد و آیت الله کاشانی، قهرمان سی تیر است، چون مردم را به همراهی و پشتیبانی از دکتر مصدق فرا خواند.
حقانی اظهار داشت: وقتی وارد مبارزه با آمریکا یا انگلیس می شوی، باید تبعاتش را پیشبینی کنی و بپذیری. کاری که دکتر مصدق هم کرد اما از یک جایی کم آورد. و وقتی کم بیاوری، وضعیت بدتری را باید تحمل کنی! همچون محمدرضا پهلوی که بعد از کودتای ۲۸ مرداد و بازگشتش، خوی رضاخانی پررنگ تری پیدا کرد و سرکوب گسترده را با تأسیس ساواک رقم زد.
اختلاف افکنی برای منحرف کردن انقلاب
رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر انقلاب مردم ایران جز سه انقلاب بزرگ قرن بیستم است. برای به انحراف کشاندن انقلاب توسط سرویسهای بیگانه، چند روش وجود دارد که اولین آنها اختلاف افکنی به کمک مطبوعات است. مثلا با چاپ کاریکاتورهای زشت و زننده از دکتر مصدق و آیت الله کاشانی، تلاش می کردند هر دو نفر را از اعتبار بیندازند؛ این دو هم گاهی خودشان و اغلب اوقات توسط اطرافیان، نابردباری به خرج می دادند و وجهه شان مخدوش می شد.
وی با تشریح اتفاقات آن سال ها اظهار داشت: برای یک مبارزه ضد استعماری و ضد استکباری، خودمان را به مسائلی محدود کردیم که دیگر کارایی نداشت، مانند استفاده از ظرفیت مجامع بین المللی. البته دکتر مصدق کار خوبی کرد که به لاهه رفت و پیروز شد اما طرف مقابل به این محاکم قائل نبود.
وی تصریح کرد: «بی اعتبار کردن سران نهضت»، «ایجاد آشوب در جامعه و ترساندن روحانیت» و همینطور «القای ناامیدی برای آینده» مراحل به انحراف کشاندن انقلاب است. به نظرم ما ایرانیان باید راجع به کودتای ۲۸ مرداد و اختلاف افکنی ها، خیلی مطالعه نماییم. ان شاءالله به جای کوبیدن همدیگر و استفاده از تاریخ برای تسویه حساب های روز، از دستاوردهای ملت و کشور حراست نماییم.
سیدامیر مکی، دیگر سخنران مراسم افتتاحیه اظهار داشت: مبحثی که اخیراً در ارتباط با کودتا می بینیم؛ حماسه سازی و قهرمان سازی است. در حالیکه نباید گرفتار این آفت شویم، بلکه باید به واکاوی جریان نفوذ دولت هایی بپردازیم که دست اندرکار این واقعه بودند.


منبع:

1401/05/31
21:13:36
5.0 / 5
588
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كاخ , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری