رئیس پژوهشكده تاریخ معاصر در نمایشگاه كودتای ۲۸ مرداد مطرح كرد:

۲ عامل شکست نهضت ملی شدن نفت

۲ عامل شکست نهضت ملی شدن نفت

تور و گردشگری: رییس پژوهشکده تاریخ معاصر «اختلاف افکنی بین سران نهضت» و «رفتار احزاب سیاسی» را دو عامل شکست خوردن نهضت ملی شدن نفت دانست.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی و امور بین الملل مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، آیین افتتاحیه نمایشگاه و روایتگری ۲۸ مرداد با حضور موسی حقانی رییس پژوهشکده تاریخ معاصر، وحید رحمتی مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد و تعدادی از پژوهشگران تاریخ معاصر، در کاخ موزه ملت واقع در مجموعه سعدآباد برگزار شد.
وحید رحمتی مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در این مراسم طی سخنانی کوتاه، ضمن تشکر از حقانی، رییس پژوهشکده تاریخ معاصر و محمدرضا ورزی، دبیر شورای راهبری مجموعه سعدآباد عنوان کرد: امروز به این نتیجه رسیده ایم که وظیفه داریم برای آگاهی مخاطبان بوسیله روایتگریِ مبتنی بر سند و پژوهش، تلاش نماییم و الان اولویت نخست مجموعه سعدآباد است.
وی افزود: البته با نقطه مطلوب بسیار فاصله داریم. ان شاء الله به نقطه ای برسیم که پروسه روایتگری به مناظره تبدیل شود تا یکطرفه نباشد. ریل گذاری ما برای آینده این است که موزه هایمان را با روایتگری برای مخاطب جذاب نماییم.


جنگ نرم مقابل نهضت ملی شدن صنعت نفت
موسی حقانی در این مراسم اظهار داشت: ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ یادآور یک خاطره تلخ در ذهن مردم ایران است، چون نهضت ملی شدن صنعت نفت در یک نیمروز توسط نیروهای نظامی، اراذل و اوباش و در اصل سرویسهای اطلاعاتی بیگانه نظیر اینتلیجنت سرویس و سی آی ای، به همراه شبکه صهیونیستی و ناشناخته در کشورمان یعنی بدامن، شکست خورد.
رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر هم اضافه کرد: انگلیسی ها هنوز هیچ سندی درباره ی کودتای ۲۸ مرداد منتشر نکرده اند و حتی تا دو سه سال قبل هم درباره ی مشارکت خودشان چیزی نمی گفتند. آمریکایی ها البته اسنادی را ـ نه بصورت کامل ـ منتشر نموده اند.
آمریکایی ها با وقاحت می گویند «ما در ۲۸ مرداد با استفاده از ۵ نفر کودتا کردیم و بعد حتی قول خودشان را اصلاح کردند و گفتند ۴ نفر و نیم، چون یکی از آنها ناشنوا بود!»
این استاد تاریخ معاصر افزود: مثلی است که می گوید «تنها جایی که در آن کودتا نمی گردد، آمریکاست؛ چون در کشور خودش سفارتخانه ندارد!» وگرنه هر جا سفارتخانه دارند، کودتا کرده اند، یعنی چیزی بیش از ۷۰ کودتا.
حقانی اضافه کرد: آمریکایی ها با وقاحت می گویند «ما در ۲۸ مرداد با استفاده از ۵ نفر کودتا کردیم و بعد حتی قول خودشان را اصلاح کردند و گفتند ۴ نفر و نیم، چون یکی از آنها ناشنوا بود!» در صورتیکه یک جنگ نرم مفصل مقابل نهضت ملی شدن صنعت نفت راه انداخته بودند و این طور نبود که طی یک نیمروز کودتا انجام گیرد.


آیت الله کاشانی، قهرمان واقعه ۳۰ تیر
حقانی درباره ی این که آیا دکتر مصدق خودش در کودتا همکاری کرد یا نه، اظهار داشت: به نظر من دکتر مصدق خودش به بن بست رسیده بود و وقتی به بن بست رسیده است، نمی تواند بن بست شکنی کند. تصاویر روزنامه های آن زمان را مرور می کردم و دیدم در جهت جنگ نرمی که برای تفرقه افکنی میان ملت شکل گرفته بود، تصاویر آیت الله کاشانی را به شکل زشتی چاپ کرده بودند. و البته هنوز هم گرفتار جنگ نرم انگلیسی ها هستیم و فیلم ها و سخنرانی های تقطیع شده درباره ی ۲۸ مرداد را همچنان منتشر می کنند.
رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر عنوان کرد: سخنرانی سال ۵۷ آیت الله طالقانی در کنار مزار دکتر مصدق را گوش می کردم و ایشان اختلاف افکنی بین سران نهضت و رفتار احزاب سیاسی را دو عامل شکست خوردن نهضت ملی شدن نفت می دانند. او می گوید «مردمی شدن صنعت نفت به دلیل کوشش های آیت الله کاشانی، آیت الله خوانساری و فدائیان اسلام است. در حالیکه فدائیان اسلام در دوره دکتر مصدق به زندان افتادند و شکنجه شدند. دکتر مصدق یک سیاستمدار ملی در مقایسه با قوام السلطنه و وثوق الدوله است، اما ظرفیت لازم برای یک مبارزه ضدسلطه را ندارد و وقتی شکست می خورد، سپر می اندازد.
وی تصریح کرد: صفوف یکپارچه ملت ایران در ۳۰ تیر سبب بازگشت مجدد دکتر مصدق به قدرت شد و آیت الله کاشانی، قهرمان سی تیر است، چون مردم را به همراهی و پشتیبانی از دکتر مصدق فرا خواند.
حقانی اظهار داشت: وقتی وارد مبارزه با آمریکا یا انگلیس می شوی، باید تبعاتش را پیش بینی کنی و بپذیری. کاری که دکتر مصدق هم کرد، اما از یک جایی کم آورد. و وقتی کم بیاوری، وضعیت بدتری را باید تحمل کنی! همچون محمدرضا پهلوی که بعد از کودتای ۲۸ مرداد و بازگشتش، خوی رضاخانی پررنگ تری پیدا کرد و سرکوب گسترده را با تأسیس ساواک رقم زد.


اختلاف افکنی برای منحرف کردن انقلاب
رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر انقلاب مردم ایران جزء سه انقلاب بزرگ قرن بیستم است. برای به انحراف کشاندن انقلاب توسط سرویسهای بیگانه، چند روش وجود دارد که اولین آنها اختلاف افکنی به کمک مطبوعات است. بطورمثال با چاپ کاریکاتورهای زشت و زننده از دکتر مصدق و آیت الله کاشانی، تلاش می کردند هر دو نفر را از اعتبار بیندازند؛ این دو هم گاهی خودشان و بیشتر اوقات توسط اطرافیان، نابردباری به خرج می دادند و وجهه شان مخدوش می شد.
وی با تشریح اتفاقات آن سال ها اظهار داشت: برای یک مبارزه ضد استعماری و ضد استکباری، خودمان را به مسائلی محدود کردیم که دیگر کارایی نداشت، مانند استفاده از ظرفیت مجامع بین المللی. البته دکتر مصدق کار خوبی کرد که به لاهه رفت و پیروز شد، اما طرف مقابل به این محاکم قائل نبود.
حقانی تصریح کرد: بی اعتبار کردن سران نهضت، ایجاد آشوب در جامعه و ترساندن روحانیت و همین طور القای ناامیدی برای آینده مراحل به انحراف کشاندن انقلاب است. به نظرم ما ایرانیان باید راجع به کودتای ۲۸ مرداد و اختلاف افکنی ها، خیلی مطالعه نماییم. ان شاءالله بجای کوبیدن همدیگر و استفاده از تاریخ برای تسویه حساب های روز، از دستاوردهای ملت و کشور حراست نماییم.
سیدامیر مکی، دیگر سخنران مراسم افتتاحیه اظهار داشت: مبحثی که بتازگی در ارتباط با کودتا می بینیم؛ حماسه سازی و قهرمان سازی است. در حالیکه نباید گرفتار این آفت شویم، بلکه باید به واکاوی جریان نفوذ دولت هایی بپردازیم که دست اندرکار این واقعه بودند.منبع:

1401/06/01
10:02:18
5.0 / 5
706
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كاخ , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری