مشاور وزیر:

وزارت میراث فرهنگی دوران طلایی اش را طی می کند

وزارت میراث فرهنگی دوران طلایی اش را طی می کند

به گزارش تور و گردشگری، مدیرکل دفتر وزارتی و امور بین الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: طی یک سال گذشته و با روی کار آمدن تیم جدید مدیریتی در این وزارت خانه، با اتکا به مرامنامه تبیین شده و بررسی نظام مسائل وزارت خانه اتفاقات خوبی افتاد و وزارت میراث فرهنگی دوران طلایی اش را طی می کند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، علی طلوعی روز یکشنبه در جلسه معارفه مدیرکل جدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران اظهار نمود: وزارت میراث فرهنگی یک مجموعه کاملا اجتماعی و فرهنگی است و بطور قطع در این مجموعه با شیوه سیاستمداران کار نمی کند.
وی تصریح کرد: مرامنانه و نقشه راه وزارت میراث فرهنگی در این دوره مبتنی بر چهار گزاره است. اولین گزاره فرمایش رهبر انقلاب است که می فرمایند در جمهوری اسلامی هر جا هستید آنجا را مرکز دنیا بدانید و مطمئن باشید کارها به شما مرتبط می باشد. گزاره دوم هم این جمله از مقام معظم رهبری است که با شیوه سیاستمداران نمی گردد کار فرهنگی کرد. گزاره سوم فرمایش امام صادق(ع) است که فرموده اند خداوند اهل ثروت را با فقر امتحان نمی نماید. گزاره آخر هم از حضرت علی(ع) است که می فرمایند فرصت ها مانند ابر می گذرند و از فرصت هایی که پیش می آیند استفاده کنید.
مشاور وزیر مراث فرهنگی اضافه کرد: بر طبق این چهار گزاره اساسی، از نظر ما وزارت میراث فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی مازندران حتما مرکز جهان است و کارها به ما مرتبط هستند و ما مؤثر هستیم. دوم اینکه مطمئنیم در این وزارت خانه با فقر دست و پنجه نرم نخواهیم کرد و فرصت کار در وزارت خانه را فرصتی بی بدیل و خیر می دانیم و غنیمت می شماریم.
طلوعی خاطرنشان کرد: طبق همین مرامنامه و فرمایش مقام معظم رهبری، در وزارت میراث بطور قطع با شیوه سیاستمداران کار نخواهیم کرد. این وزارت خانه یک مجموعه کاملا اجتماعی و فرهنگی است و شیوه مدیریتی ما هم بر مبنای گزاره های ساده و عمیقی که ذکر شد کاملا فرهنگی است و در همین مسیر هم پیش می رویم.
ویژگی های مدیر میراث فرهنگی در دولت سیزدهم
وی با بیان اینکه برای بهبود فعالیت در وزارت میراث فرهنگی بیست کلان مسئله پیشبینی و مسیر سه ساله پاسخگویی طراحی و زمان بندی شد، اظهار داشت: علاوه بر این موارد، در این دوره مهندس ضرغامی خصوصیت های مدیری را که در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کار می کند، تبیین کرد که به ادبیات مشترک ما تبدیل گشته و تلاش می نماییم بعنوان یک راهبرد روی این موارد کار نماییم.
مدیرکل دفتر وزارتی و امور بین الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: اولین خصوصیت یک مدیر میراثی شجاعت در تصمیم گیری است. مدیری که شجاعت در تصمیم گیری نداشته باشد حتما مدیر نیست. در صحنه های آکادمیک تصمیم گیری را معادل کل مدیریت می دانند.


طلوعی دومین خصوصیت یک مدیر میراثی را مردمی بودن برشمرد و با تاکید بر اینکه مسئله مردم باید مسئله مدیر میراث هم باشد، اظهار نمود: سومین کاربست خصوصیت های مدیریت در این مجموعه، اجتهاد مدیریتی است که پیش نیاز مدیریت جهادی است. لازمه اجتهاد مدیریتی هم مجتهد بودن در کار است. یعنی اگر مدیر به حوزه کاری اش اشراف نداشته باشد مدیری جهادی هم نخواهد بود.
وی داشتن نگاه پروژه ای به مدیریت را از دیگر شرایط مدیران میراث فرهنگی عنوان نمود و اضافه کرد: مدیران ما در کارشان نگاه پروژه ای دارند و به حوزه مدیریت شان بعنوان یک پروژه نگاه می کنند. یعنی نیامدند که بمانند. آمدند پروژه ای تعریف و تمام کنند و سراغ پروژه بعدی بروند. اگر مدیریت پروژه را بپذیریم روال عادی زمان بندی و نظام بندی این حوزه هم رعایت می شود.
مشاور وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: خصوصیت دیگر یک مدیر در مجموعه میراث فرهنگی، اقتدار مدیریتی است. پیشگیری از دخالت دیگران در حوزه مدیریتی یک اصل مهم می باشد. مدیر میراثی اجازه دخالت هیچ کس را در حوزه تصمیم گیری های در رابطه با این دستگاه نمی دهد. گاهی خبر می رسد که فلان دستگاه یا فلان شخص صاحب نفوذ امنیتی، قضایی یا انتظامی در جایی حفاری انجام داد و مدیرکل در جریان نیست. بعد هم که مدیر در جریان قرار می گیرد می شنویم تهدید می شود. این برای ما سبب سرشکستگی است.
وی خاطرنشان کرد: از نظر مهندس ضرغامی هیچ احدی در هر جایگاه و مسئولیتی حق ندارد در مأموریت های نیروهای این مجموعه دخالت کند. مسئله اکتشاف، حفاری، شناسایی، اقدام، استخراج باید بر مبنای ضوابط دقیق میراث فرهنگی بر مبنای نظر کارشناسان ما و با مجوز این دستگاه صورت گیرد. کسی حق ندارد جایی را حفر کند و بعد بگوید از فلان دستگاه هستیم. مدیران ما باید جلوی اصحاب قدرت و ثروت بایستند و حتما از حوزه وزارت خانه هم حمایت می شوند.
این مسئول اظهار نمود: خصوصیت بعدی مدیران میراثی دوره کنونی اینست که اهل تعامل و جهاد تبیین هستند و چون بسیاری از مسائل حوزه این وزارت خانه بین دستگاهی است تعامل و تفاهم را مد نظر قرار می دهند. بر همین مبنا هم در این دوره نهضت تفاهم نامه نویسی را آغاز کردیم. طی یک سال گذشته در حوزه داخل دست کم با ۱۰ دستگاه در رابطه با خودمان تفاهم نامه امضا کردیم.
افق روشن میراث فرهنگی مازندران
مدیرکل دفتر وزارتی و امور بین الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن اشاره به دوره سرپرستی مهدی ایزدی در اداره کل میراث فرهنگی مازندران اظهار داشت: به آقای ایزدی بابت فعالیت شان طی این مدت کوتاه مسئولیت خسته نباشید می گویم. با وجود محدودیت هایی که وجود داشت ایشان از نظر ارزیابی های وزارت خانه نمره قابل قبولی گرفت و امیدوارم کماکان در ادامه مسیر همراه با مجموعه پرانرژی و سختکوش ظاهر شوند.
طلوعی اضافه کرد: از قبول مسئولیت سنگین مدیرکلی میراث فرهنگی مازندران توسط دکتر برزگر هم تشکر می کنم. به حضور ایشان در این اداره کل خیلی خوشبین هستم. چهره ای آکادمیک و پژوهشگری خوب است که حوزه گردشگری را خوب می شناسد. مدیری بومی، دلسوز، کاربلد و بانشاط است که مصداق جوان کارآمد انقلابی به حساب می آید.
وی خاطرنشان کرد: این نکته را به دکتر برزگر تاکید می کنم که به حوزه های میراث فرهنگی و صنایع دستی هم مانند گردشگری توجه داشته باشد. امیدوارم اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران که قطب گردشگری ما است با حضور ایشان و حمایت استاندار سایر مسؤلان شاهد روزهای طلایی اش باشد.
مدیرکل جدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران ۳۹ ساله، اهل سوادکوه و استادیار گروه جغرافیای دانشگاه پیام نور گنبد کاووس است. برزگر سال ۱۳۸۵ مدرک کارشناسی جغرافیای انسانی (گرایش شهری) را از دانشگاه خوارزمی دریافت کرد و سه سال پس از همین دانشگاه در رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری فارغ التحصیل شد و سال ۱۳۹۳ مدرک دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری را از دانشگاه پیام نور تهران دریافت کرد.

1401/06/07
23:44:27
5.0 / 5
637
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری