سفیر ایران در عشق آباد:

مشهد به کانون گردشگری دیپلماتیک تبدیل گشته است

مشهد به کانون گردشگری دیپلماتیک تبدیل گشته است

به گزارش تور و گردشگری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان اظهار داشت: سفر دیپلمات های خارجی مقیم عشق آباد به دیگر نقاط جهان از راه مسیر زمینی عشق آباد - باجگیران - مشهد در دوران کرونا سبب ایجاد مسیر گردشگری دیپلماتیک خراسان رضوی با ترکمنستان شده است.


غلامعباس ارباب خالص روز چهارشنبه در حاشیه ملاقات روسای گمرکات ایران و ترکمنستان در مرز لطف آباد خراسان رضوی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: باتوجه به تعطیلی سفرهای هوایی از فرودگاه عشق آباد بواسطه همه گیری کرونا، همه سفارتخانه ها و دفاتر سازمان ملل و عوامل برگزاری نشستهای بین المللی نیازمند تردد از عشق آباد پایتخت ترکمنستان به کشورهای خود بودند که سفارت ایران با برگزاری نشست هایی مسیر زمینی عشق آباد - باجگیران - مشهد را به آنان پیشنهاد کرد.
وی افزود: ابتدا برخی دیپلماتهای خارجی که نیازمند دسترسی به فرودگاه بین المللی شهید هاشمی مشهد بودند، با شک و احتیاط و بعد از انجام هماهنگی ها در حوزه تردد و اسکان از مسیر زمینی یاد شده عبور کردند.
سفیر ایران در ترکمنستان اظهار داشت: تبلیغات مسموم در خارج کشور باعث شده بود دیپلماتهای خارجی مقیم عشق آباد ایران را ناامن و توسعه نیافته تلقی کنند اما تردد سفرا و دیپلماتهای خارجی به همراه خانواده هایشان، اعضای نمایندگی سازمان ملل متحد و دیگر نمایندگی های خارجی از مسیر عشق آباد-باجگیران-مشهد سبب شد این افراد با پیشرفتهای محلی در این نقطه از کشور همچون کلانشهر مشهد و زیرساختهای مجهز آن مانند هتل، فروشگاه، جاده، فرودگاه و البته حرم مطهر رضوی آشنا گردند و تحت تأثیر پیشرفت های کشورمان قرار گیرند.
ارباب خالص اضافه کرد: اکنون دیپلماتهای کشورهایی همچون آلمان، ایتالیا، ژاپن، چین و در مجموع کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی به جز یکی ۲ کشور خاص که ما با آنها ارتباطاتی نداریم برای تردد به پایتخت های خود مرز باجگیران را انتخاب می کنند به نحوی که روزانه هفت تا هشت مورد یادداشت و درخواست برای اجازه تردد از مرز باجگیران به سفارتخانه ایران در عشق آباد داده می شود.
وی به همکاری خوب گمرک، قرنطینه، مرزبانی و دیگر بخشها در گذرگاه مرزی باجگیران دراین زمینه اشاره نمود و اظهار داشت: حالا این سفرهای زمینی که گاهی با خودرو های نمایندگی های خارجی صورت می گیرد باعث اعتبار بخشی به این محدوده جغرافیایی کشور در زمینه ترانزیت و از نظر دیپلماتهای خارجی شده و همین موقعیت باعث طرح گردشگری دیپلماتیک در این محدوده گشته است.

سفیر ایران در عشق آباد به فاصله ۴۲ کیلومتری باجگیران به عشق آباد اشاره نمود و اضافه کرد: پایانه مرزی مجهز، جاده مناسب و ظرفیتهای حمل و نقلی و فرودگاهی در منطقه باعث شده است بتوانیم قابلیتهای مناسبی در شمال خراسان رضوی را به دیپلماتهای خارجی مقیم عشق آباد معرفی نماییم.
بر اساس اعلام منابع محلی اکنون روسای گمرک ایران و ترکمنستان و سفرای ۲ کشور در تهران و عشق آباد درحال گفت و گو در رابطه با مسایل گمرکی، روابط مرزی و راه اندازی بازارچه های مرزی جدید هستند و بعد از جمع بندی، نتایج این دیدار اطلاع رسانی خواهند شد.
گذرگاه مرزی لطف آباد شهرستان درگز در ۹۰ کیلومتری جنوب عشق آباد، پایتخت ترکمنستان قرار دارد و فاصله این پایانه مرزی با شهر درگز در شمال خراسان رضوی ۲۲ کیلومتر است.
گذرگاه مرزی باجگیران هم در ۸۰ کیلومتری مرکز شهرستان قوچان و ۲۲۵ کیلومتری مشهد و همینطور در ۴۲ کیلومتری جنوب شهر عشق آباد پایتخت ترکمنستان قرار دارد.منبع:

1401/06/10
10:59:06
5.0 / 5
721
تگهای خبر: خودرو , زمین , سفر , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری