گزارش تشریحی تصویری مهر از یك بنای تاریخی؛

خانه پدری جلال آل احمد از 98 تا 1401

خانه پدری جلال آل احمد از 98 تا 1401

به گزارش تور و گردشگری، مقایسه تصاویری انتشار یافته از خانه پدری جلال آل احمد طی سالهای ۹۸ تا ۱۴۰۱ نشان داده است چه اتفاقاتی در این خانه افتاده اما هنوز مرمت اساسی آن منتظر ابلاغ وزارت میراث فرهنگی است.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، خانه پدری جلال آل احمد یکی از بناهای در اختیار وزارت میراث فرهنگی است که توسط صندوق حفظ و احیای آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی به بخش خصوصی واگذار شد.
این خانه مقرر است کاربری فرهنگی و هنری داشته باشد اما مشکلاتی دارد که سبب شده هنوز پس از چند سال اقدامی برای مرمت آن هم انجام نشود چه برسد به مرحله بهره برداری.

حیوانات و دلالان مواد مخدر در سال ۹۸ خانه پدری جلال را اشغال کرده بودند یکی از عمده مشکلات این خانه نبود هیچ زیرساختی است. باآنکه این بنا در محله سنگلج واقع شده اما هنوز مشکل کنتور برق، آب و گاز را دارد. با این وجود محبوبه کاظمی دولابی فعال فرهنگی و هنری که این بنا را در اختیار گرفته، اقداماتی مانند پاکسازی این بنا را انجام داده است.

اتاق ها سال ۹۸ مملو از نخاله و زباله بود تصاویری که در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته نشان داده است این خانه مملو از زباله، حیوانات و معتادان محله سنگلج بوده اما حالا جداره ها پاکسازی شده، لایه برداری سطوح که بر اثر رطوبت متورم شده بودند انجام شده است.

پاکسازی حیاط در سال ۱۴۰۱ همینطور موزاییک های کف برداشته شده و نگهبان هم بامداد و شب برای محافظت از خانه حضور دارد. بررسی های زیرزمینی و اجرای داربست و خرید مصالح ضروری و سونداژ و گمانه زنی کف دیوارها از اقدامات دیگر است.

جلوگیری از تبله دیوارها سال ۱۴۰۱ این بنا احتیاج به مرمت اساسی دارد. حالا مشکلات پیش پا افتاده اما مهمی که باید پیش از واگذاری این خانه حل می شد، مانع آغاز عملیات مرمت شده است.

این خانه در برنامه تورهای تهران گردی قرار دارد (سال ۱۴۰۱) این بنا احتیاج به مرمت اساسی دارد. حالا مشکلات پیش پا افتاده اما مهمی که باید پیش از واگذاری این خانه حل می شد، مانع آغاز عملیات مرمت شده است. عدم وجود زیرساختها در این خانه مشکل اساسی برای به تعویق افتادن مرمت آن است. حالا یک سال از واگذاری خانه به سرمایه گذار گذشته و تعهدات مالی آن هم شروع شده است. این درحالی است که باید تا ۱۴۰۱ اقدامات مرمتی هم انجام می شد چون زمان بهره برداری از آن آبان ماه سال جاری بوده است.


منبع:

1401/06/10
23:48:17
5.0 / 5
693
تگهای خبر: تاریخی , خرید , زمین , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری