سر در مقدس

سر در مقدس

به گزارش تور و گردشگری، کتاب «سر در مقدس» بازخوانی و تحلیل کتیبه سلجوقی حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به نویسندگی محمدمهدی محمدی عراقی و محمدمهدی امینی قمی منتشر گردید.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی ستاد گردشگری معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، کتاب «سر در مقدس» بازخوانی و تحلیل کتیبه سلجوقی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) به نویسندگی محمدمهدی محمدی عراقی و محمدمهدی امینی قمی و با مقدمه شهرام یوسفی فر با حمایت ستاد گردشگری شهرداری تهران توسط انتشارات فرسنگ منتشر و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.
درباره این کتاب آمده است: «یکی از این بزرگان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) مدفون در شهرری مورد توجه تمام مسلمین ایران و حتی جهان هستند. بارگاه ایشان بعد از ارتحال آن حضرت، یعنی اواخر قرن دوم هجری به مرور گسترش پیدا می کند و در دوره های آل بویه، علویان طبرستان، سلجوقیان، ایلخانان... تا دوران معاصر الحاقاتی به این بنا افزوده شد. یکی از قدیمی ترین بخش های حرم حضرت عبدالعظیم(ع) سردر ورودی اصلی آنست که مربوط به دوران سلجوقی بوده و از اهمیت به سزایی برخوردارست. پژوهش فعلی به بررسی معماری، باستان شناختی، تاریخی این سردر می پردازد.»
مروری بر تعمیرات و مرمت ورودی اصلی بنای حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع)، توصیف معماری سر در ورودی دوره سلجوقی، مروری بر زندگی مجدالملک بانی قبه حرم، کتیبه سلجوقی سر در اصلی حرم و خوانش های ارائه شده، کتیبه های خط ثلث لچکی، نوع و فرم کتیبه از نظر تخصصی و تکنیکی، تاریخ کتابت کتیبه و ساخت بنای قبه از مباحث مطرح شده در کتاب «سر در مقدس» است. این کتاب به مرحوم استاد عبدالله قوچانی که دقت و قدرت وی در خوانش کتیبه های اسلامی یگانه بود، تقدیم شده است.
کتاب «سر در مقدس» با هدف معرفی جاذبه های گردشگری مذهبی تهران در ۹۶ صفحه مصور (بخشی رنگی) تدوین و انتشار یافته است.


1401/06/23
10:45:09
5.0 / 5
690
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , جاذبه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری