رئیس میراث فرهنگی شهرستان اراك خبر داد؛

شروع مرمت سرای گلشن بازار تاریخی اراک از هفته آتی

شروع مرمت سرای گلشن بازار تاریخی اراک از هفته آتی

به گزارش تور و گردشگری، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اراک اظهار داشت: عملیات مرمت سرای گلشن بازار تاریخی اراک با اعتباری بیش از 45 میلیاردریال از هفته آتی شروع می شود.محمدعلی آقازیارتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در جلسه رسیدگی به مشکلات بازار تاریخی اراک که با حضور فرماندار اراک، شهردار بافت تاریخی، مدیر کل و معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، رییس اتاق اصناف و نمایندگانی از دفتر فنی و معاونت عمرانی استانداری تشکیل شد؛ جزییات طرح مرمت سرای گلشن بازار تاریخی مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود: رقم اعتبار اختصاص یافته به عملیات مرمتی سرای گلشن بازار تاریخی اراک حدود ۴ و نیم میلیارد تومان پیش بینی شده و تامین اعتبار این طرح به عهده شهرداری بافت تاریخی قرار دارد و اجرای آن با نظارت و کارشناسی میراث فرهنگی از هفته آتی شروع خواهد شد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اراک اشاره کرد: برمبنای مصوبه این جلسه تا ۴۸ ساعت آینده نقصها طرح برطرف و برای اجرا به شهرداری بافت تاریخی تحویل داده خواهد شود و در اختیار بازرسی نیز قرار می گیرد.
آقا زیارتی با اعلان اینکه مجموعه تاریخی بازار اراک در طول زمان گرفتار لطمه هایی شده است، اظهار داشت: سال قبل موضوع احیا و مرمت این مجموعه در دستور کار قرار گرفت و قسمتی از سراهای دارای اولویت مشمول مرمت شد و این رویه امسال هم ادامه دارد.
وی اضافه کرد: بازار تاریخی اراک، یکی از با اهمیت ترین جاذبه های فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و باارزش شهر اراک بشمار می رود که بعد از گذشت ۲۰۰ سال از عمر آن همچنان مرکز فرهنگی و اقتصادی اراک شمرده می شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اراک اشاره کرد: مجموعه تاریخی بازار اراک در دوره فتحعلی شاه قاجار در مرکز بافت شهری سلطان آباد راه اندازی شده و یکی از زیباترین بازارهای ایران شمرده می شود. این مجموعه تاریخی دارای ۲۰ سرا و تیمچه است که هر یک از سراها و تیمچه ها دارای طراحی و نقشه ای متفاوت و خاص است.


منبع:

1401/06/29
12:06:59
5.0 / 5
585
تگهای خبر: تاریخی , جاذبه , فرهنگ , قاجار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری