گزارش تور و گردشگری؛

شروع سفرهای آخر تابستان

شروع سفرهای آخر تابستان

تور و گردشگری: تور و گردشگری: شروع سفرهای آخر تابستان و نبود بلیت پرواز، تدوین نظام نامه پایگاه های میراث فرهنگی ملی و جهانی، برگشت طرح مانع زدایی از توسعه برق همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید که مدیرکل امور پایگاه های میراث ملی و جهانی گفته از شروع مهرماه سال جاری با تدوین نظام نامه پایگاه های میراث ملی و جهانی شاهد فصل جدیدی از مدیریت پایگاه های میراث فرهنگی کشور خواهیم بود. رضا سامه مدیرکل امور پایگاه های میراث ملی و جهانی در جلسه کارگروه تخصصی مدیریت پایگاه های میراث ملی و جهانی اظهار داشت: جلسه کارگروه تخصصی مدیریت پایگاه های میراث ملی و جهانی بمنظور بررسی و تدوین نظام نامه پایگاه ها انجام شد و نقطه نظرات کلیدی و پیشنهادهای مربوطه برای تصمیم گیری توسط معاونت میراث فرهنگی عنوان شد.
سامه اشاره کرد: نظام نامه پایگاه ها بعد از بررسی و انجام اصلاحات، توسط قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور به استانها ابلاغ می شود و از شروع مهرماه سال جاری شاهد فصل جدیدی از مدیریت پایگاه های میراث فرهنگی کشور خواهیم بود.
۱۸۳ پروژه در هفته گردشگری افتتاح و به بهره برداری می رسد این هفته مراسم رونمایی از پوستر هفته گردشگری با حضور فعالان و مدیرکل گردشگری در سالن اجتماعات ساختمان حج و زیارت اجرا شد. در این مراسم شالبافیان معاون گردشگری کشور به علت کسالت جلسه را ترک کرد و بعد از آن برنامه با حضور مصطفی فاطمی مدیرکل گردشگری داخلی ادامه یافت. فاطمی اظهار داشت: برنامه ریزی کردیم طی یک هفته از ۵ تا ۱۱ مهر ۱۴۰۱، برنامه های متنوعی که تدارک دیده شده را برگزار نماییم. رویش اندیشه های نو در گردشگری ایران شعار این هفته گردشگریست. بازاندیشی در گردشگری و باردیگر فکر کردن در گردشگری شعار سازمان جهانی نیز هست. این سازمان شعارش را با هدف احیای گردشگری جامعه محلی اقلیت ها با اولویت انعطاف پذیری اعلام نموده است و گفته که از گونه های درحال انقراض آداب و رسوم هر منطقه و کشور حمایت می کند. فاطمی افزود: حجم برنامه ها به شکلی هست که هر استان بیش از ده برنامه را برگزار می نماید. گردشگری کشاورزی در کردستان، جشنواره غذای جنوب شرق آسیا، جشنواره پخت جغوربغور و غیره همچون این برنامه ها است. ما قبل از این برنامه گردشگری معنوی و برگزاری تورهای گردشگری خارجی را در عاشورا و تاسوعا داشتیم این برنامه های معنوی در هفته گردشگری نیز ادامه پیدا می کند. وی اظهار داشت: دو برنامه را در زمینه گردشگری ادبی با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد داشتیم. همکاری خوبی نیز با وزارت آموزش و پرورش در اعزام دانش آموزان برای بازدید از امکان گردشگری به وجود آمد. کمپین مرغک مسافر را نیز با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا کردیم. در زمینه گردشگری دریایی نیز جشنواره ساحلی مکران را در هرمزگان برگزار می نماییم. نشست شهرهای خواهر خونده نیز در اصفهان برگزار می گردد.
برگشت طرح مانع زدایی از توسعه صنعت برق به کمیسیون انرژی طرح مانع زدایی از توسعه صنعت برق به درخواست عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و دستور رییس مجلس شورای اسلامی، به کمیسیون انرژی برگشت. فریدون حسن پور رییس کمیسیون انرژی مجلس در نامه ای به محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی از بازگشت این طرح به این کمیسیون به درخواست سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آگاهی داد. در نامه رییس کمیسیون انرژی مجلس خطاب به محمد باقر قالیباف آمده است: بازگشت به دستور جنابعالی درباب نامه ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ضمن تائید دغدغه های مذکور در نامه، پیشنهاد می شود مصوبه «مانع زدایی از توسعه صنعت برق» برای اصلاح به این کمیسیون برگشت داده شود. قبل تر علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور از مکاتبات و رایزنی در این خصوص برای پشتیبانی از این صنعت آگاهی داده بود. او قبل از این اظهار داشته بود: وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بمحض اطلاع از این طرح، مکاتبات و رایزنی های خودرا با هدف پشتیبانی از صنعت گردشگری آغاز نموده است.
خدمت رسانی استانهای معین در تعطیلات پایانی ماه صفر این هفته همزمان با شروع سفرهای اخر تابستان رییس ستاد خدمات سفر از استانهای معین و همجوار خراسان رضوی خواست تا برای مانور خدمت رسانی به مسافران تعطیلات ماه صفر آمادگی کامل و تمرکز بر نظارت تأسیسات گردشگری استانها داشته باشند. علی اصغر شالبافیان در نشست مجازی با مدیران کل و مقامات استانداری استانهای معین خراسان رضوی شامل استانهای خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان و سمنان اظهار داشت: طبق پیش بینی انجام شده از روز چهارشنبه، ۳۰ شهریور ماه جاری به مدت حداقل یک هفته شاهد پیک سفر خواهیم بود. همین طور باتوجه به ارادتی که هموطنان به زیارت بارگاه امام رضا (ع) دارند، تعداد قابل توجهی از آنها بصورت پیاده یا با استفاده از امکانات حمل و نقل عمومی به سمت شهر مشهد مقدس مشرف می شوند. وی ادامه داد: برمبنای شرایط مذکور طبق مصوبه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، استانهای مشخص به نام استانهای معین خراسان رضوی تعیین شدند. در طول این مدت توجه کشوری نیز به پروسه میزبانی پیش رو جلب شد. بر این اساس شخص معاون اول رییس جمهور، وزیر کشور، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و استانداران در ستاد مرکزی همگی تلاش کردند تا با مصوبات اجرائی و اقدامات لازم زمینه ارائه خدمات شایسته به زائران در راه و در شهر مشهد مقدس برقرار شود. این جلسه نیز بمنظور هماهنگی نهایی و گرفتن نقطه نظرات و استماع اقدامات استانهای معین تشکیل شده است. شالبافیان ضمن دریافت گزارش از استانهای معین بصورت مشخص درباره ی استان سمنان اشاره کرد: انتظار ما از استان سمنان این است که دستاوردهای حاصل در نوروز ۱۴۰۱، در تعطیلات ماه صفر نیز استمرار پیدا کند. چونکه استان سمنان برای اولین بار در بهار امسال پایین ترین میزان سوانح جاده ای را ثبت نمود. این مساله باید حتما در برنامه ریزی های ستاد سفر استان لحاظ شود. وی همین طور اضافه کرد: استان سمنان می تواند با همکاری پلیس راهور، اورژانس و هلال احمر نقش مهمی را در راه بازگشت زائران و مسافران ایفا و تلاش کند موضوع اسکان اضطراری و نظارت بر کیفیت خدمات تأسیسات گردشگری در رأس امور جای گیرد و حتما در این خصوص از اصناف یاری گرفته شود.
ثبت قالی کتیبه دار مسجد خضرشاه مراتب ثبت ملی شش اثر منقول فرهنگی تاریخی و قالی کتیبه دار مسجد خضرشاه به استاندار یزد ابلاغ گردید. در نامه ای از طرف قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی مراتب ثبت ملی شش اثر منقول فرهنگی تاریخی در نامه ای از طرف قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث فرهنگی به استاندار یزد ابلاغ گردید. در متن نامه علی دارابی به مهران فاطمی استاندار یزد آمده است: در اجرای قانون راجع به حفظ آثار ملی، مصوب آبان ۱۳۰۹ مجلس شورای ملی و نظام نامه اجرائی آن، مصوب ۱۳۱۱ هیئت وزرا، بند «ج» از ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب بهمن ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم از ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی، ماده ۲۲ بخشنامه صیانت از میراث فرهنگی کشور، مصوب ۱۳۸۱ شورای امنیت کشور، فصل دوم بخشنامه مدیریت، سامان دهی، نظارت و پشتیبانی از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی تاریخی منقول مجاز مصوب ۱۳۸۴ هیئت وزیران، مراتب ثبت شش اثر منقول فرهنگی تاریخی به شرح زیر، بعد از تشریفات قانونی لازم در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، اعلام می شود.
انفجار گسترده محل کشف مومیایی های طبیعی معدن و غارهای طبیعی محل کشف اجساد مومیایی شده لاپلنگ تحت انفجارهای متوالی قرار دارد هر چند اجساد به موزه منتقل شده ولی هنوز بررسی های دقیقی درباره ی این محل انجام نگرفته است. آبان سال قبل خبر رسید در روستای چاهریسه و معدن لاپلنگ اردستان استان اصفهان دو جسد در عمق حدود ۳۵ متری کوه در اثر برداشت مواد معدنی پیدا شدند. با هماهنگی های انجام شده این اجساد به شهر زواره فرستاده و مشخص شد که این اجساد اهمیت زیادی دارند. چون این اجساد در یک معدن قدیمی پیدا شده بودند که از سال ها پی، روی و سرب از آن معدن استخراج می شده است. مهدی مشهدی رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اردستان در روایتی که آنرا در سایت وزارت میراث فرهنگی نیز انتشار داده نوشته است: بعد از تحویل اجساد به عوامل نیروی انتظامی؛ این اجساد با احتیاط کامل توسط کارشناسان اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اردستان به موزه شهر زواره بمنظور بررسی و نظرات کارشناسی منتقل شد. حالا بعد از آن که برای خیلی ها مشخص شده این محدوده نیاز به کاوش و بررسی های علمی تر زیادی دارد اما همچنان معدن به کار خودش ادامه می دهد و حتی در چند روز اخیر انفجار گسترده ای نیز در آنجا انجام شد. انفجارها در حالی انجام شده که داد و اطلاعات پنهان زیادی در این محدوده وجود داشته است و حتی خاک آن محدوده نیز برای خیلی از باستان شناسان اهمیت دارد. مومیایی ها نیز همچنان در موزه زواره گذاشته شده اند و بررسی علمی روی آنها انجام نشده است. بررسی های اولیه نشان داده این دو اسکلت مومیایی هایی هستند که بصورت طبیعی ایجاد شده اند چون ایرانیها هیچ گاه مردگان خودرا مومیایی نمی کردند. اما رییس اداره میراث فرهنگی اردستان گمانه زنی کرده که احیانا این اسکلت ها بصورت طبیعی مومیایی شده باشند بدین سبب می تواند نشان از دوره جدیدی در تاریخ و تمدن چند هزارساله این منطقه باشد. این بررسی های اولیه مشخص کرده یکی از این افراد بالغ و دیگری فردی نابالغ و یکی از آنها زن بوده است. اما تعیین دوره زندگی این اسکلت ها نیاز به بررسی های دقیق تری دارد. دوستداران میراث فرهنگی در این شهرستان می گویند از آنجائیکه قدمت محل کشف این اجساد مربوط به دوره صفویه بوده بعید نیست که این اجساد نیز دارای قدمت طولانی بوده باشند. در این زمینه ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان اظهار داشته بود: معدن مربوط به دوره پهلوی اول بوده و برداشت روی می کردند، اما گرفتار وقفه شده بود. چندسال بعد آنرا واگذار کردند، هنگام کار این دو جسد بیرون آمد و به ما خبر دادند.
برپایی نمایشگاه صنایع دستی در مرزهای شلمچه و چذابه معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در مرزهای شلمچه و چذابه آگاهی داد و اظهار داشت: این نمایشگاه ها با هدف تامین سوغات زوار برگزار شده است. مریم جلالی اظهار داشت: معاونت صنایع دستی با آگاهی از ظرفیت های نهفته در این حرکت عظیم فرهنگی، برنامه ریزی لازم برای معرفی داشته های صنایع دستی را در دستور کار قرار داده است. ی اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی در دو مرز شلمچه و چذابه که بیش از ۵۰ درصد زوار ایرانی و تعداد زیادی از زوار خارجی از این مرزها عبور می کنند، بطور ویژه مدنظر قرار گرفته است که این نمایشگاه ها از چهار روز مانده به اربعین حسینی افتتاح شده و تا دو روز بعد از آن دایر خواهند بود. جلالی افزود: با عنایت به این که در این روزها بیشترین آمار بازگشت زوار پیش بینی شده است. شرایطی فراهم شده که زوار ضمن بازدید از نمایشگاه های برپاشده و آشنایی با صنایع دستی ایرانی، بتوانند در صورت نیاز قسمتی از سوغات و هدایای خودرا از این نمایشگاه ها تامین کنند. معاون صنایع دستی کشور تصریح کرد: در دو مرز شلمچه و چذابه بیش ۴۰ هنرمند آثاری از قبیل حصیربافی، لباس های سنتی، گلیم، کپوبافی، زیورآلات سنتی، نقاشی روی سفال، خراطی، منبت، گره چینی، کیف های سنتی، حجاری و قلاب بافی مربوط به استان خودرا به نمایش در آوردند که با استقبال زوار و بازدیدکنندگان روبه رو شده است.
غصب ۴۴ هزار سند ملکی توسط رضاخان پادشاه بادمجان فروش! به مناسبت هشتاد و یکمین سالروز واقعه ۲۵ شهریور ۱۳۲۰، اشغال ایران و برکناری پهلوی اول توسط دولت‏ های انگلیس و روس و تعیین جانشینی پسرش، نمایشگاه روایتگری «اشغال ایران، فرجام دیکتاتور» عصر روز یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ با حضور موسی حقانی رییس پژوهشکده تاریخ معاصر، محمدرضا ورزی دبیر شورای راهبردی مجموعه سعدآباد، تعدادی از پژوهشگران تاریخ و علاقه مندان به تاریخ معاصر در کاخ موزه ملت واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد راه اندازی شد و تا پنجشنبه ۳۱ شهریور برپاست. در این رویداد علاوه بر نمایش عکسهایی از دهه ۱۳۲۰، وقایع آن روزگار توسط توسط اساتیدی همچون خسرو معتضد و محمدمهدی عبدخدایی و پژوهشگرانی همچون رضا حجت، جواد عربانی، مصطفی جوان، حسین مولایی و محمود ذکاوت روایتگری می شود. موسی حقانی رییس پژوهشکده تاریخ معاصر در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه اظهار داشت: نمایشگاه «اشغال ایران، فرجام دیکتاتور» پیرامون اشغال ایران و تبعید رضاخان از ایران و جانشینی محمدرضا با اشاره انگلیس و موافقت روس ها است. این سومین همکاری پژوهشکده تاریخ معاصر با مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد است، ان شاءالله این همکاری در وقایع تاریخی و مهم دیگر همچون ۱۳ آبان، ۲۲ بهمن و سوم اسفند ادامه پیدا کند. او با طرح این پرسش که اگر رضاخان و ارتش در مقابل اشغال ایران تسلیم شدند، چرا مردم و روحانیت کاری نکردند، افزود: این مساله نیاز به واکاوی دارد، این که چطور ایران در کمتر از چهار روز تسلیم شد، هیچ‏گونه مقاومت نظامی انجام نشد و مردم همکاری نکردند، بطوریکه آمریکایی ها به تمسخر از این جنگ با نام «جنگ ۸۰ ساعته» یاد می کنند.
تقدیر از فعالان گردشگری و دعوت از سفرا در هفته گردشگری در این هفته مراسم رونمایی از پوستر هفته گردشگری با حضور فعالان و مدیرکل گردشگری در سالن اجتماعات ساختمان حج و زیارت اجرا شد. در این مراسم یحیی نقی زاده مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری اظهار داشت: معتقدیم به روز رسانی باید در مقررات گردشگری وجود داشته باشد ضمن این که کاری شود تا فعالان و حامیان را بی نیاز از حمایت های تسهیلاتی ببینیم. وی ادامه داد: حمایت های اصلی را باید در برنامه قانون هفتم در نظر بگیریم. ما در رابطه با بحث هوشمند سازی نظارت نیز باید بگوییم با عنایت به این که تعداد فعالان هر روز بیشتر می شود و گردشگری یک دوره رکود را تجربه کرده است نیاز هست این بخش تسهیل گری بیشتری را به خود ببیند. نقی زاده افزود: امیدواریم دو کروز در روزهای جام جهانی فعالیت داشته باشند. بهانه آن برای جام جهانی است اما امیدواریم ادامه پیدا کند. وی اظهار داشت: دو لایحه برای قانون برنامه هفتم به مجلس می رود. همین طور سیاست های تشویق گرایانه ای را پیش بینی کرده ایم لایحه قانون اهداف و وظایف وزارتخانه را نیز نوشته ایم. تقدیر از فعالان گردشگری را نیز با محوریت دانش بنیان و کارهای شاخص و جوان گرایی در پیش داریم. حسن انصاری دبیر جامعه گردشگری الکترونیک نیز در این برنامه اظهار داشت: دعوت از بلاگرها، نشست با وزیر میراث فرهنگی و سفرا و خانواده هایشان در دستور کار جامعه گردشگری الکترونیک است. نیاز هست با بهره بردن از شعار بازبینی، بتوانیم برای تولد باردیگر گردشگری کشور تلاش نماییم. رفتاری عضو جامعه تورگردانان کشور نیز اظهار داشت: تقدیر از پیشکسوتان تورهای ورودی، دعوت از سفرای کشورهای اروپایی، صحبت با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی جهت استفاده از ظرفیت رایزنان فرهنگی، همچون برنامه های جامعه تورگردانان است.
نبود بلیت هواپیما برای آخرین سفرهای تابستانی هفته اول مهر ماه آخرین فرصت تعطیلات تابستانی برای سفرهای خانوادگی است این فرصت با چند روز تعطیلی وسط هفته فراهم شده اما جهت استفاده از این زمان، توریستهای داخلی با مشکل نبود سیستم حمل و نقل هوایی رو به رو شده اند. همیشه متولیان سفر شعار می دهند؛ برنامه ریزی پیش از سفر به ویژه ایام تعطیلات صورت گیرد تا مسافر به مشکل برنخورد. اما این دفعه درحالیکه مردم بعد از یک دوره طولانی مدت درگیری با کرونا، ایام ماه رمضان و عزاداری های ماه محرم و صفر قصد مسافرت کرده اند، بلیت هواپیما پیدا نمی کنند این نبود بلیت در مسیرهای پرتردد و طولانی بیشتر مشهود است. با این وجود می توان گفت به سختی شاید هفته ای یک پرواز برای مسیرهای کوتاه بین شهرها بتوان پیدا کرد.
به عنوان مثال اگر کسی بخواهد از اصفهان به شیراز با هواپیما برود، هیچ بلیتی پیدا نمی نماید. مگر در ایام یکشنبه آن هم با قیمت حدود ۷۰۰ هزار تومان با یک ایرلاین در یک ساعت مشخص.

1401/07/03
23:46:01
5.0 / 5
554
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , تخصص , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری