معاون میراث فرهنگی كشور:

سرانه مرمت هر یک از ۳۵ هزار اثر ثبتی ۳۰ هزار تومان است

سرانه مرمت هر یک از ۳۵ هزار اثر ثبتی ۳۰ هزار تومان است

به گزارش تور و گردشگری، معاون میراث فرهنگی اظهار داشت: سرانه مرمت برای هریک از ۳۵ هزار اثر ثبتی حدود ۳۰ هزار تومان است. هم اکنون ۲ هزار میلیارد تومان بدهی داریم و برای ۲ سال آینده حداقل ۵ هزار میلیارد تومان نیازمندیم.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور در حاشیه بازدید نظارتی ستادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رئیس جمهوری از موزه ملی ایرانی بیان نمود: وقتی از میراث فرهنگی صحبت می نماییم یعنی حافظه تاریخی یک ملت از فرهنگ، آداب و رسوم، سنت ها، هویت، تاریخ، هنر، معماری، علم و فناوری است در واقع همه مظاهر و جلوه های ملموس و ناملموس، میراث فرهنگی هستند.
قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: میراث فرهنگی تجسم عینی یک ملت است، آن هم ملتی به قدمت ایران کهن با تاریخ هفت هزار ساله که به قدمت تاریخ، پهلو می زند. این داشته های تمدنی و فرهنگی است که باعث انسجام، وفاق، اتحاد و وحدت ایرانی ها در طول تاریخ بوده است.
دارابی در رابطه با اقدامات انجام شده در حوزه میراث فرهنگی طی یکسال گذشته اظهار داشت: برگزاری نشست مشورتی با پیشکسوتان، ۲ نشست تخصصی با ۵۰ نفر از نخبگان و سرآمدان با هدف تشریک مساعی و شنیدن دیدگاه های مختلف با حضور مهندس ضرغامی به مدت ۱۰ ساعت برای دستیابی به فهم بهتر مسائل و برگزاری اولین دوره تجلیل چهره های ماندگار میراث فرهنگی که ۱۲ نفر از آنها در نوبت اول با هدف تکریم پیشکسوتان و انتقال تجربیات همچون اقدامات انجام شده است.
معاون میراث فرهنگی کشور اضافه کرد: رویداد محور کردن اماکن، موزه ها و پایگاه های میراث فرهنگی، برگزاری ۳ هزار رویداد فرهنگی با هدف ایجاد شادی و نشاط اجتماعی و انتفاع فضای فرهنگی، سیاسی، اجتماعی در مجموعه های تاریخی از دیگر اقدامات معاونت میراث فرهنگی طی یکسال اخیر بود. به صورت مثال در زمان تحویل سال ۱۴۰۱ در حافظیه ۴۰ هزار نفر حضور داشتند که در کمال آرامش و امنیت این مراسم برگزار گردید. همینطور شوراهای مشورتی جهت استفاده از ظرفیت های مختلف و آرای صاحبنظران در موزه ها و بناهای تاریخی در معاونت میراث فرهنگی تشکیل دادیم تا هم اکنون ۷۰ نفر افراد مختلف و صاحب نام در این شورا عضو هستند.
او خاطرنشان کرد: همه مقدمات راه اندازی انجمن خیرین میراث فرهنگی و دریافت مجوزها انجام شده است و بزودی اعلام موجودیت می کند. هدف از راه اندازی این انجمن اینست تا از کمک های ایرانی ها در سرتاسر دنیا برای حفظ، احیا و مرمت آثار تاریخی استفاده نمائیم. پارسال تعداد موزه ها به ۸۰۰ موزه رسید یعنی ۳۵ موزه جدید در دولت سیزدهم شکل گرفت پیشبینی اینست اگر بر مبنای برنامه ای که داریم و تأمین اعتبار تا سال ۱۴۰۴ به یک هزار موزه برسانیم.
معاون میراث فرهنگی کشور نیاز مالی برای مرمت را مطرح و تاکید کرد: سرانه مرمت برای هریک از ۳۵ هزار اثر ثبتی حدود ۳۰ هزار تومان است. هم اکنون ۲ هزار میلیارد تومان بدهی داریم و برای ۲ سال آینده حداقل ۵ هزار میلیارد تومان نیازمندیم تا بتوانیم یک نهضتی بزرگ شکل دهیم.
دارابی خاطرنشان کرد: آمادگی صدور خدمات فنی و علمی حوزه میراث فرهنگی به اتکای متخصصان در حوزه باستان شناسی، معماری، مرمت، موزه داری برای ایجاد و توسعه همکاری در این حوزه ها با کشورهای همجوار و سایر کشورها داریم. این اقدام نقش مهمی در توسعه دیپلماسی عمومی و ارز آوری برای کشور دارد.
او به بحران نیروی انسانی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاونت میراث فرهنگی اشاره و بیان نمود: وزارت میراث فرهنگی در همه استان ها و شهرستان ها نمایندگی و دفتر دارد. همینطور با توجه به این که ۱۰۰ پایگاه میراث ملی و ۵۶ پایگاه میراث جهانی به علاوه ۲۷۰ موزه در سطح کشور تحت نظارت میراث فرهنگی داریم. در این مجموعه بزرگ به شدت گرفتار با بحران نیروی انسانی روبرو می باشیم و همین تعداد نیروی انسانی موجود درحال بازنشستگی هستند.
دارابی در انتها در رابطه با موزه ملی ایران به رئیس جمهوری اظهار داشت: موزه ملی اعتبار و ویترین هر کشور است. دستور بدهید تا طرح توسعه موزه ملی ایران در میدان مشق که در کمیسیون فرهنگی اجتماعی دولت به تصویب رسیده است، ابلاغ شود.


منبع:

1401/07/16
22:00:51
5.0 / 5
476
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری