اجرای طرح توسعه کشاورزی، دلیل انجام گمانه زنی در یک تپه تاریخی

اجرای طرح توسعه کشاورزی، دلیل انجام گمانه زنی در یک تپه تاریخی

تور و گردشگری: در امتداد اجرای طرح توسعه کشاورزی در کوهپایه های غربی زاگرس موسوم به طرح گرمسیری، برنامه گمانه زنی بمنظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه خلیل انجام شد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ذبیح الله بختیاری سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: تپه خلیل در محل تلاقی دو دشت ذهاب و دشت سرپل ذهاب (ذهاب جنوبی)، در بین اراضی کشاورزی روستای زرین جوب واقع شده است.
او خاطرنشان کرد: این اثر تاریخی – فرهنگی با وسعت و گستردگی حدود چهار هکتار، امروزه بصورت پشته ای کم ارتفاع اما وسیع و گسترده در بین اراضی کشاورزی قرار گرفته که سطح و حاشیه آن توسط کشاورزان منطقه به زیر کشت می رود.
این دیرینه شناس اضافه کرد: بر طبق مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت میدانی این برنامه شروع و با انجام ۲۵ روز فعالیت میدانی، ۲۰ گمانه در حاشیه تپه خلیل در محدوده عرصه و حریم اثر به وجود آمد.
بختیاری ضمن اشاره به این که گمانه های بوجود آمده عمدتا در فاصله حدود ۵ متر نسبت به آخرین شیب یال تپه و محل پیوستن به اراضی حاشیه ای به وجود آمد اظهار داشت: بمنظور کاوش گمانه ها، عوارض و شواهد سطحی و میزان پراکنش قطعات سفال و مواد فرهنگی در حاشیه تپه مد نظر قرار گرفت.
او اظهار نمود: نتایج حاصل از کاوش تمامی گمانه های ایجاد شده، چه در حاشیه تپه و با فاصله از آخرین شیب و همین طور گمانه های بوجود آمده در محدوده عرصه ظاهری محوطه منفی بوده و هیچ نوع آثار و شواهد معرف لایه فرهنگی برجا را پدیدار نساخت.
سرپرست هیئت دیرینه شناسی نتایج کاوش گمانه ها را بیان کننده این مورد دانست که بقایای آثار فرهنگی بر سطح پشته ای طبیعی شکل گرفته و لایه های فرهنگی در حاشیه تپه تدام نیافته است و خاطرنشان کرد: بعد از کاوش انباشت سطحی قابل کشاورزی، در بیشتر گمانه ها نهشته رسوبی سیلتی – رسی، حاصل فرایندهای رسوبی طبیعی مشخص شد که فاقد آثار و شواهد فرهنگی است.
او تصریح کرد: قطعات سفال و مواد فرهنگی به دست آمده از کاوش گمانه ها عمدتا مربوط به لایه های سطحی و قابل کشاورزی و در مواردی در لایه زیر سطحی بصورت آب شُست و رسوبی است.
این دیرینه شناس ضمن اشاره به این که در ضمن سالهای گذشته (سال ۱۳۹۷)، طرح عبور لوله های انتقال آب (طرح گرمسیری)، در سطح پشته شمال غربی تپه خلیل اجرا شده و نیمه شمال غربی محوطه توسط ماشین آلات تخریب و گودبرداری شده اظهارکرد: بیشتر پراکنش موادفرهنگی و قطعات سفالی قابل مشاهده در سطح محوطه، خصوصاً پشته شمال غربی حاصل دخل و تصرفات صورت گرفته در محوطه و تخریب کامل لایه های فرهنگی است.
او اظهار داشت: بر طبق نتایج حاصل از گمانه زنی در حاشیه پشته شمال غربی و با عنایت به مسیر لوله انتقال آب و همین طور مواد فرهنگی پراکنده بر سطح محوطه، لایه های فرهنگی پشته شمال غربی گستردگی چندانی نداشته که در ضمن اجرای طرح گرمسیری به شدت تخریب شده و کاملاً از بین رفته است.
بختیاری در آخر خاطرنشان کرد: بر طبق مطالعه مواد فرهنگی جمع آوری شده از سطح محوطه و حاصل از کاوش گمانه ها، لایه های فرهنگی تپه خلیل معرف فرهنگ عبید جدید و اوروک با شاخصه سفال های نخودی منقوش و کاسه لبه واریخته است.


منبع:

1401/07/18
12:16:55
5.0 / 5
339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری