گزارش تور و گردشگری؛

شروع باردیگر ایران هراسی

شروع باردیگر ایران هراسی

به گزارش تور و گردشگری، بعد از وقایع سال ۹۸ و شیوع کرونا، امید فعالان گردشگری به ماه های مهر و آبان سال ۱۴۰۱ بود اما تجمعات اخیر سبب شده تا تورهای گردشگری ورودی نه تنها به تاخیر نیفتد بلکه لغو شود.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ جامعه گردشگری ایران تازه از اتفاقات سال ۹۸ فارغ شده بود و امید آنرا داشت که بتواند گردشگری را باردیگر رونق دهد. یک سال پر از حادثه طی شد اما شیوع کرونا نه تنها گردشگری ایران بلکه گردشگری جهان را تحت تاثیر قرار داد تا جایی که هیچ گردشگری برای تفریح به مقصد دیگری نمی رفت. در حوزه گردشگری داخلی همه کشورها هم ترددها با تردید انجام می شد و سفر در خانه ها حبس شد.
با گذشت نزدیک به دو سال تقریبا اوضاع با انجام واکسیناسیون جهانی رو به بهبود رفت. ایران هم توانست بازاریابی های خویش را در حوزه گردشگری خارجی انجام دهد. برنامه ریزی ها جهت شرکت در نمایشگاه های خارجی انجام شد.
ثبت نام تورهای گردشگری ورودی باردیگر شکل گرفت و تعدادی هم به ایران آمدند. ولی تجمعات اواخر شهریور ماه بیم آنرا در دل گردشگران انداخت که سفرهایشان به ایران را یا به تأخیر بیندازند و یا کنسل کنند.
تداوم تجمعات و اعتراضات در شهرهای مختلف ایران و انعکاس آن در رسانه های خارجی باعث شد تا گردشگران کشورهای دیگر رفته رفته لغو برگزاری تور را به جای تأخیر ترجیح دهند.
این مبحث را علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم تأیید کرد و در آئین افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه صنایع دستی، گردشگری و هتلداری اصفهان اظهار داشت: حوادث دو هفته اخیر در موسم ورود توریستهای خارجی تاثیر قابل توجهی در لغو نمودن سفرها داشت.
بررسی شرایط موجود برپایه گفته دفاتر مسافرتی واردکننده توریست خارجی به ایران نشان داده است لغو تورهای بزرگ از کشورهای اروپایی شروع شده و حالا به کشورهای آسیایی هم سرایت کرده است به نحوی که در ایام اخیر تورهای بزرگ گردشگری اسپانیا و ایتالیا که قرار بود توسط آژانس های مسافرتی مطرح به ایران بیاید لغو شد.
جایگزینی تأخیر تورها با کنسلی آنها ناشی از شروع باردیگر پروژه ایرانی هراسی است که رسانه های معاند همیشه در کوشش برای انجام آن بوده اند. آنها با انتشار تصاویری از کشورمان تلاش می کنند وجود ناامنی در ایران را بزرگ کنند و بگویند که ایران و پایتخت آن هر شب شاهد درگیری های خیابانی است.
حالا به قدری این تصاویر زیاد است که مخاطب خارجی به سادگی می تواند آنرا باور کند چون در فضاهای مجازی آنقدر که تصویر از اغتشاش وجود دارد از زندگی معمولی و حتی زیبایی های ایران نیست.
جستجوی ساده کلمه ایران در اینترنت می تواند گویای آن باشد که ایران دیگر تصویری از زیباییهایش ندارد.

از طرفی در ایام اخیر سفارت کشورهایی که مدعی پشتیبانی از زنان ایران هستند؛ پیاپی اعلام می کنند اتباع شأن هر چه سریع تر از ایران بیرون بروند.
وقتی سفارتی چنین اطلاعیه ای صادر می کند طبیعی است گردشگران آن کشورها هم واهمه ای از ورود به ایران داشته باشند. همین اتفاق سبب شده فعالان صنعت توریسم متوجه ضرر و زیان هایی بابت قراردادها، زمان و هزینه ای که کرده اند شوند.
اکنون کشورهای آلمان، اسپانیا، آمریکای جنوبی، برزیل و استرالیا تمامی تورهای خویش را به مقصد ایران ملغا کرده اند و سفارت خانه هفت کشور آلمان، فرانسه، هلند، اتریش، بلژیک، اسپانیا و ایتالیا هم از شهروندان خود خواسته اند سریعاً ایران را ترک کنند. برخی از همین کشورها هم همچون ایتالیا و فرانسه برای دادن ویزا به ایرانیان سخت گیری های بیشتری می کنند.
حتی این سخت گیری ها دامن کسانی که قرار بود در نمایشگاه گردشگری تاپ رزا فرانسه حضور پیدا کنند را هم گرفت و تعدادی زیادی از آنها نتوانستند به این نمایشگاه بروند چون ویزای آنها ریجکت شد.
این درحالی بود که ایران در تاپ رزا پاویون گردشگری داشت و تلاش می کرد بتواند ایران با شکوه را به نمایش بگذارد.


منبع:

1401/07/20
16:46:07
5.0 / 5
451
تگهای خبر: اینترنت , توریست , زندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری