تکمیل نقشه دیرینه شناسی مستلزم اجرای طرح های بررسی و شناسایی

تکمیل نقشه دیرینه شناسی مستلزم اجرای طرح های بررسی و شناسایی

تور و گردشگری: به گزارش تور و گردشگری، بنیان نقشه دیرینه شناسی کشور اجرای برنامه های بررسی و شناسایی دیرینه شناسی است و محوطه های باستانی باید شناسایی شوند تا بتوان آنها را در نقشه دیرینه شناسی آورد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کوروش روستایی رئیس پژوهشکده دیرینه شناسی اظهار داشت: یکی از موضوعات دیرینه شناسی که طی دو دهه اخیر بارها مورد بحث قرار گرفته و زمانی هم حتی مجلس شورای اسلامی آنرا پیگیری می کرد، مبحث نقشه دیرینه شناسی کشور است.
او اضافه کرد: تصور نادرستی که در مورد نقشه دیرینه شناسی کشور وجود دارد اینست که نقشه دیرینه شناسی در دو، سه و یا نهایتا تا چند سال آینده آماده خواهد شد در صورتی که نقشه دیرینه شناسی ایران تا چند ده سال دیگر هم تکمیل نخواهد شد؛ در واقع با این روند کندی که الان در بررسی های دیرینه شناسی داریم، باید گفت نقشه دیرینه شناسی کشور صد سال دیگر هم تکمیل نخواهد شد.
روستایی، بنیان نقشه دیرینه شناسی کشور را اجرای برنامه های بررسی و شناسایی دیرینه شناسی دانست و خاطرنشان کرد: در واقع نقشه دیرینه شناسی از برنامه های بررسی و شناسایی دیرینه شناسی تغذیه می شود و محوطه های باستانی باید شناسایی شوند تا بتوان آنها را در نقشه دیرینه شناسی آورد.
این دیرینه شناس تصریح کرد: طبق آمار، سالانه حدود ۲۰ تا ۳۰ برنامه بررسی و شناسایی در کشور صورت می گیرد و این عدد بسیار ناچیز است.
او در توضیح این مطلب اظهار نمود: بررسی دیرینه شناسی برنامه ای میدانی است که در بهترین حالت شاید بتوان طی یک فصل کاری ۳۰ تا ۴۰ روزه، مساحتی ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر مربعی را پوشش داد و مجموع محدوده ای که طی بررسی های سال های اخیر پوشش داده شده نسبت به مساحت کشور بسیار اندک است.
رئیس پژوهشکده دیرینه شناسی اظهار داشت: مشکل دیگر اینجاست که خیلی از برنامه های بررسی و شناسایی که طی دهه های گذشته انجام شده فاقد دقت کافی در پیمایش چشم انداز بوده اند در نتیجه نمی توان ادعا کرد که آن منطقه از نظر دیرینه شناسی به صورت کامل شناسایی شده است.
او اضافه کرد: طی چند سال گذشته کوشش هایی شده که کنترلی بر دقت بررسی های دیرینه شناسی اعمال شود ولی هنوز تا کیفیت درخور فاصله داریم.
رئیس پژوهشکده دیرینه شناسی خاطرنشان کرد: غیر از برنامه های میدانی دیرینه شناسی با ماهیت اضطراری، مانند جستجوهای نجات بخشی و برنامه های تعیین عرصه، اولویت دیرینه شناسی کشور می بایست بررسی دیرینه شناسی باشد.
او اظهار داشت: باید دقت کرد که با عنایت به روند فزاینده توسعه های شهری، روستایی، معدنی، عمرانی و … هر چه در این حوزه کوتاهی نماییم محوطه های بیشتری نابود خواهند شد ولی اگر آن محوطه ها شناسایی شوند میتوان برنامه های حفاظتی برای آنها اندیشید.
روستایی در انتها اضافه کرد: پژوهشکده دیرینه شناسی از ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها این انتظار را دارد که اولویت خویش را بر اجرای برنامه های بررسی و شناسایی دیرینه شناسی بگذارند.


منبع:

1401/07/29
12:26:57
5.0 / 5
579
تگهای خبر: فرهنگ , كیفیت , گردشگری , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری