پیشنهادی برای انتخاب مقصد سفر در پاییز؛

لمس پاییز در گلستان هزار رنگ

لمس پاییز در گلستان هزار رنگ

تور و گردشگری: تور و گردشگری: استان گلستان به سبب تنوع آب و هوایی و جاذبه های متنوع اش همیشه می تواند مقصد سفر باشد اما این روزها فصل پاییز، جنگل های تاریخی هیرکانی اش را درخشان تر از همیشه کرده است.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ ماندن در خانه آن هم در فصل پاییز؟ امکان ندارد. پاییز هزار رنگ فصلی است که در آن سفرها باید به مناطقی از کشور باشد که بتوان این هزار رنگ بودن را درک کرد. بطور قطع جایی که می تواند هم شرایط سفر را برای خانواده ها داشته باشد هم هیجان سفر دوستانه را تامین کند و امکاناتی داشته باشد که نیاز همه اقشار جامعه را تامین کند بهترین مقصد خواهد بود. پیشنهاد این هفته خبرگزاری مهر سفر به استان گلستان است. استانی که جنگل های ۴۰ میلیون ساله هیرکانی را دارد. این جنگلها در لیست میراث طبیعی و جهانی یونسکو ثبت شده و حالا در روزهایی از فصل پاییز درختانش هزار رنگ شده اند. جنگل النگدره، پارک ملی گلستان، چشمه رامیان و جاده ناهارخوران این روزها دیدنی تر از همیشه شده اند و گردشگران زیادی را به سمت خود می کشانند. برای رفتن به گلستان از هر شهر می توانید خودرا به مرکز استان برسانید. گرگان فرودگاه بین المللی دارد که بین شهرهای گرگان و آق قلا قرار گرفته است. هر هفته از این فرودگاه پروازهای روزانه به تهران و مشهد به انجام می رسد. اهواز، کیش، زاهدان، زابل، قشم، تبریز، شیراز و عسلویه همچون مقاصد دیگر پروازی آنست. سفر با قطار برای رفتن به گلستان یکی از جذاب ترین انتخاب هاست چون در چند ایستگاه می توانید توقف داشته باشید همچون در بندر گز، گلوگاه، گرگان، بندر ترکمن. قیمت بلیت قطار برای این مسیر هم اکنون مناسب می باشد به عنوان مثال تهران به گرگان از ۱۱۱ تا ۱۵۰ هزار تومان نرخ دارد. حیف آن که قطار در این راه بیشتر در ساعات تاریک شب حرکت می کند و جاذبه های مسیر از داخل واگن قطار قابل مشاهده نیست.
جالب اینجاست که راه آهن سراسری ایران در لیست جهانی یونسکو ثبت شده است و در این استان نیز خط راه آهن از بندر ترکمن در شمالی ترین نقطه شروع می شود و از بندر گز عبور می کند. سفر با اتوبوس با آنکه ممکنست برای تعدادی از افراد بواسطه ۸ ساعت نشستن روی یک صندلی آزار دهنده باشد اما می توان با پرداخت ۱۵۰ هزار تومان در هر ساعت شبانه روز به سمت گلستان حرکت کرد. بطور قطع ساعت، هزینه و مسافت از هر شهر دیگر تا گرگان متفاوت خواهد بود. استان گلستان برای همه سلیقه ها جاذبه دارد. جنگل نوردها و طبیعتگردها از رفتن به سمت جنگل النگدره و پارک ملی گلستان لذت می برند. شرکت در مراسم و آئین های مذهبی و سنتی نیز از دیگر جاذبه های این استان است که در بعضی از روزهای سال برای آن جشنواره برگزار می گردد و مخاطبان خودرا دارد.
دیدن بافت تاریخی شهر گرگان برای همه آنهایی که شهرگردی را می پسندند خوشایند است به ویژه که خانه های تاریخی بزرگ و مرمت شده ای در بافت مرکزی وجود دارد که می تواند شمایل یک خانه سنتی در گرگان را به بازدیدکننده نشان دهد.
بازار تاریخی گرگان را از دست ندهید. در این بازار سنتی می توان مردم را با لباس سنتی شأن درحال خرید دید یا سوغات و خوراکی های جذاب این استان را از همین بازار تهیه کرد. ولی اگر اهل خرید هستید اینچه برون بازارچه مرزی استان گلستان است. برای رفتن به آنجا در بعضی روزها قطار محلی هم وجود دارد و شما را تا بازارچه مرزی می برد. از ترکمنستان اجناس زیادی به اینجا آورده می شود و ترکمن ها در این بازارچه تبادل کالای زیادی دارند. جاذبه های تاریخی استان گلستان در هر شهری از آن قابل بازدید و جذاب است مانند گنبد قابوس در شهر گنبد کاووس که یکی از بلندترین برج های آجری جهان است و در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این بنای تاریخی که از زمین ۷۰ متری ارتفاع دارد با وجود دو بار زمین لرزه شدید همچنان استوار مانده است.
گورستان و آرامگاه خالد نبی گویا به نماد استان تبدیل گشته است چون هر زمان بخواهند استان گلستان را با تصویری نمایش دهند از تصویر آن استفاده می نمایند نمای بنای بقعه چوپان آتا و کوهستان های پیرامونی آن جاذبه زیبای مراوه تپه و روستای گچی سو است که در هر فصلی زیباست به ویژه اگر فصل بهار به آنجا بروید می توانید در راه مزرعه های گوناگون را ببینید و کوهستانهای سرسبز را از بالای تپه مشاهده کنید. اما در فصل پاییز هم جاذبه های آن زیباست به ویژه اگر هنوز زمینهای کشاورزی زرد باشند و وقتی به بالای آرامگاه می رسید کمی باران ببارد. آن وقت است که رنگین کمان به جذابیت های این کوهستان اضافه می کند. مسیر رفتن به خالد نبی کوتاه نیست باید خودرا به کلاله برسانید و بعد از آن مسیری را سربالا با ماشین بروید. به طور معمول تاکسی برای همه ساعت و همه روز در آنجا پیدا نمی گردد و بیشتر وقت ها اگر خودروی شخصی ندارید باید ماشین دربست بگیرید. همین طور در کنار آرامگاه خالد نبی، بقعه پوپان آتا و عالم بابا و گورستان مرموزش اتاقک هایی برای استراحت زوار تولید شده که امکانات زیادی ندارد اما برای یک شب استراحت بد نیست هر چند که متولیان آن خیلی به تمیزی این اقامتگاه ها اهمیتی نمی دهند. جاذبه دریایی اگر ساحل و دریا را دوست دارید به خلیج گرگان سری بزنید. بندر ترکمن، بندر گز و گمیش تپه هم از شهرها و بندرهای ساحلی هستند ولی بدانید که در اینجا نمی توان شنا کرد اما برای ماهیگیری گزینه مناسبی است. حتی کسانی که آبشار دوست دارند و از دریا دوری می کنند نیز آبشار کبودوال در علی آباد کتول هم برایشان دیدنی است. استان گلستان به سبب همجواری اش با کشور ترکمنستان، دارای فرهنگ های گوناگون است که در شهرهای نزدیک به ترکمنستان این فرهنگ متفاوت از شهرهای نزدیک به استان مازندران است. به عنوان مثال اگر کسی بخواهد عروسی ترکمنی ببیند به گمیشان و کردکوی و مراوه تپه می رود و اگر می خواهد این فرهنگ با فرهنگ مازنی همخوانی داشته باشد به سمت گلوگاه حرکت می کند.
جشنواره ای برای اسب دوانی در این استان وقتی جشنواره اسب ترکمن برگزار می گردد شهرهایی مانند گنبد کاووس مملو از جمعیت می شود. اواسط شهریور ماه بهترین زمان برای دیدن مسابقات اسب دوانی است. اسب در فرهنگ ترکمن اهمیت زیادی دارد بدین سبب در زمان مسابقات از استانهای دیگر نیز مانند خراسان شمالی جهت شرکت در مسابقه یا دیدن آن به گنبد کاووس می روند. در هر فصل از سال این استان جاذبه ای برای دیدن دارد. فصل گرم سال هم گردشگران به سمت روستاهای جنگلی آن می روند مانند روستای زیارت. هر چند که این روستا دیگر آن حال و هوای قبل را ندارد و ساخت و ساز در آن زیاد شده است اما روستاهای جنگلی این استان هنوز هم بهترین گزینه برای فرار از گرما هستند به ویژه جاده معروف ناهارخوران آن. این استان یک دیوار هم دارد که خودش برای باستان شناسان سایت مهم تاریخی شمرده می شود و آنها که تمایلی به تاریخ داشته باشند خودرا در این استان به گمیشان می رسانند تا در شمال شرق کلاله آنرا ببینند. این دیوار بزرگ که در متون تاریخی به مار سرخ هم شهرت دارد؛ قسمتی از دیوار تاریخی گرگان بوده است. زمانی این دیوار بعد از دیوار چین بزرگترین دیوار دفاعی در جهان بوده است ولی حالا بخش زیادی از آن یا زیر خاک است یا از بین رفته است. این استان در زمینه صنایع دستی هم آن قدر غنی است که تا کنون چهار روستا و دو شهر آن در زمینه صنایع دستی ثبت شده اند. روستای تنگلی در رشته سوزن دوزی روستای سیاه رودبار علی آباد کتول در رشته های مختلف صنایع دستی، روستای زیارت و شاهکوه در زمینه جاجیم بافی، شهر گنبد کاووس و علی آباد کتول هم در رشته نواربافی کتولی و فرش ترکمن ثبت شده اند. فرش ترکمن مخاطب تخصصی خودرا دارد بیشتر کسانی که به این استان می روند با خودش جاجیم می برد. به طور معمول در هر نمایشگاه صنایع دستی که برگزار می گردد ترکمن ها و گلستانی ها بخش مهمی از آن نمایشگاه را با همین هنرها به خودشان اختصاص می دهند. در کنارش می توان هنر جواهرسازی گمیشان را به هنر لباس های سنتی و روسری های ترکمنی آنها اضافه کرد. شاید این هنرها بیشتر برای ایرانیها شناخته تر باشند به ویژه خانم هایی که روسری های ترکمنی بلند حاشیه دار را می پسندند.
چکدرمه و تنوع غذایی غذاهای این استان آنقدر تنوع دارد که هر ذائقه ای با آن ارتباط بگیرد. از غذاهای ترکمنی رستوران معروفی رو به روی گنبد کاووس که همه نوع غذای محلی دارد تا ماهی کباب های گمیشان. شما می توانید به رستوران هایی بروید که توریست بیشتری می پذیرند در آن صورت می توانید با تنوع غذایی زیادی در منو رو به رو شوید. اگر به این استان رفتید «چکدرمه» یادتان نرود. این غذا به عنوان غذای نذری در شهرهای مختلف استان گلستان همچون بندرترکمن تهیه می شود. همین طور محبوبیت بالای این غذا باعث شده است تا در مراسم رسمی مانند مراسم عروسی به عنوان یکی از غذاهای اصلی تهیه شود. ماش پلو هم غذایی با اصالت گلستانی است که به خاطر طعم بی نظیرش در سایر استانهای کشور ایران هم طبخ می شود. انواع «بروک» را می توانید در این استان با طعم های مختلف بچشید. این استان تنوع غذایی زیاد خودرا مدیون تنوع گیاهی است که در سرتاسر استان دارد. گلستان به سبب تنوع آب و هوا و داشتن روستاهای متعدد، نه فقط هتل های بزرگ و پر ستاره زیاد به ویژه در مرکز استان دارد بلکه در بیشتر روستا و دهکده هایش می توان در انواع مختلف مراکز اقامتی همچون بوم گردی ها اقامت کرد.

1401/08/03
08:23:41
5.0 / 5
714
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری