پیشکسوت احرامی بافی شوشتر درگذشت

پیشکسوت احرامی بافی شوشتر درگذشت

تور و گردشگری: تور و گردشگری: یکی از چهره های ماندگار حوزه صنایع دستی استان خوزستان و پیشکسوت احرامی بافی شوشتر از دنیا رفت.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، رجبعلی فروزان زاده پیشکسوت احرامی بافی شوشتر که از چهره های برجسته صنایع دستی استان و از بازنشستگان صاحب دانش اداره صنایع دستی شوشتر محسوب می شد، از دنیا رفت.
وی بعد از دوران بازنشستگی هیچ گاه از تلاش و فعالیت هنری دست نکشید و همیشه در دوران حیات خود، در موضوع آموزش و تولید، بانی خدمات بسیاری بود.
باتوجه به کوشش های زنده یاد فروزان زاده در دوران بازنشستگی، به جرأت می توان اظهار داشت که بخش زیادی از صنعتگران و دانش آموختگان نسل جدید احرامی بافی در شهرستان شوشتر از شاگردان این هنرمند پیشکسوت هستند که به عنوان مدرس عمر خودرا در زمینه آموزش وقف کرده اند.
فروان زاده مدت های مدیدی در محل آسیاب های آبی و سرای افضل با راه اندازی کارگاه بافندگی میزبان علاقه مندان و هنرجویان بسیاری بود. یکی از عمده کارهای قابل توجه این هنرمند خوزستانی، مرمت و ترمیم درفش مندائیان خوزستانی است؛ این درفش ابریشمی که مدت ها به شکل مندرس و رهاشده به فراموشی سپرده شده بود، سرانجام با اقدامات این هنرمند خوزستانی مرمت نهایی شد.
ساخت دستگاهها و راه اندازی خانه احرامی بافی و ملافه بافی، کوشش برای ثبت شهر ملی احرامی بافی، ساخت خیلی از دستگاه های بافندگان خانگی، برگزاری دوره های آموزشی برای اداره میراث فرهنگی، کمیته امداد، امور عشایر و افراد کم بضاعت در شوشتر، کمک برای فروش محصولات دختران روستایی و یاری رساندن به علاقه مندان به یادگیری، قسمتی از کارهای این هنرمند خوزستانی است.
استاد فروزان زاده روز اربعین حسینی امسال گرفتار سکته شد و برای مدتی در بستر بیماری بود که سرانجام بعد از آنکه برای چند روزی به کما رفته و شرایط سختی را طی کرده بود، شب گذشته در بیمارستان خاتم شوشتر دیده از جهان فروبست.
با توجه به اعلام خانواده این پیشکسوت، پیکر رجبعلی فروان زاده فردا چهارشنبه ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۱ در بقعه سیدمحمد گلابی تشییع و به خاک سپرده خواهد شد.


منبع:

1401/08/13
14:52:20
5.0 / 5
565
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دستگاه , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری