در روزهای اخیر انجام شد؛

هفته گردشگری زیارت در ازبکستان

هفته گردشگری زیارت در ازبکستان

تور و گردشگری: هفته جهانی گردشگری زیارت به مدت سه روز در شهرهای سمرقند، خیوه، بخارا و تاشکند ازبکستان انجام شد در این هفته گردشگری ازبکستان کوشش کرد خودرا به عنوان یک کشور مسلمان به دنیا معرفی نماید.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، در هفته جهانی گردشگری زیارت، نمایشگاه ها، سمینارها، همایش های علمی و عملی و رویدادهای فرهنگی و آموزشی با هدف توسعه گردشگری زیارت و همین طور ترویج سوغات موضوعی نیز در چهارچوب این رویداد اجرا شد.
هدف از برگزاری این هفته بین المللی، بازگشایی ظرفیت های گردشگری زیارتی در کشور، تبدیل ازبکستان به یکی از مهم ترین مراکز تمدن جهان، کسب شهرت بالا از طرف جامعه جهانی و سازمان های بین المللی و همین طور تنوع بخشیدن به خدمات گردشگری زیارتی و افزایش بود.
برگزاری کنفرانس میراث اسلامی ازبکستان، جشنواره آهنگ ها و ترانه های محلی در مرکز گردشگری جدید جاده ابریشم سمرقند، جشنواره Ko’ngil ohanglari ( نغمه های قلب) در ریگستان، تور دیدنی شهر سمرقند، انجمن فارغ التحصیلان مدرسه میرعرب، گشت و گذار در شهر بخارا، نمایشگاه های «معماری نوین اسلامی» در مجتمع یادبود بهاالدین نقشبند و «خط و تزئینات اسلامی» در مرکز صنایع دستی نقشبند در بخارا همچون برنامه های آن بود.
جشنواره غذای حلال در پارک نوروز، جزو برنامه های اختتامیه هفته جهانی گردشگری زیارت در شهر تاشکند است. هدف اصلی این رویداد بین المللی، استفاده مؤثرتر از ظرفیت های گردشگری زیارتی موجود در کشور، معرفی ازبکستان به عنوان یکی از با اهمیت ترین مراکز تمدن جهان برای کسب شهرت بالا از جامعه جهانی و سازمان های بین المللی و همین طور تنوع بخشیدن به خدمات گردشگری زیارتی و افزایش صادرات گردشگریست.
در مراسم افتتاحیه این هفته گردشگری «عزیز عبدالحکیم اف» معاون نخست وزیر، وزیر گردشگری و میراث فرهنگی ازبکستان درباره ی گردشگری این کشور توضیحاتی داد و اظهار داشت: امسال میلادی در نشست جهانی Halal in Travel Awards با محور احیا و توسعه گردشگری دنیای اسلام، شهر «سمرقند» در بخش «بهترین شهر اسلامی درحال توسعه سال» برنده شد.
وزیر گردشگری و میراث فرهنگی ازبکستان گفت: اقدامات لازم در مدت کوتاهی برای جذب توریستهای خارجی به کشور و ایجاد شرایط مطلوب برای آنها انجام شد. همچون لغو روادید برای شهروندان ۹۰ کشور اجرائی و سیستم الکترونیکی روادید راه اندازی و برای شرکت های گردشگری تسهیلات مالیاتی ارائه شد. در سه سال قبل تعداد کشورهایی که با ازبکستان لغو روادید بودند تنها ۹ کشور بود.
این مقام مسئول همین طور گفته که جدا از ایجاد منوی حلال در امکانات پذیرایی و اقامتی ازبکستان، نمازخانه و وضوخانه نیز در فرودگاه های بین المللی، ایستگاههای راه آهن و هتل ها به راه افتاده است. ضمن این که فرودگاه سمرقند نیز به همراه مجتمع گردشگری جدید این شهر به مقاصد جدید گردشگری ازبکستان تبدیل می شوند.
در چارچوب هفته جهانی گردشگری زیارت در شهر «سمرقند» نمایشگاه معماری اسلامی، نشست بین المللی «آسیای مرکزی – مرکز فرهنگ اسلامی»، جشنواره «نغمه های قلب» و مراسم دیگر اجرا شد. هفته جهانی گردشگری زیارت توسط وزارت گردشگری و میراث فرهنگی ازبکستان، استانداری «سمرقند» سازماندهی شده بود.
همچنین قبل از این شهر «خیوه» ازبکستان در یازدهمین نشست شورای وزرای سازمان همکاری اسلامی در شهر «باکو» به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۲۴ میلادی اعلام گردید.


منبع:

1401/08/15
10:16:01
5.0 / 5
438
تگهای خبر: آموزش , توریست , خدمات , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری