نمایندگان مجلس مطرح كردند؛

پایش نظام مسائل گردشگری در اسناد بالادستی

پایش نظام مسائل گردشگری در اسناد بالادستی

تور و گردشگری: به گزارش تور و گردشگری، نمایندگان مجلس در دیدار با روسای تشکل های گردشگری اعلام کردند: بخش خصوصی اسناد بالادستی را با جایگاه فعلی گردشگری مقایسه و گزارش آنرا عرضه کند تا مشکلات آن دربرنامه هفتم رفع گردد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، نشست توسعه راهبردهای صنعت توریسم و بررسی موانع موجود با حضور ۱۸ نماینده مجلس شورای اسلامی، اعضای تشکل های گردشگری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و مدیران این معاونت شب گذشته در هتل اوین تهران برگزار گردید.
در این نشست، نمایندگان تشکل های گردشگری هر کدام به بیان دغدغه های تشکل خود پرداختند و نمایندگان مجلس هم ضمن همراهی برای پیگیری مسائل آنها، موضوع هایی را مطرح نمودند.
محسن پیرهادی نماینده مردم تهران در مجلس هم خاطرنشان کرد: در حوزه گردشگری سندهای بالادست زیادی داریم مسیری هم برای آن طی شده است باید از بخش خصوصی و نمایندگان سوال کرد که نسبت به طرح جامع چه نقشی داشته ایم و کجاها پیش رفته ایم. ما باید وضع فعلی را با سندهای بالادستی تطبیق دهیم. مثلا بگوییم در سال ۱۴۰۴ باید به این نقطه می رسیدیم ولی هم اکنون در این جایگاه قرار داریم. مشکلاتش چه بوده است. نظام مسائل آن چیست چرا به این نقطه هدف نرسیده ایم. بعضی از این مشکلات قانون و برخی نظارت می خواسته اند. بخش خصوصی این موارد را از نمایندگان مطالبه کنند. یا بگویید قرار بود طبق طرح جامع به این مرحله برسیم. این یک پایشی را لازم دارد. اگر اسناد بالادستی خوب بوده اند و قابلیت اجرا دارند بگویید پیشرفت ها در کجاها بوده است.
در ادامه سید محمد پاک مهر. نماینده بجنورد در مجلس اظهار داشت: نمایندگان اصناف گردشگری مشکلاتی همچون کمبود بودجه برای تبلیغ گردشگری ایران، مبحث طرح توسعه برق و مشکلی که برای تأسیسات گردشگری بوجود می آید را مطرح نمودند. من پیشنهاد می کنم دو ماه دیگر با اعضای کمیسیون تلفیق جلسه ای داشته باشید تا آنجا این مسائل حل شود. چالش های خویش را در گردشگری مکتوب کنید و به ما بدهید و از از ظرفیت کمیسیون ها برای رفع چالش ها در گردشگری استفاده کنید. همینطور ما در مجلس کمیسیون های متناظری داریم شما می توانید در رابطه با گردشگری سلامت با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان هم صحبت کنید.
رحمت الله فیروزی پوربادی نماینده مردم نطنز اظهار داشت: باید تلاش نماییم در حوزه گردشگری یک فهم مشترک میان مسؤلان کشور بوجود بیاید. رمز موفقیت کشورهای دیگر در حوزه گردشگری را دریابیم و یافته های جدید هم مورد توجه قرار گیرد.
مهدی عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی نماینده میاندوآب در مجلس اظهار نمود: چشمتان به بودجه ۱۴۰۲ نباشد خبری نیست. اما می توانید بودجه ای به بودجه ۱۴۰۲ اضافه کنید و راهکار دهید و ما در کمیسیون عمران و اشتغال هم وقت می گذاریم تا ببینیم در حوزه اشتغال گردشگری چه کاری میتوان کرد.
توجه جدی به گردشگری در برنامه هفتم توسعه
محسنی بندپی نایب رییس فراکسیون گردشگری و نماینده مردم نوشهر چالوس و کلاردشت هم اظهار داشت: در همایش گردشگری سلامت که چندی قبل برگزار شد، وزارت بهداشت حضور نداشت و معاون گردشگری هم ده دقیقه آمد و رفت. در واقع صاحب عزا در مجلس نبود.
وی اضافه کرد: گردشگری مظلوم ترین صنعت در برنامه های بالادستی است. بدتر از آن ضعف نظارت مجلس و عدم باور مسؤلان به اهمیت و نقش گردشگری در اقتصاد است. ما شاهد عدم درک حاکمیت از نقش بخش خصوصی در کشور هستیم. باید در برنامه هفتم توسعه به شکل جدی به گردشگری بپردازیم و فراکسیون ها فعال تر وارد شوند.
سید محمدرضا میرتاج الدینی نماینده مردم تبریز هم اظهار داشت: ما به گردشگری در لایحه برنامه توسعه و بودجه توجه بیشتری خواهیم کرد. اما باید بدانید که در قرآن کریم آیات زیادی در رابطه با گردشگری وجود دارد. عبرت گرفتن، طبیعتگردی همچون سفارش های قرآن است. گردشگری با این نیت که بیداری دل ها اتفاق بیفتد هم سفارش شده است. دانشمندان زیادی با سفر کردن به جایگاه های مهم رسیده اند مانند مولوی که در سفرش شمس را پیدا کرد.
توجه به احکام گردشگری در برنامه هفتم
محمد صالح جوکار نماینده مردم یزد و رئیس کمیسیون شوراهای مجلس هم بیان نمود: در این نشست مسائلی در رابطه با گردشگری در برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۲ عنوان شد. ما باید بررسی نماییم در برنامه ششم چقدر از ظرفیت ها بهره برده ایم و مشکلات آنرا در برنامه هفتم رفع نماییم. دولت درحال طراحی برنامه هفتم است این طرح چند روز دیگر به مجلس می آید و مجلس هم آنرا در کمیسیون تلفیق بررسی می کند. احکام مورد نیاز گردشگری ظرفیت ساز هستند و میتوان به آنها توجه کرد.
وی در رابطه با مسائلی که در این نشست پیرو برخورد با برخی توریستهای خارجی که از روی کنجکاوی از اتفاقات عکاسی کرده بودند عنوان شد اظهار داشت: باید تدبیری اندیشیده شود که امنیت مردم کشورمان و گردشگران حفظ شود تا هم تعامل ایجاد شود و هم نفوذ اتفاق نیفتد در کنارش گردشگران هم مورد افترا قرار نگیرند.
جوکار اظهار داشت: در سال ۲۰۲۰ گردشگری با رشد منفی ۵ درصدی مواجه گردید و سال بدی را تجربه نمود اما در سال ۲۰۲۱ رشد ۲۱ درصدی داشت و توریستهای خارجی در ایران دو و نیم میلیارد دلار دلار و توریستهای داخلی ۱۴۰ هزار میلیارد دلار هزینه کردند.
آنقدر موهبت داریم که نمی توانیم آنها را اداره کنیم
سید کاظم موسوی نماینده حوزه انتخابیه اردبیل، نیر، نمین و سرعین هم در این جلسه اظهار داشت: آنقدر موهبت الهی در حوزه گردشگری د اریم که نمی توانیم آنرا اداره نماییم. در دنیا سهم ما از ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد صنعت گردشگری؛ د کمتر از یک میلیارد دلار است. چرا ایران اینقدر از گردشگری درآمد ندارد؟ چرا برخی علاقه دارند برای خرید خانه به ترکیه بروند؟ هتلداری در سرعین هست که ساختمان هتلش صد میلیارد تومان می ارزد آن وقت بانک برای یک میلیارد تومان بدهی آنرا به مزایده گذاشته است این چه رفتاری است که با سرمایه گذاران می شود؟
فداحسین مالکی نماینده زاهدان در مجلس هم اظهار داشت: ۱۶ استان ایران با ۱۵ کشور همسایه و منطقه، هم مرز است. طرح ساماندهی استانهای مرزی کشور با محوریت دیپلماسی سیاسی اقتصادی و فرهنگی و گردشگری به تأیید و تصویب رؤسای سه قوه رسید.
وی درخواست نمود با فعالان گردشگری جلسه دیگری هم برگزار گردد و افزود: در سفرمان به عمان خط دریایی و هوایی با چابهار را مصوب کردیم حتی عمانی ها می خواستند این خط با شیراز هم راه اندازی شود.


منبع:

1401/08/16
10:12:54
5.0 / 5
390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری