میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

جلسه ای برای تشکل های گردشگری

جلسه ای برای تشکل های گردشگری

به گزارش تور و گردشگری، برگزاری جلسه تشکل های گردشگری با نمایندگان مجلس، بلیت موزه برای مادران دارای سه فرزند، کمیته ای برای حل چالش های علیصدر، همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته مرتضی ادیب زاده مدیرکل موزه ها وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: با عنایت به بند الف از ماده ۲۵ قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت با مبحث نیم بها کردن ورودی تمامی اماکن، بناهای تاریخی و موزه های تابعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مصوب ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی برای مادران دارای سه فرزند و بیش تر، معاونت توسعه مدیریت و منابع و اداره کل موزه ها برای اجرایی کردن این بند طی بخشنامه ای به تمامی استان ها، موزه ها را موظف به نیم بها کردن ورودی برای این گروه هدف کرد. وی ادامه داد: طبق گزارش دریافت شده از استان ها در شش ماه نخست سال ۱۴۰۱ بیشتر از ۲۰ هزار نفر از این گروه هدف از موزه ها به شکل نیم بها بازدید نمودند. ادیب زاده خاطرنشان کرد: پیگیری های لازم در مورد دریافت شناسه ویژه مادران دارای سه فرزند و بیش تر از ثبت احوال کشور برای درج در سامانه فروش الکترونیکی بلیت موزه ها و اماکن تاریخی در دست اقدام است. هم اکنون هویت این گروه با رجوع حضوری به موزه ها و بررسی مدارک معتبر (شناسنامه) در سرتاسر کشور در حال انجام می باشد. بحث امکان خرید ملک توسط شیعیان خارجی در ایران این هفته نشست توسعه راهبردهای صنعت توریسم و بررسی موانع موجود با حضور ۱۸ نماینده مجلس شورای اسلامی، اعضای تشکل های گردشگری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و مدیران این معاونت در هتل اوین تهران برگزار گردید. در این جلسه، نمایندگان تشکل های گردشگری هر کدام به بیان دغدغه های تشکل خود پرداختند و نمایندگان مجلس هم ضمن همراهی برای پیگیری مسائل آنها، موضوع هایی را مطرح نمودند.
در این برنامه حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران که اخیرا هم با همراهی رؤسای تشکل های گردشگری دیگر درصدد ایجاد مجمع تشکل های ملی برآمده اظهار داشت: درخواست های هر یک از تشکل ها چیزی نیست که نمایندگان مجلس نتوانند آنرا حل کنند. ارگان ها و نهادهای مختلفی در گردشگری دخالت می کنند. این موضوعات باید حل شود.
در این نشست اکبر غمخوار عضو جامعه تورگردانان کشور با اشاره به اینکه از نمایندگان مجلس سه توقع داریم اظهار داشت: باید حرکت اساسی در جهت مقابله با ایران هراسی در کشور شکل گیرد. باید برای تبلیغ گردشگری ایران بودجه مشخص شود. همینطور می بایست مقررات زدایی در گردشگری رخ دهد.
وی افزود: برخی مسائل در کشور تنها توسط نمایندگان مجلس حل می شود. شما می گوئید چرا ایرانیان به ترکیه و دوبی رفته و خانه می خرند و ارز از کشور خارج می کنند. چرا اجازه نمی دهید شیعیان کشورهای دیگر در ایران خانه بخرند ارز وارد کشور کرده و مالک آن شوند؟
تشکیل کمیته ای برای حل چالش های غار علیصدر در این هفته جلسه سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و فتح الله توسلی نماینده بهار و کبودرآهنگ و عضو کمیسیون اقتصادی به همراه برخی مدیران ستادی وزارت خانه با مبحث «تحقیق و تفحص از غار علیصدر» در محل کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.
او همینطور به پیگیری جدی برای تخصیص درآمدهای اختصاصی از محل ۵ درصد خزانه در جهت توسعه و حل چالش های غار علیصدر اشاره نمود و اضافه کرد: جهت بررسی و حل مشکلات و چالش های در ارتباط با غار علیصدر کمیته ای جهت بررسی جوانب مختلف تشکیل خواهیم داد.
معاون توسعه مدیریت و منابع ضمن اشاره به پرداخت تسهیلات متذکر شد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جذب تسهیلات از محل تبصره ۱۸ بعنوان دستگاه برتر در سال ۱۴۰۰ انتخاب گردید و در سال ۱۴۰۱ هم با رشد حدود هشت برابری نسبت به سال قبل بین دستگاه ها بیشترین افزایش را در این خصوص داشته است. محدودیتی برای تخصیص تسهیلات از جانب وزارت خانه وجود ندارد. ظرف سه هفته آینده پروژه های اولویت دار استان را معرفی کنید تا بر مبنای اولویت ها تسهیلات از محل های مختلف تخصیص پیدا کند.
اوحدی مبحث تحقیق و تفحص را فرصتی برای وزارت خانه دانست و اضافه کرد: باطن تحقیق و تفحص برخلاف ظاهر آن شیرین است و سبب شفاف سازی و پاسخگو بودن می شود.
ضرغامی در نشست جام جهانی این هفته یک نشست پیرامون جام جهانی برگزار شد و خبر رسید که سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی در دومین نشست هماهنگی با مبحث حضور تیم ملی ایران در جام جهانی که با حضور برخی از وزرا برگزار شد، اظهار نمود: یکی از مأموریت های ما فعال کردن گردشگری دریایی است.
او اضافه کرد: در همین رابطه کشتی بزرگ و تفریحی که می تواند ۲۰۰۰ نفر را جابجا کند امروز آماده فعالیت است و برای پهلو گرفتن این کشتی در قطر، منتظر پاسخ دوحه هستیم.
معافیت مالیاتی در ازای تولید محتوای گردشگری تمدید شود نشست توسعه راهبردهای صنعت توریسم و بررسی موانع موجود با حضور ۱۸ نماینده مجلس شورای اسلامی، اعضای تشکل های گردشگری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و مدیران این معاونت در هتل اوین تهران برگزار گردید.
در این نشست نیما آذری رئیس هیئت مدیره انجمن مؤسسات آموزش گردشگری کشور اظهار داشت: کشورمان همیشه صنعت زده بوده است. یا همیشه وابسته به صنعت نفت بوده ایم یا تلاش می کردیم صنایع خودمان را پیش ببریم. اگر می خواهیم صنعت توریسم رشد کند باید به آن نگاه پیش ران داشته باشیم. وقتی به آن پیشران می گوئیم دیگر نمی توان گفت به تنهایی با صنعت دیگر مثل نفت رقابت کند. پس باید قوانین هم پیشران باشد و شانیت پیشرانی داشته باشد. مثلا قانون مالیات، تسهیلات و مقررات زدایی باید پیشران باشند.
وی اظهار داشت: وقتی در دنیا ایران هراسی وجود داشته باشد هیچ اتفاقی در گردشگری ایران نمی افتد. شما طرح خوبی را تصویب کرده بودید که می گفت اگر کسی در عرصه تولید محتوای گردشگری کاری انجام دهد ما به ازای آن از مالیاتش کسر می شود. ولی این طرح تا آخر سال ۱۴۰۱ قابل اجراست چه خوب بود اگر این طرح برای یک دوره ۵ ساله دیگر تمدید می شد.
ارائه طرح ضمانت صادرات گردشگری در این هفته، معاون گردشگری کشور اظهار داشت: امیدواریم در بودجه ۱۴۰۲ ردیف اعتبارات مشخصی برای مقابله با مساله ایران هراسی مورد توجه نمایندگان مجلس قرار بگیرد. علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: با همکاری دولت و مجلس میتوان از ظرفیت و مشارکت فعالان اقتصادی برای معرفی چهره واقعی ایران استفاده کرد، بعنوان مثال مجلس در بودجه ۱۴۰۱ اعتباراتی برای معرفی ظرفیت های گردشگری کشور به زبان های خارجی مختص کرده است.
وی اظهار داشت: امیدواریم در بودجه ۱۴۰۲ ردیف اعتبارات مشخصی برای مقابله با مساله ایران هراسی مورد توجه نمایندگان مجلس قرار بگیرد؛ اگر بتوانیم ظرفیت بخش غیردولتی را برای این حوزه فعال نماییم بدون شک شاهد نتایج مثبتی در این خصوص خواهیم بود.
شالبافیان با اشاره به اینکه اتفاقات اخیر تأثیراتی بر میزان ورود توریست به کشور داشته، اظهار داشت: میزان اثر گذاری حوادث اخیر بر صنعت توریسم کشور تاثیر مستقیمی گذاشته است، حتی بعضی از کشورها سفارش هایی در خصوص عدم سفر به ایران به اتباع خویش را صادر کرده اند.
دیدید که با برداشتن چند روسری نظام فرونریخت این هفته در اطلاعیه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در رابطه با دیدگاه عزت الله ضرغامی پیرامون «حجاب» آمده است: بعد از برنامه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دانشگاه صنعتی شریف برخی هم وطنان عزیز طی تماس هایی با مرکز روابط عمومی، در رابطه با انتشار یک خبر تقطیع شده در مورد دیدگاه وزیر پیرامون حجاب سوالاتی پرسیدند.
اصل بحث در مورد دیدگاه نادرستی بود که به طور عمده توسط ضد انقلاب با این عنوان مطرح می شود که در صورت کشف حجاب، کل نظام دومینووار سقوط می کند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پاسخ اظهار داشت: دیدید که چند نوجوان روسری را برداشتند و اتفاقی نیفتاد و نظام فرونریخت! نظام درخت تناوری است که شاخ و برگ و میوه آن تمام دنیا را فراگرفته است.


منبع:

1401/08/21
09:43:38
5.0 / 5
194
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , توریست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری