طاهر صباحی:

قالی همان پاسپورت ایرانی است

قالی همان پاسپورت ایرانی است

تور و گردشگری: پژوهشگر حوزه فرش معتقد می باشد قالی همان پاسپورت ایرانی شمرده می شود که از آن میلیونها عدد در سراسر جهان پراکنده است.سید طاهر صباحی پژوهشگر حوزه فرش درباره ی اهمیت فرش و قالیبافی در بین ایرانیان در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: زندگی ما شرقی ها با قالی گره خورده است. چون قالی در وجود ماست. از زمانی که بزرگ می شویم زندگی ما روی قالی بوده است. ضرب المثلی به زبان ترکی قشقایی هست که می گوید از کسی پرسیدند خانه ات کجاست گفت خانه ام روی فرش من است. ‬ یادم هست وقتی کودک بودم هر کسی که برای خرید جهیزیه می رفت نخستین خریدش فرش بود.
وی با اعلان اینکه پاسپورت ایرانی همان قالی است که در دنیا میلیونها عدد از آن پخش شده است چون قالی نشانگر هنر ایرانیان است اظهار داشت: ولی اهمیت قالی آنقدر برای ما زیاد است که نرفته ایم ببینیم دلیلش چیست. مثل چشمی که همیشه می بیند و بیش از این به آن اهمیت نمی دهیم. فرش هم همیشه بوده است پس ما آنرا ندیدیم. درحالی که قالی جزو زندگی ماست. اهمیت قالی تنها برای ما نیست. در تمام سرزمین شرق همچنین است. در ترکمنستان و قفقاز و مصر و مراکش هم قالی جزو زندگی مردم است. تا روزی که گوسفند هست فرش هم هست چون پشم ماده مهمی است که فکر می نماییم بی خاصیت است.
صباحی با اعلان اینکه قالی یک موسیقی است اظهار داشت: قالی یک موسیقی است که حرف می زند. گره ها کنار هم جمله می شوند و همه آنها کتاب می شود. قالی داستان افرادی است که آنرا بافته اند. درست است مردها هم کار می کنند اما قالی بافی عشق و شوقی است که در زنان وجود داد.
مؤسس و عضو هیئت مدیره انجمن سوداگر های ایتالیایی قالی های شرقی اظهار داشت: بسیاری از سیاست مداران زیر پایشان قالی ایرانی هست وقتی رییس جمهور آمریکا پشت تریبون حتی مقابل ایران حرف می زند اگر نگاه کنید؛ زیر پایش فرش ایرانی است.


منبع:

1401/08/24
09:45:02
5.0 / 5
390
تگهای خبر: پاسپورت , خرید , زمین , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری