غار باستانی کرفتو در لیست موقت جهانی یونسکو

غار باستانی کرفتو در لیست موقت جهانی یونسکو

تور و گردشگری: به گزارش تور و گردشگری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان از ثبت غار باستانی کرفتو در لیست موقت آثار جهانی یونسکو اطلاع داد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، یعقوب گویلیان در اینباره اظهار داشت: با توجه به سهمیه محدود کشورها برای ثبت قطعی آثار در لیست میراث جهانی و محدودیت ارسال پرونده های پیشنهادی (هرسال یک اثر)، ثبت موقت پرونده غار باستانی کرفتو در دستور کار دفتر ثبت و حریم آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی قرار گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان ضمن قدردانی از تلاش ها، همکاری ها و رایزنی های انجام شده توسط استاندار و مسؤلان ارشد استانی و وزارت خانه برای ثبت این اثر تاریخی و منحصربه فرد کردستان در لیست موقت یونسکو، اظهار نمود: در صورتیکه این اثر پرارزش استان در لیست جهانی قرار گیرد، علاوه بر معرفی هرچه بیشتر این منطقه، شاهد اختصاص کمک های فنی و اعتباری یونسکو برای توسعه زیرساخت های ارتباطی و گردشگری آن هم خواهیم بود.
او با اشاره به اینکه طی سالهای اخیر اقدامات مؤثری در خصوص تهیه و بررسی پرونده این اثر تاریخی و فرهنگی استان و ارسال آن برای ثبت در میراث جهانی یونسکو انجام شده است، اضافه کرد: از عمده ترین اقدامات میتوان به انجام مطالعات باستان شناسی، انجام مطالعات کارکرد سایت موزه کرفتو، بررسی و اجرای مطالعات تطور ساختار و تاریخ معماری، تجمیع اسناد و مطالعات اولیه برای ارسال به اداره کل ثبت و حرایم آثار فرهنگی، تهیه نقشه ها و فتوگرافی اولیه اشاره نمود.
گویلیان اظهار داشت: همینطور برای مرمت و بازسازی این اثر پرارزش تاریخی برنامه هایی شامل کاوش و حفاری غار در طول سه فصل و عملیات خاکبرداری در قسمت های جلویی غار، ایجاد سکوهای سنگی جهت استفاده در اقامت موقت روزانه بازدید کنندگان، انجام عملیات برق رسانی و نورپردازی محدوده داخلی غار تا بخش انتهایی ستون فقرات اصلی، ایجاد و راه اندازی پله ها و پاگرد سنگی در محدوده بیرونی غار و نصب پله فلزی در قسمت بیرونی دهانه آن برای تردد آسان گردشگران انجام شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان خاطرنشان کرد: این غار باستانی در تاریخ ۲۰ بهمن ماە ۱۳۱۸ با شمارە ۳۳۰ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیدە است.
استان کردستان به علت قدمت و پیشینه بلند تاریخی، یکی از استانهای کهن کشور به حساب می آید که وجود آثار باستانی و سکونت گاه های طبیعی در دل صخره های سنگی شاهدی بر این مدعا است.
غار کرفتو یکی از بزرگ ترین غارهای دست کن و از طولانی ترین غارهای ایران به حساب می آید که در ۷۲ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سقز و ۶۷ کیلومتری شمال غربی شهرستان دیواندره قرار گرفته است.
این غار دست ساز باستانی با قدمتی ۷ هزار ساله، همچون زیباترین ومنحصربه فردترین آثار تاریخی و اعجاب انگیز در ارتباط با قرن سوم میلادی در استان کردستان به حساب می آید که چندین دوره معابد مختلف همانند معبد میترا و هراکلس در دل آن قرار گرفته است و همواره بعنوان یکی از جاذبه های طبیعی و بی بدلیل استان، هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود فرا می خواند.


منبع:

1401/08/27
13:40:11
5.0 / 5
417
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری