شهرام زارع:

صدمه شرکت گاز به یک محوطه تاریخی

صدمه شرکت گاز به یک محوطه تاریخی

به گزارش تور و گردشگری، سرپرست هیئت دیرینه شناسی محوطه کهنه قلعه اظهار داشت: انتظار می رود وزارت راه و شرکت ملّی گاز برای جبران مافات ناشی از صدمه به این محوطه، برای حفظ این اثر ملی مشارکت کنند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، شهرام زارع سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: محوطه کهنه قلعه میرآباد در شرق روستای میرآباد امامقلی در شهرستان ریگان و دهستان ناصریه بخش گُنبَکی واقع شده است. این محوطه سکونتگاهی در ارتباط با دوره ساسانی و اسلامی است و حدود ۱۲ هکتار وسعت دارد و شامل چند پشته بوده که بیشترین ارتفاع آنها از سطح زمینهای مجاور حدود ۳ تا ۵/۳ متر است.
این دیرینه شناس ضمن اشاره به وجود بقایای چند مجموعه معماری از دوره ساسانی در این محوطه که ازجمله بقایای شاخص آن، بنای یک چهارطاقی یا آتشکده است و برای مطالعه تحول معماری مذهبی دوره ساسانی حائز اهمیت بوده خاطرنشان کرد: این بنا شامل فضای مربع مرکزی و راهروی پیرامونی است و در اطراف آن هم فضاهای معماری مختلف وجود دارد.
زارع اظهار داشت: همچنین، یک بنای بزرگ در مجموعه وجود دارد که امکان دارد قلعه یا کاروانسرا بوده باشد و کاربری آن هنوز معلوم نیست.
به گفته سرپرست هیئت باستان شناسی، دو مجموعه معماری ستون دار هم در این محوطه وجود دارد که مصالح همه بناها از خشت و چینه است و اغلب بعد از متروک شدن زیر خاک و بادرفت مدفون شده اند.
او اضافه کرد: در سال ۱۳۹۷ پرونده ثبتی این محوطه تهیه شده بود که به همت کارشناسان ثبت اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان و دفتر ثبت آثار تاریخی در تهران نهایتا در سال ۱۳۹۹ به شماره ۳۳۰۶۲ در لیست آثار ملّی به ثبت رسید.
زارع با اشاره به اینکه این محوطه با وجود اهمیت فراوانی که دارد متأسفانه بخاطر عبور جاده آسفالت ریگان-فهرج در اوایل دهه ۱۳۷۰ بشدت صدمه دیده و قسمت های مهمی از آن تخریب شده است اظهار نمود: در سالهای اخیر هم شرکت گاز استان کرمان که ذیل شرکت ملّی گاز ایران فعالیت می کند صدمه جبران ناپذیری به قسمت هایی از این میراث ملّی وارد کرده است.
او این لطمات را جبران ناپذیر خواند و اظهار داشت: قاعدتاً به جهت ناآگاهی رخ داده، انتظار می رود وزارت راه و شرکت ملّی گاز برای جبران مافات و به نحو مقتضی در قالب مطالعات نجات بخشی و باستان شناختی و اقدامات حفاظتی در ارتباط با پژوهش و حفظ این اثر ملی مشارکت کنند.
زارع اظهار نمود: در برنامه یاد شده به منظور رفع خطر و تأمین حمایت های قانونی و همینطور برای پیگیری برخی پرسش های پژوهشی، تعیین عرصه و پیشنهاد حریم در دستور کار قرار گرفت و با ایجاد ۱۹ گمانه آزمایشی حدود عرصه محوطه مشخص شد که البته می بایست بعد از تدوین گزارش و نقشه های مربوطه فرایندی را برای انجام ارزیابی های لازم توسط مراجع میراث طی نماید.
وی اضافه کرد: این مجموعه تاریخی ازجمله منابع فرهنگی ناشناخته ای بوده که در سالهای اخیر با فعالیت باستان شناسان در معرض شناخت و معرفی قرار گرفته است و خوشبختانه مردم منطقه، شورا و دهیاری روستای میرآباد خواهان محافظت از آن بعنوان میراثی برای حال و آینده هستند.
سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: مسؤلان و مقامات منطقه هم به مسائل میراث فرهنگی علاقه مندند و در عین حال، هنوز آگاهی عمیقی در رابطه با لزوم توجه به ارزش های میراث فرهنگی و بهره گیری از آن برای برون رفت از مشکلات منطقه وجود ندارد.
او با اشاره به اینکه باید توجه داشت که به جهت بحران های زیست محیطی الان هم مشکلات عدیده ای در مناطق خشکی مانند ریگان بروز کرده و توسعه این مناطق در آینده بدون شناخت و مدیریت منابع فرهنگی جدید امکان پذیر نیست خاطرنشان کرد: معضلات ناشی از بحران آب صدمه جدی برای اقتصاد تک محصولی منطقه و معیشت مبتنی بر کشاورزی سنّتی آن به دنبال داشته و می بایست تدابیری برای آینده اندیشید.
این دیرینه شناس اضافه کرد: شهرهای حاشیه کویر متأسفانه از هر حیث مهجور هستند و علیرغم غنای فرهنگی و وجود آثار مختلف تاریخی نسبت به مدیریت منابع فرهنگی اقدام قابل توجهی در این مناطق صورت نگرفته است.
زارع در انتها اظهار داشت: این برنامه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با مساعدت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان، نمایندگی میراث در شهرستان ریگان، فرمانداری ریگان، بخشداری گنبکی و دهیاری روستای میرآباد امامقلی به انجام رسید.

1401/09/01
21:37:22
5.0 / 5
625
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری