در گفتگو با خبرنگار مهر مطرح شد؛

افزایش مسیرهای گردشگری کوهستان

افزایش مسیرهای گردشگری کوهستان

به گزارش تور و گردشگری، رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران با تأکید بر افزایش مسیرهای گردشگری کوهستان اظهار داشت: مراکز تفریحی و گردشگری مانند موزه ها سلیقه ای عمل می کنند بنا بر این استقبالی از آنها نمی گردد.امیر قاسمی رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: با اهمیت ترین کاری که انجام خواهم داد تبدیل ستاد گردشگری شهرداری به سازمان است. اگر این اقدام تا آخر امسال انجام نشد؛ عید ۱۴۰۲ من در این سمت نیستم. با اهمیت ترین نکته در این زمینه بحث اجرای مصوبات شورای شهر تهران است که در گذشته انجام نشده و روی زمین مانده است با اهمیت ترین مصوبه آن تبدیل این ستاد به سازمان بود.
وی اظهار داشت: معتقدم تا آن زمان که مجموعه های گردشگری شهرداری تجمیع نشود و اهمیت موضوع گردشگری برای کل مدیریت شهری تهران و تاثیرگذاران مشخص نشود، اتفاق مهمی در این عرصه رخ نخواهد داد. این از موضوعات با اهمیتی است که دنبال می نماییم و چندین جلسه درباره ی آن با مدیران ارشد و مدیران مراکز گردشگری داشته ایم.
قاسمی اظهار داشت: مردم تهران با جاذبه های گردشگری شهر آشنا نیستند یکی از دلیلهای آن سلیقه ای عمل کردن اماکن گردشگری شهر است. هر مجموعه و شرکت و حوزه ای بر طبق صلاحدید و نیازش تصمیماتی را برای مجموعه اش می گیرد بطورمثال ساعت فعالیت موزه ها از ۹ بامداد تا ۵ عصر است یعنی زمانی که مردم سر کار هستند و وقتی آنها از کار فارغ می شوند همه سایت ها هم بسته می شود. باید سیاست واحدی برای آنها پیش بینی شود که بطورمثال تا ۸ شب فعالیت کنند یا شیفت کاری با رعایت ملاحظات برای آنها تعریف شود.
این مدیر گردشگری در شهرداری اظهار داشت: نکته من روی بحث نگهداری از مجموعه های گردشگریست که بیشتر آنها فرسوده شده اند و در اولویت افراد در شهرداری نیست که برای بازسازی آنها اعتبار تعیین کنند. امیدوار هستم زمانی که ستاد گردشگری به سازمان تبدیل شد، بتوان در این عرصه کاری انجام داد و به عنوان متولی این موضوعات را دنبال نماییم.
قاسمی افزود: در شهرداری زیرساختهای زیادی داریم و امکان آن وجود دارد که کارهای بزرگی در راستای افزایش زیرساخت ها صورت گیرد. عمده زیرساختها در بیشتر شهرهای گردشگری دنیا در اختیار شهرداری هاست تا وزارتخانه ها. در شهر تهران هم بیش از ۶۰ خانه موزه داریم که زیر نظر شهرداری هستند.
ساماندهی رودشهرهای تهران
وی درباره ی گردشگری شبانه که هرازگاهی پیگیری و باردیگر فراموش می شود اشاره کرد: گردشگری شبانه با آموزه های دینی و آرامش شب مغایرت دارد. اما در روزهایی مانند ماه رمضان به ویژه فصولی که زمان افطار تا سحر کم است مردم روزه دار می توانند گشتی در شهر بزنند. درباره ی این مساله به وقتش تصمیم گیری خواهد شد. اما موضوع زیست شبانه حدودا از دستور کار شهرداری خارج شده است. این مساله در شورای پنجم مطرح شده بود ولی به تصویب نرسید شاید بدین سبب که مغایر با آموزه های دینی بود. البته پلیس هم روی آن حرف اساسی داشت. با اینحال پیگیر افزایش مراکز تفریحی و گردشگری در شهر هستیم. بنا بر این مأموران را پیگیر کردیم که اگر در هر منطقه ای پروژه نیمه تمام وجود دارد برای تکمیل آن پیگیری کنند.
قاسمی اضافه کرد: ساماندهی رودشهرهای تهران نیز در دستور کار قرار دارد همین طور با توجه به این که اطراف شهر تهران را کوهستان فراگرفته؛ سه تا چهار مسیر گردشگری کوهپیمایی داریم که باید افزایش پیدا کند. افزایش تعداد شهربازی و تم پارک های شهری نیز جزو برنامه های سال ۱۴۰۲ است.
وی بیان کرد: پیش بینی می نماییم در روزهای دهه فجر تورهای انقلاب بصورت ویژه اجرا شود و تحولی بزرگ در زمینه گردشگری شهری داشته باشیم. همین طور درحال تولید محتوا و فیلم کوتاه برای معرفی اماکن گردشگری هستیم. بازبینی مسیرهای گردشگری در تورها، پیش بینی نمایشگاه های مختلف گردشگری، مذاکره با اماکن تفریحی و گردشگری برای در نظر گرفتن تخفیف و استفاده شهروندان از این مراکز، همکاری با سازمانها و نهادهایی که می توانند در راستای اهداف ستاد به ما کمک کنند همچون برنامه های ستاد گردشگریست.
نشست با دهه هشتادی ها
رئیس ستاد گردشگری اظهار داشت: بحث مسجد محوری نیز برای ما اهمیت دارد همین طور می توانیم از امکانات پایگاه های بسیج بصورت دو طرفه استفاده نمائیم. بدین سبب با سازمانها و نهادهای مختلف در زمینه گردشگری تفاهمنامه امضا خواهیم کرد. نشست های تخصصی تهرانگردی و تهرانشناسی و گردشگری در راستای معرفی اماکن، ارتباط با دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در راستای علمی شدن کارهای ستاد، برگزاری نشست با دهه هشتادی ها و دهه نودی ها نیز جزو برنامه های ماست. ضمن این که حالا نیز سایت ویزیت تهران را داریم که هر روز مطالب در زمینه تهران دارد و در نظر داریم این سایت را به اپلیکیشن تبدیل نماییم.
وی درباره ی تعدادی از کارهای موازی این ستاد با اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: کار این ستاد موازی با وزارت میراث فرهنگی نیست حتی زمانی که وزیر میراث فرهنگی به صحن شورا رفت موضوع معاون گردشگری شهردار تهران را نیز بیان کرد بدین سبب ما در راستای هم افزایی حرکت می نماییم نه موازی کاری. ما می توانیم با وزارت میراث فرهنگی هماهنگ باشیم حتی الان هم در کارگروههای تخصصی که استانداری برگزار می نماید شرکت کرده و کنار هم هستیم چون هدف هر دو یکی است.

1401/09/02
14:41:27
5.0 / 5
460
تگهای خبر: آموزش , بازی , تخصص , جاذبه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری