در نشست بازخوانی مدیریت بحران زلزله بم عنوان شد

از نخ تسبیح بازسازی بم تا انتظارات کاذب

از نخ تسبیح بازسازی بم تا انتظارات کاذب

به گزارش تور و گردشگری، مدیرکل وقت بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در زمان زلزله بم با اشاره به جلب مشارکت مردمی در بازسازی اظهار داشت: هویت بم همان چیزی است که مردم بسازند. زمانی که ما ازبم خارج شدیم،  شهر به وضعیت قدیم بازگشته بود اما یک ایراد اساسی در بازسازی وجود داشت و آن هم این بود که بم در آخر کار نیاز به مبلمان شهری داشت تا مثل نخی که دانه های تسبیح را می بافد، شکل بگیرد که متاسفانه با تغییر دولت مغفول ماند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایسنا، مجید جودی معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مدیرکل وقت بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در نشست بازخوانی مدیریت بحران زلزله بم، اظهار داشت: شعار «مشارکت و پایداری و هویت» در ایام اول مطرح و اساس برنامه بازسازی بود.
وی در سخنرانی خود به سه سوال شهر بم کجا ساخته شود؟ چه کسی بسازد؟ و چگونه ساخته شود؟ پاسخ داد و اظهار داشت: در پاسخ به سوال اول باید بگویم که باتوجه به لم یزرع بودن زمین اطراف بم، امکان جابجایی وجود داشت اما استقرار شهر فلسفه داشت و در آن منطقه آب و باغ شهر وجود داشت؛ پس جابجایی فاجعه بزرگتر از زلزله بود، درنتیجه شورای عالی معماری و شهرسازی تصمیم بر درجاسازی گرفت. در ارتباط با محل ساخت اسکان موقت، نیز باید بگویم که اسکان موقت را باید داخل باغ های خود مردم ساخت، اگر مردم به اردوگاه ها می رفتند سرعت بازسازی پایین می آمد و شهر بم نمی توانست شکل بگیرد.
جودی درباره ی این که در هنگام بازسازی چند گزینه مردم یا دولت یا خارجی ها یا پیمانکار مطرح بود؟ نیز اظهار داشت: چون زندگی و اقتصاد و روحیه مردم باید بازسازی می شد. برای بازسازی روحیه مردم، رییس وقت بنیاد مسکن درنظر گرفت که برای مصالح بازیافتی خانه قبلی ۵۰ هزار تومان اعطا شود تا مردم از چادر بیرون بیایند و در بازسازی همراه شوند و روحیه ساخت وساز در شهر جاری شود. اگر مردم بخواهند به تنهایی خانه های خودرا بسازند، ممکنست استواری بنا زیرسوال برود.
وی با اعلان اینکه هویت ظرف به مظروف آنست، اظهار داشت: هویت بم همان چیزی است که مردم بسازند. البته شورای معماری و اساتید معماری باید احکام معماری را صادر کنند و نظارت داشته باشند و هماهنگی با مشاوران صورت گیرد تا هدف نهایی در خصوص تقویت نهادهای بم محقق شود و بازسازی فقط بعد کالبدی نباشد و چندبعدی شود و اقتصاد شهر به چرخش دربیاید.
جودی اظهار داشت: زمانی که ما از شهر بم خارج شدیم، خانه نصفه کاره و نیمه کاره ای وجود نداشت و شهر بم به وضعیت قدیم بازگشته بود، شاید آن ایده آلی که در ذهن داشتیم، عملی نشد ولی بسیاری از تفکراتی که در نظر داشتیم، شکل گرفت، فقط یک ایراد اساسی در بازسازی وجود داشت و آن هم این بود که بم در آخر کار نیاز به مبلمان شهری داشت تا مثل نخی که دانه های تسبیح را می بافد، شکل بگیرد که متاسفانه با تغییر دولت مغفول ماند.
نصراله دهقانی، رییس ستاد کل بازسازی بم نیز در این جلسه نقاط قوت و ضعف در بازسازی بم را تشریح کردو شعار بازسازی بم را «هویت و مشارکت و پایداری» عنوان نمود و اظهار داشت: یکی از اشکالات اساسی در استفاده از توان مردم و سازمان های مردم نهاد، شکل گرفتن انتظارات کاذب بود که از مصاحبه برخی مسئولین نشأت می گرفت. در نتیجه نخستین کاری که دراین زمینه در بم انجام شد، سازماندهی مجدد با راهنمایی مرحوم مهندس تابش بود تا ذهن مردم را آماده کنند که در صورت عدم مشارکت و همراهی، درگیر مشکلات بازسازی مناطق جنگ زده مثل شهر خرمشهر می شوند.
وی با اعلان اینکه در نهایت مردم همراه شدند اما هماهنگی مسئولان مشکل تر بود، اضافه کرد: سرانجام نه بصورت ۱۰۰ درصد ولی به این شکل بود که بخش عمده این سه شعار رعایت شد.
دهقانی نقاط ضعف بازسازی بم را فشارهای همه جانبه و سرعت بازسازی عنوان نمود که موجب شد برخی ایده های موردنظر اجرائی نشود.
وی نقاط قوت بازسازی شهر بم را دقت در حفظ مالکیت ها به ویژه مالکیت های تجاری خیابان یکطرفه، رعایت توسعه طرح جامع شهر بم، نظارت لایه به لایه در ستاد معین و ستاد کل و نظام مهندسی و مشارکت صددرصدی مردم در طراحی و... دانست.
در این جلسه از کتاب «تاریخ شفاهی مدیریت بحران بعد از زلزله سال ۱۳۸۲ بم» نیز رونمایی گردید.
منبع:

1401/10/06
14:10:12
5.0 / 5
456
تگهای خبر: بازی , باغ , زمین , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری