مهر بررسی كرد

تولید محتوای گردشگری توسط شرکتهای اقتصادی به علاوه متن دستورالعمل

تولید محتوای گردشگری توسط شرکتهای اقتصادی به علاوه متن دستورالعمل

تور و گردشگری: معاون گردشگری دستورالعمل طرحی را تشریح نمود که بر طبق آن از شرکت های بزرگ اقتصادی خواسته شده به زبان های خارجی، محتوای گردشگری تولید کنند تا از آن به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی استفاده گردد.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ ماه ها پیش علی اصغر شالبافیان در نشست هم اندیشی با مجمع سازندگان کیش آگاهی داد مدتی است تولید محتواهای معرفی ظرفیت های گردشگری کشور به زبان های خارجی امسال بصورت کامل از پرداخت مالیات معاف است.
در واقع این اقدام بر طبق بند ۹ تبصره قانونی مشوق های مالیاتی صورت می گیرد و مقرر است در بودجه ۱۴۰۱ هزینه کرد اشخاص حقوقی برای تولید محتوای فرهنگی و آموزشی و معرفی ظرفیت های گردشگری به زبان های خارجی با هماهنگی و تأیید این وزارت بصورت ۱۰۰ درصد بعنوان هزینه قابل قبول مالیاتی قلمداد شود.
اما این اقدام و تشویق مالیاتی زمان محدود یک ساله ای برای اجرا داشت که در این خصوص شالبافیان به خبرنگار مهر اظهار داشت: مهلت این طرح تا آخر سال مالی ۱۴۰۱ خواهد بود و این نخستین سالی است که چنین طرحی اجرا شد. تعدادی از افراد به آن باور نداشتند و ۶ ماه طول کشید تا سازمان مالیاتی دستورالعملی را در اینباره تدوین و ابلاغ نمود حتی بودجه و پیوست های آن نیز تیر ماه ابلاغ گردید.
وی اضافه کرد: ولی ما پیش از آن این طرح را تدوین کرده و از شهریور ماه به تمام استان ها و استانداران ابلاغ کردیم. همین طور از معاونان اقتصادی شرکتهای بزرگ خواستیم که این طرح را اجرا کنند تعدادی از شرکتها نیز از آن استقبال کرده و الان مشغول تولید محتوا به زبان های خارجی هستند.
در این باره دستورالعمل طرح تولید محتوای گردشگری به زبان های خارجی در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفت.
در این دستورالعمل که به منظور شفاف سازی پیرامون نحوه عمل اشخاص حقوقی برمبنای جز (۱) بند (م) تبصره (۹) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مصوب مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۵/‏۱۲/‏۱۴۰۰‬ تنظیم شده آمده است:
هزینه های قابل قبول:
بر اساس ماده ۱۴۷ قانون مالیت های مستقیم، هزینه های قابل قبول عبارت است از هزینه هایی که در حدود متعارف متکی به مدارک بوده و منحصراً در ارتباط با تحصیل درآمد مؤسسه در دوره مالی در ارتباط با رعایت حد نصاب های مقرر باشد. به عبارتی به آن دسته از هزینه هایی هستند که در هنگام بررسی به واسطه کارشناسان مالیاتی قابل قبول شناخته می شوند و مبلغ این هزینه ها از درآمد مودی کسر می شود.
شرح ماده ۱۴۷ قانون مالیات های مستقیم
هزینه های تحقیقاتی، آزمایشی و آموزشی، خرید کتاب، نشریات و لوح های فشرده، هزینه های بازاریابی، تبلیغات و نمایشگاهی در ارتباط با فعالیت مؤسسه از آغاز سال ۱۳۸۱ با رعایت موارد زیر جز قابل قبول در حساب مالیاتی محسوب خواهد شد:
الف: هزینه های تحقیقاتی:
۱- لیست طرح یا طرح های تحقیقاتی انجام شده یا در دست اجرا، به اداره امور مالیاتی مربوطه تسلیم شده باشد.
۲- طرح یا طرح های تحقیقاتی باید منحصراً در ارتباط با فعالیت و در جهت تحصیل درآمد موسسه باشد.
۳- اسناد و مدارک مثبته انجام هزینه طرح یا طرح های تحقیقاتی به انضمام ریز هزینه به اداره امور مالیاتی ارائه شود.
ب- هزینه های آزمایشی و آموزشی:
هزینه های آزمایشی و آموزشی همچون هزینه های حضور در کنگره ها و همایش های علمی و آموزشی، آموزش های ضمن خدمت کارکنان، دوره های کوتاه مدت تخصصی و سایر موارد مشابه، که در رابطه با فعالیت مؤسسه باشد.
ج-هزینه های خرید کتاب، نشریات و لوح های فشرده:
هزینه های خرید کتاب، نشریات و لوح های فشرده که در رابطه با فعالیت مؤسسه باشد.
د: هزینه های بازاریابی و تبلیغات و نمایشگاهی:
۱- هزینه های بازاریابی، تبلیغات و نمایشگاهی برای تولید کالا یا ارائه خدمات که دوره آتی (قبل از بهره برداری)، عرضه می شود هزینه مزبور ده سال از تاریخ آغاز به فروش یا عرضه خدمات به اقساط مساوی مستهلک خواهد شد.
۲- هزینه های بازاریابی، تبلیغات و نمایشگاهی برای شناساندن و معرفی کالا و همین طور عرضه خدمات که مستقیماً با فعالیت مؤسسه ارتباط دارد.
۳- هزینه بازاریابی، تبلیغات و نمایشگاهی به منظور صادرات کالا.
انجام خدمات تحقیقاتی، آموزشی، بازاریابی، تبلیغات و نمایشگاهی چنانچه توسط افراد دیگر برای مؤسسه انجام می گردد و مطابق قانون و مقررات مشمول کسر مالیات تکلیفی باشد پذیرش هزینه آن منوط به کسر و واریز مالیات تکلیفی آن به حساب سازمان امور مالیاتی کشور (اداره امور مالیاتی ذیربط) خواهد بود.
تولید:
هرگونه پدید آوردن و ایجاد محتوای صوتی، تصویری، متنی که از نظر رسانه قابل اهمیت بوده و بتواند پیام، احساس، اتفاق و نظایر اینها در زمینه معرفی ظرفیت های گردشگری کشور به زبان های خارجی، را به دیگران انتقال دهد و در مخاطبان خود ایجاد احساس رضایت کند.
انتشار
هرگونه نشر، اشاعه، ترویج، شیوع، پراکندن، گستردن محتوا بوسیله رسانه های جمعی (تلویزیون، رادیو، نشریات تخصصی) پلت فرم های فضای مجازی، فضای درون و برون شهری، رویدادهای گردشگری (نمایشگاه، تور آشناسازی، شب ایرانی، هفته فرهنگی) در سطح بین المللی با محوریت کشورهای بازار هدف گردشگری.
محتوای تولیدی در گردشگری:
ارتباطات برای موفقیت یک محصول یا برند ضروریست و در زمینه گردشگری مهم این است که مقاصد گردشگری یک استراتژی بازاریابی برای شناساندن خود داشته باشند. در این میان می توان از برنامه های جذب گردشگران از کشورهای بازار هدف گردشگری جمهوری اسلامی ایران در دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی معاونت گردشگری بهره جست.
امروزه یکی از با اهمیت ترین بخش های پروسه بازاریابی، تولید محتوای قدرتمند و جذاب است. آنچه در تولید محتوا بسیار مهم خواهد بود، جهت دهی و اثربخش نمودن آنها منطبق با علایق و سلایق کشورهای بازار هدف از یک سو و رعایت نکات اساسی در تولید محتوای اثربخش از طرفی می تواند کمال مطلوب را فراهم آورد که در این خصوص می توان از دستورالعمل ها و شیوه نامه های تنظیمی در دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی معاونت گردشگری استفاده نمود.
کشورهای بازار هدف گردشگری جمهوری اسلامی ایران: فهرستی از کشورهایی که برمبنای شاخصهای از پیش تعیین شده و سیاست های روز دولت بعنوان فهرست کشورهای بازار هدف گردشگری انتخاب می شوند.
فهرست کشورهای بازار هدف گردشگری جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۴۰۱ سطح لیست کشورها سطح لیست کشورها سطح لیست کشورها
بازار
هدف
اولویت
اول چین
بازار
هدف
اولویت
سوم آلمان
بازار
هدف
اولویت
چهارم انگلستان عراق ایتالیا سوئیس آذربایجان فرانسه سوئد ترکیه قطر اتریش عمان کویت مالزی
بازار
هدف
اولویت
دوم افغانستان ژاپن هلند هندوستان کره جنوبی گرجستان پاکستان اسپانیا بلژیک روسیه قزاقستان دانمارک ارمنستان امارات لبنان
آشنایی با چند روش متداول انتشار محتوا
الف) تور آشناسازی
شرکت کنندگان حائز شرایط جهت حضور در تورهای آشناسازی
۱- در قالب «تحقیقات بازار» دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری
۲- از فعالان عرصه گردشگری به خصوص تور اپراتورها، اصحاب رسانه شامل: (خبرنگار و فیلمبردار از خبرگزاری ها، شبکه های تلویزیونی و سایت های معتبر گردشگری، مستند سازان) اینفلوئنسرها، سلبریتی ها و فعالین حوزه گردشگری بخش خصوصی و دولتی کشورهای بازار هدف گردشگری باشند.
۳- دارای رزومه کاری غنی در زمینه گردشگری باشند.
الزامات برگزاری تورهای آشناسازی
یک تور آشناسازی که با مشارکت مستقیم سازمان و یا با حمایت سازمان متبوع برگزار می شود علاوه بر مشمولیت تمامی قوانین یک تور مسافرتی شامل بیمه، هماهنگی با ارگان های ذیربط نیروی انتظامی و … شامل شرایط ذیل نیز خواهد بود:
۱- اعلام برنامه و زمان ورود و خروج به وزارت امور خارجه و وزارت ارشاد جهت هماهنگی های لازم جهت صدور مجوز خبرنگاری و فیلمبرداری و گرفتن ویزای گروه
۲- تکمیل فرم ۳۸۳ وزارت امورخارجه جهت دریافت ویزای H (خبرنگاری) و فرم در ارتباط با وزارت ارشاد (در صورت حضور خبرنگار و فیلمبردار در گروه یک ماه پیش از عزیمت به ایران)
۳- تامین محل اقامت مناسب برای اعضای گروه حداقل در هتل های ۴ ستاره تاپ یا ۵ ستاره
۴- لحاظ اتاقهای سینگل برای تمامی افراد گروه
۵- رعایت بهترین طول مدت تور آشناسازی (یک هفته)
۶- رعایت تعداد افراد شرکت کننده در تور آشناسازی (بین ۷ تا ۱۰ نفر)
۷- رعایت موارد ذیل در برنامه نویسی تور آشناسازی:
الف) جذابیت سفر با عنایت به علایق و سلایق کشور هدف
ب) عدم فشردگی در برنامه بازدیدها
ج) ملاحظات جنسی و سنی
۸- پذیرایی ویژه و با هدف شناساندن خوراک و نوشیدنی ایرانی به شرکت کنندگان
۹- گنجاندن برنامه های سنتی همچون آداب و رسوم، موسیقی و … استان برای شرکت کنندگان
۱۰- قرار دادن بازدیدی از کارگاه های تولید سوغات و صنایع دستی استان در برنامه سفر
۱۱- الزام در همراهی راهنمای تور مسلط و آشنا به زبان و فرهنگ گروه مخاطب
۱۲- در صورت زمینی بودن سفر، عدم جابجایی خودرو در کل برنامه تور
۱۳- همراهی کارشناس باخبر از معاونت گردشگری یا استان با تور
۱۴- انعکاس رسانه ای از حضور و دستاوردهای تور آشناسازی
۱۵- تهیه و ارائه گزارش مصور از برگزاری تور جهت ارائه به شورای بررسی و نظارت و ارزیابی
ب) نمایشگاه ها
شرایط مجری نمایشگاه های خارجی گردشگری
شخصیت حقوقی ثبت شده در مجمع ثبت شرکت ها
مجاز به انجام فعالیتهای گردشگری مطابق اساسنامه
ارائه سوابق شرکت در برگزاری در نمایشگاه های گردشگری
ارائه برنامه پیشنهادی متقاضی برگزاری نمایشگاه گردشگری
شرح وظایف مجری نمایشگاه های خارجی گردشگری
ارائه طرح توجیهی
برآورد کلیه هزینه های در ارتباط با برگزاری نمایشگاه گردشگری خارجی از جمله: اجاره زمین، غرفه سازی، هزینه های جاری (هزینه بار، اقلام تبلیغاتی، کاتالوگ تخصصی نمایشگاه های گردشگری به زبان کشور مورد نظر، حضور در کتاب نمایشگاه های گردشگری، چایخانه سنتی، سوغات خوراکی ایرانی، صنایع دستی و …) و ارائه اسناد به شورا
امضا قرارداد برگزاری غرفه جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه های گردشگری خارجی بصورت سه جانبه با نظارت معاونت گردشگری
دریافت صورت حساب (Invoice) از طرف شرکت برگزار کننده نمایشگاه های گردشگری خارجی
تکمیل فرم ثبت نام اولیه در نمایشگاه های گردشگری خارجی
تهیه طرح غرفه سازی متناسب سازی با فرهنگ غنی جمهوری اسلامی ایران و ارائه به شورای سیاستگذاری، نظارت و ارزیابی جهت تصویب
اطلاع رسانی پیرامون غرفه جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه های گردشگری خارجی جهت متقاضیان شرکت در نمایشگاه
ارائه لیستی از متقاضیان ثبت نام شده به شورای سیاستگذاری، نظارت و ارزیابی
انجام مساعدت های لازم جهت گرفتن دعوت نامه از شرکت برگزار کننده نمایشگاه های گردشگری خارجی، به منظور حضور شرکتها بصورت غرفه دار و یا بازدید کننده در نمایشگاه های گردشگری مورد نظر
تبلیغات در مقصد با هدف آگاه سازی و تشویق جهت بازدید از غرفه جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه های گردشگری (مانند: توزیع بروشور، تبلیغات محیطی، ارائه صنایع دستی، برگزاری شب ایرانی، برگزاری سفره خانه و …)
انجام هماهنگی لازم جهت حضور ناظرین از طرف معاونت گردشگری به منظور نظارت بر حس برگزاری نمایشگاه های گردشگری و چگونگی حضور بخش خصوصی
برگزاری جلسه توجیهی با حضور معاونت گردشگری و شرکت کنندگان در غرفه جمهوری اسلامی ایران به منظور استانداردسازی پکیج های مسافرتی و اقلام تبلیغاتی
تکمیل فرم عملکرد و گزارش کامل از پروسه اجرای هر نمایشگاه گردشگری به معاونت گردشگری منضم به مستنداتی در قالب فیلم و عکس از نمایشگاه و کتاب نمایشگاه
ج) گردشگری فیلم
امروزه دید مردم نسبت به یک فیلم یا نمایش تلویزیونی تغییر کرده، زندگی آنها تحت تأثیر این صنعت قرار گرفته است و با اتمام فیلم تصورات افراد به پایان نمی رسد. برخی در تلاش می باشند تا بتوانند لحظات جذاب سینمایی را تجربه کنند به بازدید از موقعیت های فیلم بروند تا به آنچه از دور تماشا کرده بودند درکی نو و متفاوت به دست آورند. فیلم ها با به وجود آوردن گردشگری سینمایی مردم را تحت تأثیر خود قرار می دهند و رونق صنعت توریسم فیلم به یک فیلم یا مجموعه تلویزیونی وابسته است. امروزه مقصدهای توریستی می توانند از این صنعت کمک بگیرند و از مزایای گردشگری سینمایی جهت معرفی خود بهره مند شوند. و حامیان این نوع از گردشگری هم بوسیله فروش فیلم و هم از نظر ادای مسئولیت اجتماعی خود در قالب گردشگری به سود دوجانبه دست خواهند یافت.
د) فضای مجازی
بهترین راه برای معرفی ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری کشور به سایر کشورها، تبلیغات به اشکال مختلف است. یکی از ارکان مهم تبلیغات گردشگری، تبلیغات در شبکه های اجتماعی بوسیله انتشار و اشتراک تصاویر و ویدیوهای مقاصد گردشگری می باشد که با عنایت به میزان تأثیر بر مخاطب از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و استفاده درست و صحیح از آن در صنعت توریسم می تواند سبب افزایش موفقیت در جذب بیشتر گردشگران ورودی از کشورهای بازار هدف جمهوری اسلامی ایران گردد.
اهداف:
۱. استفاده از تکنولوژی های جدید در راستای شناساندن جاذبه ها، ظرفیت ها و پتانسیل های گردشگری کشور با هدف تشویق مخاطبان برای سفر به ایران و افزایش جذب گردشگری ورودی؛
۲. تسریع و تسهیل در امر تبلیغات و ترویج محصولات گردشگری کشور با عنایت به علایق و سلایق گردشگران کشورهای بازار هدف؛
۳. بهره مندی زودبازده از پتانسیل بالای شبکه های اجتماعی برای شفاف سازی چهره واقعی جمهوری اسلامی ایران و امنیت حاکم در کشور با عنایت به تأثیرگذاری شبکه های اجتماعی بر افراد یک جامعه؛
۴. ایجاد بستر مناسب جهت برنامه ریزی دقیق سفر از طرف مخاطبان با در نظر گرفتن تنوع محصولات گردشگری در برنامه های سفر به جمهوری اسلامی ایران؛
۵. استفاده از شبکه های اجتماعی بعنوان فرصت مناسب برای تعامل بیشتر میان فعالان صنعت توریسم در مقصد و گردشگران و بهره گیری از رویکردها، نظرها و پیشنهادهای گردشگران در راستای ارتقا و بهبود عملکرد فعالان گردشگری در مقصد.
الف) راه اندازی صفحه رسمی گردشگری ایران در وی چت:
بازار مورد نظر: کشور چین و هنگ کنگ و سایر کشورهای چینی زبان
زبان مورد نظر: چینی
وی چت (wechat) پلت فرم و شبکه های اجتماعی فراگیر در چین و یکی از محبوب ترین برنامه های چت در جهان برای چینی زبان است و با ۶۵۰ میلیون کاربر روزانه به یکی از پرکاربردترین برنامه های اجتماعی تبدیل گشته است و در انتخاب مقصد سفر توریست خروجی از کشور چین نقش و تأثیر به سزایی دارد.
ب) راه اندازی صفحه رسمی گردشگری ایران در اینستاگرام:
بازار مورد نظر: ترکیه، آذربایجان، کشورهای عربی
زبان مورد نظر: ترکی استانبولی، آذری آذربایجانی و عربی
اینستاگرام (Instagaram): بدون شک اینستاگرام هم اکنون به دلیل خاصیت بصری بودن و تأثیر همگانی و فوری آن یکی از با اهمیت ترین فضای اشتراک عکس و محتوای سفر تبدیل گشته است. اینستاگرام با ۳۰۰ میلیون کاربر در جهان بعنوان یک موتور محرک در توسعه اقتصادی گردشگری قلمداد می شود.
ج) راه اندازی صفحه رسمی گردشگری ایران در فیس بوک:
بازار مورد نظر: کشورهای اروپایی
زبان مورد نظر: انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی
فیسبوک (facebook) بزرگترین شبکه اجتماعی می باشد که توانایی آن در برای کمک به تبلیغات دولت ها و شرکتها در زمینه گردشگری به رسمیت شناخته شده و بوسیله ایجاد صفحه در آن می توان بعنوان ابزاری برای ارائه اطلاعات، ترویج و معرفی محصولات و یا حتی ارائه پاسخ به مشتریان استفاده نمود.
د) تولید پادکست های گردشگری:
بازار مورد نظر: کشورهای چینی زبان، کشورهای عربی، کشورهای اروپایی
زبان های مورد نظر: چینی، ترکی استانبولی، آذری آذربایجانی، عربی، انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی، اصطلاح پادکست برای مجموعه فایل های صوتی که در وب سایت ها یا شبکه های اجتماعی عرضه می شوند به کار می رود.
اصطلاح پادکست برای مجموعه فایل های صوتی که در وب سایت ها یا شبکه های اجتماعی عرضه می شوند به کار می روند.
پادکست یکی از ابزارهای مهم دیجیتال مارکتینگ است. هم اکنون پادکست بعنوان یکی از ابزارهای فراگیر و با سرعت درحال رشد است. بطور مثال ۵۳ درصد مردم آمریکا به گوش دادن پادکست علاقه مندند. پادکست در پلت فرم های مختلف قابل بارگذاری است که محتوای ساخته شده توسط استان ها می بایست در شبکه اجتماعی شنوتو (shenoto.com) انتشار یابد.

1401/10/09
11:22:13
5.0 / 5
457
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری