میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

تعیین بودجه وزارت میراث فرهنگی

تعیین بودجه وزارت میراث فرهنگی

به گزارش تور و گردشگری، بازدید خبرنگاران میراث فرهنگی از محوطه های سد چمشیر، تعیین بودجه وزارت میراث فرهنگی و افزایش ۴۰ درصدی و برنامه ریزی برای حراجی سفر همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید که معاونت گردشگری برنامه هایی برای حراجی سفر در روزهای نوروز دارد بنابراین در این رابطه مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی اظهار داشت: برای نوروز ۱۴۰۲ و تعطیلات بهمن و اسفندماه ۱۴۰۱ برنامه ریزی کردیم تا مردم به سفرهای زودهنگام ترغیب شوند.
مصطفی فاطمی مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی اظهار داشت: دستورالعمل ستادهای اجرایی خدمات سفر همزمان با برگزاری پنجاه وسومین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر به استان ها ابلاغ گردید و شامل آغاز فعالیت ستادهای اجرایی برای نوروز ۱۴۰۲ بود.
وی اضافه کرد: باید هماهنگی های لازم بین سه دستگاه اجرایی (وزارت کشور، ستاد اقامه نماز و سازمان هواشناسی) صورت گیرد. برنامه ریزی برای نوروز ۱۴۰۲ و برنامه ریزی برای تعطیلاتی که در بهمن و اسفند وجود دارد، با هدف تسریع در انجام سفرها انجام شده تا مردم به سفرهای زودهنگام ترغیب شوند.
فاطمی خاطرنشان کرد: برای همه اقشار مردم برای نوروز ۱۴۰۲ برنامه ریزی می شود و بحث حراجی های سفر، تخفیف های ویژه که توسط دفاتر خدمات مسافرتی گذاشته می شود و همینطور سفرهای اعتباری هم مطرح است. وی افزود: گزارش استان ها برای تشدید فعالیتهای عمرانی و اتمام آنها، پیشبینی های لازم برای ارزاق ضروری در نوروز، پیشبینی های لازم برای اسکان مسافران در تعطیلات نوروز و تعطیلات پیش رو همچون مواردی بود که در پنجاه وسومین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر به استان ها روز یکشنبه ۱۸ دیماه ۱۴۰۲ عنوان شد.
تعیین سهم گردشگری در عوارض خروج از کشور این هفته بعد از بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ خبر رسید که مسافران ایرانی مکلف می شوند از سال آینده برای سفر اول خود به خارج از کشور ۴۰۰ هزار تومان برای سفر دوم ۶۰۰ هزار تومان و برای سفر سوم ۸۰۰ هزار تومان هزینه بپردازد. در واقع هزینه ای که برای خروج مسافران در نظر گرفته شده بدین سان است که برای سفر دوم به میزان ۵۰ درصد و سفرهای سوم و بیشتر به میزان ۱۰۰ درصد افزایش خواهد یافت. در این میان اعلام شده که زائرین عتبات عالیات و زائرین اربعین مطابق با تاریخ تعیین شده در این قانون اگر قصد سفر از راه مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق را داشته باشند در روزهای اربعین از پرداخت عوارض معاف می گردند.
ولی همچنان زائرین حج تمتع و عمره باید برای سفر اول ۱۳۲ هزار تومان بپردازند. عوارض خروج زائرین عتبات در زمان غیر از اربعین نیز، از راه مرزهای هوایی ۴۵ هزار تومان و از راه مرزهای زمینی و دریایی ۱۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است. با این حساب باید درآمد حاصل از دریافت عوارض خروج از کشور در مجموع به عدد ۳ هزار و ۴۳۱ میلیارد تومان برسد. اما نکته مهم اینجاست که هر مسافر برای خروج از کشور خود هر میزان عوارضی که بپردازد تنها ۸۰ هزار تومان آن سهم توسعه زیرساخت ها و تأسیسات گردشگری و پشتیبانی از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری می باشد. بدین سان اگر کسی ۴۰۰، ۶۰۰ یا ۸۰۰ هزار تومان هم بپردازد باز هم سهم گردشگری تنها ۸۰ هزار تومان خواهد بود.
افزایش ۴۰ درصدی بودجه وزارت میراث همینطور در لایحه بودجه ۱۴۰۲ و اعتباراتی که برای دستگاههای اجرایی ذیل دستگاه سیاستگزار ذکر شده، برای وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی آمده که اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای در قسمت هزینه ای ارزیابی شده که این بودجه برابر با ۱۲.۵۸۴.۹۰۰ میلیون ریال باشد. همینطور تملک دارایی های سرمایه ای هم ۱۷.۵۸۴.۶۹۵ میلیون ریال در نظر گرفته شده است. ازاین رو جمع اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای ۳۰.۱۶۹.۵۹۵ میلیون ریال اعلام شده است.
برپایه این لایحه پیشنهادی که دولت آنرا امروز چهارشنبه ۲۱ دیماه به مجلس تقدیم کرد، سهم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از مجموع مبلغ پیشنهادی ۳۰.۱۶۹.۵۹۵ میلیون ریالی متشکل از بودجه هایی است که به غیر از وزارت به پژوهشگاه و شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی هم اختصاص یافته است. ازاین رو بودجه وزارت برابر با ۲۸.۵۶۵.۳۲۸ میلیون ریال، بودجه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ۱.۳۰۷.۷۱۵ میلیون ریال و بودجه شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی ۲۹۶.۵۵۲ میلیون ریال، در نظر گرفته و پیشنهاد شده است. بودجه پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل قریب به بیشتر از ۴۰ درصد افزایش داشته است.
پایش بناهای تاریخی اصفهان بعد از بارش سنگین برف در این هفته به دنبال بارش برف در بیشتر نقاط کشور، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از پایش بناهای تاریخی اصفهان بعد از بارش سنگین برف در مناطق مختلف استان اطلاع داد. علیرضا ایزدی اظهار داشت: با عنایت به پیشبینی های سازمان هواشناسی در خصوص ورود یک توده بزرگ بارشی بر فراز استان اصفهان، همکاران بناهای تاریخی و اداره های شهرستان ها از روز دوشنبه در آماده باش کامل به سر می برند. وی افزود: بعد از آغاز بارش ها که بیشتر از نیمه شب دوشنبه این هفته در مناطق مختلف استان آغاز شد، با کاهش بارش ها از ظهر روز گذشته تمامی بناهای تاریخی سراسر استان همچون شهر تاریخی اصفهان که بعد از پنج سال برای نخستین بار شاهد بارش بیشتر از ۱۸ سانتیمتر برف بود، آغاز و خوشبختانه هیچیک بناهای تاریخی اصفهان گرفتار صدمه نشده است. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان تصریح کرد: پایش بناها از مناطق مختلف استان بخصوص مناطق غرب، شمال غرب و جنوب استان که بیشترین بارش رحمت اللهی را تجربه کردند همچنان علیرغم تعطیلی ادارات ادامه دارد. ایزدی همینطور از تعطیلی بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری استان اصفهان طی امروز و فردا پنجشنبه ۲۲ دی اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به کاهش بیشتر از ۱۲ درجه ای هوا، شامگاه روز گذشته با تصمیم ستاد مدیریت بحران استان، فعالیت تمامی اداره ها و مراکز آموزشی استان در ایام چهارشنبه و پنجشنبه تعطیل اعلام گردید.
سد چمشیر و کارگاه سفالگری ایلخانی سد چمشیر هفته آینده آبگیری می شود تا پیش از آن باستان شناسان همه محوطه هایی که گمانه زنی شده بود را بررسی نموده اند. تا همین جا هم اعلام می کنند که هیچ آثار فاخری در این محوطه ها پیدا نکرده اند هر چه بوده مانند دو سکه ایلخانی قابل انتقال بوده است و آنها را به امین اموال اداره کل میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد تحویل داده اند. هر کدام از باستان شناسانی که در این محوطه ها کار کرده اند؛ بررسی های چند روزه اخیر خویش را به خبرنگارانی که این هفته برای بازدید از محوطه های تاریخی رفته بودند؛ گزارش دادند همچون عبدالرضا مهاجری نژاد دیرینه شناسی که چند محوطه گمانه زنی شده در سد چمشیر را بررسی نموده است و می گوید محوطه های که گفتند ساسانی است را من کاوش کردم. هیچ اثری نبود. وی حالا روی محدوده ای ایستاده که می گوید متعلق به افرادی است که زمانی اینجا زندگی می کردند و این محدوده هم کارگاه سفالگری یا چلنگری آنها بوده است. مهاجری نژاد می گوید: یک بخش هایی از این محدوده که دیواری ۳۵ در ۳۰ متری دارد خشکه چین عشایری بوده است. ما خاک را برداشت کردیم و دیدیم داغی وجود دارد بررسی بیشتر انجام شد و متوجه شدیم آثار سوختگی بیشتری را در خاک می بینیم.


منبع:

1401/10/23
14:18:11
5.0 / 5
400
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , جاذبه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری