دارابی خبر داد؛

بودجه میراث فرهنگی در تعلیق

بودجه میراث فرهنگی در تعلیق

به گزارش تور و گردشگری، قائم مقام وزارت میراث فرهنگی نوشت: با بودجه 31773862 میلیون ریالی حتی در صورت اختصاص 100 درصدی چه کاری میتوان کرد؟به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، علی دارابی قائم مقام وزارت میراث فرهنگی در صفحه مجازی خود در گلایه به بودجه ۱۴۰۲ این وزارتخانه نوشت: لایحه بودجه ۵۲۶۱ هزار میلیارد تومانی دولت که نسبت به سال قبل حدود ۴۰ درصد افزایش دارد، تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.
سهم دستگاه های فرهنگی، رسانه ای، ارتباطی چون ارشاد، تربیت بدنی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ۳۱ هزار و ۲۹۱ میلیارد تومان برآورد شده است که سرجمع ۱۳ درصد رشد را نشان میدهد.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اگر مورد توجه ویژه قرار گیرد می تواند هزینه اداره کشور را بجای نفت بر عهده گیرد به شرط آنکه یکبار همه امکانات، ظرفیت ها، زیرساخت ها و اعتبارات و بودجه لازم را به آن اختصاص دهند.
در برنامه توسعه هفتم در سیاست های کلی نظام، بند ۱۷ آن از توسعه صنعت گردشگری و ترویج صنایع دستی، سخن به میان آمده است. دولت و مجلس چگونه می خواهند این سیاست های بالا دستی را عملی کنند؟ جایگاه آن در نظام برنامه ریزی و اختصاص اعتبارات کجاست؟
معاونت میراث فرهنگی که همه وظایف و ماموریت های آن «حاکمیتی» است. هم اکنون ۸ هزار میلیارد تومان برای تملک بناها، ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان برای بافت های تاریخی یزد جهت مرمت و لطمه های سیل، ۵ هزار میلیارد تومان بابت مرمت آثار تاریخی که ۲ هزار میلیارد تومان آن بدهی معوقه است.

بیش از ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان تعهدات سفر هیأت محترم دولت و مطالبات نمایندگان محترم مجلس و مقامات و مسئولان استانی در زمینه میراث فرهنگی را پیش روی خود دارد. این سیاهه خودش می شود ۱۵ هزار میلیارد تومان!
واقعاً با بودجه ۳۱، ۷۷۳، ۸۶۲ میلیون ریال که برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نظر گرفته اند، در صورت اختصاص ۱۰۰ درصد آن [که سال ۱۴۰۱ فقط ۳۵ درصد اختصاص داده شده است] از عهده معاونت میراث چه کاری ساخته است؟

از دولت و مجلس محترم شورای اسلامی انتظار اختصاص بودجه و اعتبارات ویژه برای میراث فرهنگی داریم. ما امانت دار و حافظ میراث فرهنگی ایران بزرگ هستیم. این اعتبارات بیان کننده مهجوریت میراث فرهنگی است و این در شأن، جایگاه و تاریخ و تمدن کهن ایران نیست.


منبع:

1401/11/03
08:42:02
5.0 / 5
390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری