مهر خبر داد؛

درخواست فعال گردشگری کیش برای بازسازی قنات های باغو

درخواست فعال گردشگری کیش برای بازسازی قنات های باغو

تور و گردشگری: تور و گردشگری: یک فعال گردشگری در روستای باغو کیش درخواست نمود تا قنات های جزیره احیا شود.حسن ابن خلدون فعال گردشگری کیش در گفتگو با خبرنگار مهر از معاونان گردشگری کشور و جزیره; daدرخواست کرد تا با احیای قنات های روستای باغو به جاذبه های گردشگری این روستا اضافه کنند.
وی از اقدامات گردشگری و مرمت و احیای بناهای تاریخی این روستا آگاهی داد و اظهار داشت: این روستا بیش از ۸۰۰ سال قدمت دارد. سه رشته قنات از روستا آغاز می شود و بصورت زنجیره ای و زمینی تا شهر باستانی حریره می رود. نمایندگان یونسکو آنها را بررسی نموده اند و گفته اند که ۱۷۲ حلقه قنات در این راه وجود دارد. بسیاری از این قنات ها بااینکه مسیرشان مشخص است ولی دیده نمی شوند و باید که احیا و مرمت شوند. امیدوار هستم این قنات ها مرمت شود و مورد بازدید قرار گیرند. ما الان تنها سررشته قنات ها را می شناسیم بقیه آنها در زمین دفن هستند.
ابن خلدون بیان کرد: مسجد روستا نیز قدیمی است و از سنگ های مرجانی تولید شده است.
وی همین طور درباره ی لطمه هایی که محیط زیست روستای گردشگری باغو وارد شده اظهار داشت: پروژه رینگ که سال ۷۴ اجرا شد به روستا خسارت زد و بجای این که رگ های آبی که باران های موسمی پر می کند به سمت ما بیاید و این روستا را که در گودی قرار دارد، آباد کند، از مسیر روستا منحرف کرد و موجب شد تا درختان روستا خشک شوند.
این فعال گردشگری اظهار داشت: برادرم غواص بدون اکسیژن است وقتی ۱۴ ساله بود به زیر آب رفته بود پس از سال ها باردیگر زیر آب رفت و این دفعه گریه کنان بالا آمد ما فکر کردم حالش خوب نیست ولی او می گفت آنچه ۳۰ سال پیش دیدم الان دیگر نیست و نابود شده است.


منبع:

1401/11/04
14:02:30
5.0 / 5
403
تگهای خبر: باغ , تاریخی , جاذبه , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری