مهر خبر داد؛

یک بنای ناشناخته ولی مهم در سد چمشیر دفن می شود! به همراه فیلم

یک بنای ناشناخته ولی مهم در سد چمشیر دفن می شود! به همراه فیلم

تور و گردشگری: تور و گردشگری: آثار به جا مانده از یک بنای تاریخی که کاربری آن هنوز مشخص نیست ولی باستان شناسان آنرا بنایی مهم می دانند؛ بعد از آبگیری سد چمشیر، دفن می شود.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، آبگیری کامل سد چمشیر تا چند روز دیگر به انجام می رسد و تعدادی از محوطه های تاریخی که تعدادی از کاوش گران و باستان شناسان گفته اند تاریخ و مواد فرهنگی زیادی ندارند، برای همیشه زیر آب سد دفن می شوند. در این میان محوطه شماره ۰۷۵ نیز یک بنای ناشناخته است که به زیر آب می رود. این بنا در سال ۹۸ زمانی که حسن عطایی آنرا مطالعه کرد به عنوان بنای میانه اسلامی تاریخ گذاری شده است. علی سجادی عتیقه شناس نیز بعداً آنرا کاوش کرد. ولی حالا علی هژبری عتیقه شناس بجای او درباره ی جستجوهای انجام شده به خبرنگاران میراث فرهنگی توضیح می دهد که دو دوره تاریخی در این محوطه شناسایی شده است همچون دوره ایلخانی و سلجوقی.
هژبری می گوید: این بنا در دوره سلجوقی گرفتار لطمه ناشی از زلزله سالهای ۴۴۸ و ۴۷۸ هجری قمری شده است. زمانی که زلزله اول رخ داد مردمی که در این محدوده بودند آوار زلزله را برنداشتند بلکه روی آن باردیگر بنا ساختند. به خاطر همین ما اینجا شاهد دو لایه تاریخی هستیم. وی درباره ی مصالح به کار رفته در بنا توضیح می دهد: کاربری آن هنوز مشخص نیست. با اینحال این بنا تفاوت هایی نسبت به بناهای دیگر این محدوده دارد چون با ملات و روکش گچ تولید شده است که در نوع خود استثناست. بگفته این فرد در این محدوده سوخت گران بوده چون درختان زیادی وجود نداشته است. گچ نیز ماده ای بوده که گران به دست می آمده ولی در این بنا از گچ استفاده شده پس باید مهم بوده باشد.
هژبری درباره ی نوع کاربری بنا هم بیان می کند: آقای سجادی از این سازه پیش فرض «مطبخ» را داشت برخی هم می گویند اینجا شبیه به آتشکده است ولی من فکر می کنم آتشکده پلان متفاوتی دارد. در دوره اسلامی، زرتشتی ها در تنگنا بودند و آتشکده ها درون گرا شد ولی اینجا یک بنای برون گرا می بینیم که اگر آتشکده باشد منطقی به نظر نمی رسد. در هر حال مطالعات بعدی می توان مشخص نماید که اینجا چه کاربری داشته است. من برای این نمونه قابل مقایسه ای در بناهای عام المنفعه پیدا نکردم.
این عتیقه شناس ادامه می دهد: در این بنا ما دو سکه مسی آبش خاتون نیز پیدا کردیم که در اختیار امین اموال اداره کل میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دادیم. این دو سکه در استقرار دوم بنا پیدا شده است. بگفته این فرد مواد دیگری همچون زغال و خرده سفال نیز پیدا شده که برای تاریخ گذاری جمع آوری شدند تا با کمک پژوهشگاه میراث فرهنگی بتوان آنها را بعداً بررسی دقیق تری کرد.


منبع:

1401/11/13
16:12:28
5.0 / 5
387
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری