در حاشیه برگزاری نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی مطرح شد؛

از طریق اندازی ۴ خط آبی به عراق، عمان و قطر تا بنزین سفر

از طریق اندازی ۴ خط آبی به عراق، عمان و قطر تا بنزین سفر

به گزارش تور و گردشگری، مسؤلان سیاسی و اجرایی دولت با حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی وعده های مختلفی همچون مبحث بنزین سفر و راه اندازی ۴ خط آبی به عراق، عمان و قطر دادند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی و ششمین نمایشگاه ملی صنایع دستی از ۱۸ تا ۲۱ بهمن در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد در این نمایشگاه افراد مختلف حوزه دولت و سیاسیون کشور حضور پیدا کرده و از بخشهای مختلف آن دیدن کردند و هر یک در رابطه با صنعت گردشگری و صنایع دستی نظراتی دادند.
قرار بود محمد مخبر هم در این نمایشگاه حضور پیدا کند اما به جای او علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت به این نمایشگاه رفت و اظهار داشت: هیأت دولت به مبحث گردشگری فرابخشی نگاه می کند و همین حضور چشم گیری که هیأت دولت برای بازدید از این نمایشگاه تابحال داشته است بیان گر این مورد است. برای مثال شاید طبیعی تر باشد بعضی از بخش ها مثل حوزه وزارت کشور، وزارت آموزش وپرورش و وزارت ارشاد همکاری هایی با حوزه گردشگری داشته باشند، اما این که وزارت نیرو هم با گردشگری همکاری کند نشان میدهد که این حوزه محدود به یک یا دو یا سه حوزه نیست و همه بخش های دولت به این مورد نگاه ویژه ای دارند.
وی اضافه کرد: دلیلش هم نمایش حقیقت ها برای بیان تصاویر واقعی از ایران و شادی دل مردم و افزایش اقتصاد مولد و پویا برای اقشار کم درآمدتر است و هم این که این دید و بازدیدهای ایام مختلف فضای مثبتی به وجود می آورد که سبب می شود دولت نگاه ویژه ای به مبحث گردشگری داشته باشد.
بنزین سفر برای نوروز
وی همینطور اضافه کرد: در جلسات هیأت دولت سید عزت الله ضرغامی فردی بسیار فعال است و در هر جلسه موضوعی در رابطه با آثار باستانی و تاریخی و مشکلات همکاران فعال گردشگری را بیان می کنند که پیگیری شود.
بهادری جهرمی با عنایت به چند سال محدودیت سفر در تعطیلات نوروز به سبب انتشار کرونا و رونق گرفتن سفرهای نوروزی در نوروز ۱۴۰۲ و تدابیر دولت برای نوروز سال آینده اظهار داشت: نوروز ۱۴۰۱ نخستین نوروز پس از استقرار دولت سیزدهم بود و ستاد سفری که با محوریت وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی تشکیل شد با حضور همه دستگاههای مرتبط کارهای خوب و قابل توجهی داشت. میزان سفرها به پیش از کرونا برگشت و اقتصاد گردشگری رونق گرفت و روحیه مردم را احیا کرد. همین جهت گیری برای نوروز ۱۴۰۲ هم اتفاق خواهد افتاد.
وی افزود: دولت برای افرادی که قصد سفر دارند پیشبینی هایی داشته و پیش از این هم برای فعالیت در حوزه گردشگری تخفیف ها و معافیت هایی داشته و در صدور مجوزها اقدام جهادی صورت گرفته است که اعطای همه مجوزها برخط و بسیاری از اینها مانع زدایی شد. دولت حامی و هادی فعالیت ها و اقتصادها و کسب و کارهای خرد است و آثارش را در تعطیلات نوروزی خواهیم دید.
وی در پاسخ به این پرسش که دولت برای نوروز سال آینده بنزین مجانی در اختیار مردمی که قصد سفر دارند قرار می دهد؟ اظهار داشت: فعلا صبر کنید تا پیش از نوروز مشخص می شود.
بهادری جهرمی در رابطه با این که آیا در نوروز سال آینده به سفر می روید؟ بیان داشت: نمی دانم، سال قبل که از روزهای ابتدایی سال جلسات هیأت دولت برگزار شد و نتوانستیم به سفر برویم. در کل پس از حضور در دولت کمتر فرصت می شود سفر غیر کاری بروم. اما امروز در این نمایشگاه در غرفه خراسان میهمان سراهایی دیدم که شبی ۳۵ هزار تومان بودند و اگر امام رضا (ع) طلبیدند و فرصت شد حتما به مشهد می روم.
بیمه ضمانت باید تقویت شود
فرد دیگری که به نمایشگاه آمد روح الله ایزدخواه نماینده مجلس و دبیر کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی بود که وی هم در رابطه با حوزه صنایع دستی اظهار داشت: صنایع دستی، یکی از صنایع پر مزیت ایران است که در واقع می تواند پیشران صادراتی در حوزه صادرات غیر نفتی مان باشد اما با مشکل پراکندگی حکمرانی صنایع دستی مواجه هستیم. هنوز وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آن جایگاهی را که باید پیدا کند، پیدا نکرده است و ما یکسری موازی کاری ها را در بعضی از وزارت خانه ها و دستگاههای دیگر داریم. متمرکز شدن و تقویت کردن حکمرانی صنایع دستی در زمان حال کار پسندیده ای است.
این نماینده مجلس بیان نمود: نهادهای پشتیبان مثل صندوق های کمک به سرمایه گذاری و کمک به بیمه ضمانت باید تقویت شوند و زنجیره های ارزش افزوده را در مناطق مزیت دار ایجاد نماییم. شهرک های صنعتی هم بهتر است فضایی را به واحدهای صنایع دستی اختصاص بدهند. ما انجام این اقدامات را تا حدی در بودجه سال ۱۴۰۲ پیشنهاد داده ایم.
بازارهای صنایع دستی در شهرهای بزرگ برپا شود
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم در نمایشگاه حضور پیدا کرد و اظهار داشت: باید مسؤلان چنین نمایشگاه هایی را بیشتر برپا کنند و در اقتصادی کردن و ایجاد بازار برای صنایع دستی فکرهای تازه کنند. صنایع دستی باید به مردم شناسانده شود و بازارهای صنایع دستی بوجود آمده و در هر محله ای در تهران و شهرهای بزرگ چنین بازارهایی برپا شود.

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: معتقدم توجه به گردشگری و صنایع دستی می تواند از حالت حاشیه ای به متن منتقل شود. هم اکنون وقتی همه به اقتصاد فکر می کنند اول به نفت، کشاورزی و صنعت فکر می کنند، اما گردشگری و صنایع دستی را در حاشیه می بینند. به نظرم با تهدیدهای جهانی و تحریم ها و انواع فشارهایی که داریم گردشگری و صنایع دستی ارز بر نیست بلکه ارز آور است و اگر دولت ها به این مهم توجه نمایند و صنایع دستی را از حالت تفننی در بیاورند و در چرخه اقتصاد این زنجیره صنایع دستی را کامل کنند، می توانیم گام بلندی در اقتصاد مقاومتی برداریم.
وی در رابطه با حوزه مورد علاقه خود بین میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: هر سه اینها حوزه های مورد علاقه ام هستند. وقتی یک جا ساکن هستم به صنایع دستی عشق می ورزم، زمانیکه به سفر می روم به سمت میراث فرهنگی می روم. در حوزه گردشگری هم سراغ جاهای سیاحتی می روم اما در کل وقتی به سمت صنایع دستی می روم به یاد میراث فرهنگی می افتم و برعکس.
حداد عادل اظهار داشت: سفارش می کنم مسؤلان چنین نمایشگاه هایی را بیشتر برپا کنند و در اقتصادی کردن و ایجاد بازار برای صنایع دستی فکرهای تازه کنند. صنایع دستی باید به مردم شناسانده شود و بازارهای صنایع دستی بوجود آمده و در هر محله ای در تهران و شهرهای بزرگ چنین بازارهایی برپا شود.
احمد وحیدی وزیر کشور هم بعد از حضور در نمایشگاه اظهار داشت: این نمایشگاه پیام های مهمی دارد اولاً این که اصالت ایران بزرگ ما را نشان میدهد و همینطور تنوع فرهنگ غنی و اصرار مردم بر حفظ اصالت و توانمندی هایشان و این که نشان میدهد فرهنگ ما پرنشاط است و این فرهنگ می تواند اقتصاد خرد را مدیریت کند. این نمایشگاه نشان میدهد چقدر اینجا بازدید کنندگان پرشور و نشاطی که آمدند به این فرهنگ غنی علاقه مندند و ما افتخار می نماییم که این نمایشگاه توانسته این مسائل را به خوبی نشان دهد و هر سال هم از سال قبل قوی تر ظاهر می شود و اتفاق های خوبی را رقم می زند.
وی در رابطه با همکاری بین دولت و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: حوزه گردشگری ظرفیت بسیار بزرگ اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی است و با عنایت به انواع گردشگری هایی که امروزه تعریف می شود مثل گردشگری معنوی، مذهبی، کشاورزی و … این ظرفیت ها در ایران ما وجود دارد. علاوه بر این همکاریهای خوبی بین استانداران ما در اقصی نقاط کشور و عزیزان ما در صنایع دستی و گردشگری برقرار است که می تواند گردشگری را با جهشی جلو ببرد چون هم اکنون ظرفیت های موجود ما با آنچه وجود دارد متفاوت می باشد.
وزیر کشور در رابطه با تدابیر دولت برای سفرهای نوروزی ۱۴۰۲ بیان داشت: امیدوارم مردم ایران سال آینده نوروز خوبی داشته باشند و نذورات آسمانی طبیعت زیبایی هایی را برای مردم رقم بزند. مردم ما اهل سفرند و این سفر و دیدن مکانهای جدید به انسجام اجتماعی ما کمک می نماید و اقتصاد خوبی برای ما رقم می زند و امیدوارم سفرهای ایمن و کم خطری را با رعایت همه اصول سفر و راهنمایی و رانندگی برای خود و خانواده شأن رقم بزنند.

نمایشگاه صنایع دستی درآمدزایی بانوان را تضمین می کند
انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اظهار داشت: این نمایشگاه ها از چند جهت مهم می باشد یکی به جهت اینکه خانم ها بتوانند زمینه بازار کار را برای خودشان فراهم آورند.
وی افزود: از سویی مردم با حضور در این نمایشگاه ها می توانند با توانمندی هایی که در ایران وجود دارد و صنایع دستی که واقعاً مهجور مانده و قدر و ارزش آن آنطور که باید دانسته نمی شود آشنا گردند.
وی افزود: با حضور توریستهای خارجی زمینه صادرات مهیا می شود و باید تلاش نماییم تا به صورت مجازی این کار صورت گیرد.
خزعلی اضافه کرد: طبیعتاً حضور بانوان در این نمایشگاه می تواند در کسب و کارشان تاثیر مثبت و به سزایی داشته باشد.

تخفیف ۹۰ درصدی تعرفه و عوارض بندری
یکی از افرادی که خبرهای زیادی در حوزه گردشگری دریایی داشت؛ مجید علی نازی معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی بود که با حضور در نمایشگاه بیان نمود: هم اکنون در حوزه گردشگری دریایی ۷۵ پست اسکله جهت استفاده گردشگران دریایی در هفت استان ساحلی شمال و جنوب کشور آماده بهره برداری است.
او با اشاره به این که بیست بندر درحال ساخت است، افزود: این بنادر در زمان های مختلف به بهره برداری خواهد رسید و ظرفیت پذیرش بیست میلیون توریست دریایی را ایجاد خواهد نمود.
به گفته معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی هشتاد درصد ساخت بزرگ ترین بندر گردشگری کشور که در چمخاله استان گیلان درحال ساخت است انجام شده و تا آخر سال ۱۴۰۲ به بهره برداری می رسد.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اعلان اینکه برای ساخت و ایمن سازی شناورها و کشتی ها تسهیلات خوبی برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است، به عرضه تسهیلات هشتاد درصدی از محل وجوه اداره شده به ساخت و نوسازی کشتی های مسافری همینطور تخفیف نود درصدی تعرفه و عوارض بندری برای شناور و کشتی های مسافری اشاره نمود.
وی همینطور متذکر شد: با تعامل خوبی که مابین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با سازمان امور بنادر بوجود آمد شیوه نامه ای برای تأمین سوخت یارانه ای کشتی های مسافری آماده و به وزارت نفت ابلاغ گردید که طی آن ۸۰ درصد سوخت شناورهای مسافری به صورت یارانه ای پرداخت می شود.
نازعلی این کار را در پایین آوردن هزینه ها مؤثر دانست و آنرا مشوق مهمی برای ورود سرمایه گذاران به حوزه گردشگری دریایی عنوان نمود.
راه اندازی ۴ خط آبی به عراق، عمان و قطر
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی به راه اندازی چهار خط آبی بین المللی اشاره نمود و اضافه کرد: خط ایران - عراق (بندر آبادان و بندر سیبه) تا فروردین ۱۴۰۲ به بهره برداری خواهد رسید. زیرساخت ها از جانب ایران آماده است و زیرساخت های سمت عراق هم درحال آماده شدن است.
وی این خط را دارای خصوصیت های خاص و منحصر به فرد عنوان نمود و اظهار داشت: فاصله کشور ایران و عراق با راه اندازی این خط کمتر از هفت دقیقه طی می شود و فرصت مناسبی برای توسعه گردشگری شمرده می شود.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی همینطور به آماده بودن زیرساخت های خط بوشهر و دوحه در دو کشور ایران و قطر اشاره نمود و اضافه کرد: در کوشش برای تأمین شناور هستیک و این خط در بدبینانه ترین حالت تا دو سه ماه آینده راه خواهد افتاد و در صدد هستیم که هفته ای یک تردد در این راه صورت گیرد.
نازعلی همینطور به راه اندازی خط بندرعباس و خصب همینطور چابهار مسقط خطوط بین ایران و عمان طی چند ماه آینده اشاره نمود.

1401/11/24
11:46:56
5.0 / 5
387
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری