روابط اجتماعی ناجی سلامت زنان است

روابط اجتماعی ناجی سلامت زنان است

به گزارش تور و گردشگری، خراسان رضوی خانمهایی که روابط با کیفیت دارند، کمتر در سنین بالاتر به بیماری های مزمن مختلف مبتلا می شوند.به گزارش مدیکال نت، تحقیقات دانشگاه کوئینزلند استرالیا نشان داده خانمهایی که در دهه ۴۰ و ۵۰ زندگی خود دارای روابط با کیفیت هستند، کمتر در سنین بالاتر به بیماری های مزمن مختلف مبتلا می شوند.

دکتر شیائولین ژو، محقق اصلی این تحقیق، از دانشکده بهداشت عمومی، دریافت که عدم روابط اجتماعی رضایت بخش می تواند به اندازه چاقی، عدم فعالیت بدنی یا مصرف الکل یک عامل خطرزا برای بیماری باشد.

شیائولین بیان نمود: ارتباط شناخته شده ای بین روابط اجتماعی ضعیف و سلامت ضعیف وجود دارد اما تابحال تحقیقات روی بیماری های فردی یا عواملی مانند وضعیت تاهل یک فرد یا اندازه شبکه اجتماعی آنان متمرکز شده بود. در حقیقت زندگی ما پیچیده تر است. افراد با بالا رفتن سن شرایط سلامتی را برای خود فراهم می کنند و امکان دارد متاهل شوند یا شبکه اجتماعی بزرگی داشته باشند و همچنان بشدت ناراضی باشند.

وی اضافه کرد: ما بررسی کردیم که آیا رضایت از رابطه بر سلامت بلندمدت زنان و خطر ابتلاء آنان به بیماری های مختلف تأثیر می گذارد یا خیر؟

محققان از داده های ۷۶۹۴ شرکت کننده در تحقیق طولی استرالیا در رابطه با سلامت زنان استفاده کردند که در سال ۱۹۹۶ بین ۴۵ تا ۵۰ سال سن داشتند و سلامت و تندرستی آنان از راه پرسشنامه حدود هر سه سال یک مرتبه تا سال ۲۰۱۶ پیگیری می شد. به صورت منظم از آنان خواسته شد تا سطح رضایت خویش را در رابطه با روابط شان همچون با همسر، خانواده، دوستان و همکاران نشان دهند.

شرکت کنندگان همینطور از نظر ۱۱ بیماری شناسایی شده بعنوان ابعاد اولویت ملی در استرالیا تحت نظر قرار گرفتند؛ دیابت، پرفشاری خونی، بیماری قلبی، سکته مغزی، بیماری مزمن انسدادی ریه، آسم، پوکی استخوان، آرتروز، سرطان، افسردگی و اضطراب. ۵۸ درصد از خانمهایی که در زمان شروع تحقیق هیچ بیماری مزمنی نداشتند، طی ۲۰ سال به چندین بیماری مزمن مبتلا شدند.

دکتر ژو می گوید: ما دریافتیم که زنان میان سال با پایین ترین میزان رضایت از رابطه، بیشتر از ۲ برابر نسبت به خانمهایی که از روابط خود بسیار راضی بودند، در معرض مبتلا شدن به چندین بیماری مزمن بودند.

پروفسور گیتا میشرا، سرپرست تحقیق و مدیر مرکز تعالی تحقیقات در زنان و بیماری های غیرواگیر استرالیا، بیان نمود: نتایج این تحقیق نشان داده است کیفیت روابط اجتماعی باید هنگام تدوین راهبرد سلامت پیشگیرانه مورد توجه قرار گیرد.

پروفسور میشرا تصریح کرد: تجمیع چندین بیماری مزمن با افزایش سن طبیعی است اما هر پیشرفتی که جهت جلوگیری از بیماری داشته باشیم، کیفیت زندگی ما را بهبود می بخشد و بار سیستم مراقبت های بهداشتی ما را می کاهد.

قرنطینه طی کووید ۱۹ اهمیت ارتباط اجتماعی با سلامت را نشان داده است، با این وجود راهبردهای بهداشت جهانی آنرا بعنوان یک عامل خطرزا برای بیماری مزمن در نظر نمی گیرند. هنوز تحقیقات زیادی در این حوزه باید صورت گیرد اما در این بین زنان می توانند از داشتن روابط باکیفیت بالا و متنوع بهره ببرند.

این تحقیق بعنوان بخشی از تحقیق طولی استرالیا در مورد سلامت زنان توسط دانشگاه کوئینزلند و دانشگاه نیوکاسل انجام شد و یافته های آن در مجله General Psychiatry انتشار یافته است.

منبع:

1401/12/07
12:46:26
5.0 / 5
328
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری