گزارش تور و گردشگری؛

اجاره های نامتعارف خانه مسافرهای بدون مجوز برای جبران مافات

اجاره های نامتعارف خانه مسافرهای بدون مجوز برای جبران مافات

تور و گردشگری: خانه مسافرهای بدون مجوز در روزهای عید، برای اقامت دو نفر در یک اتاق دو تخته شبی 1.5 میلیون و برای اقامت مسافران نوروزی در ویلاهای استخردار شبی 30 میلیون تومان اجاره می گیرند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، خانه مسافرهای بدون مجوز در ایران کم نیستند. مالکان این خانه ها در روزهای عید که مسافرت های بیشتری به شهرهای گردشگری به انجام می رسد، روی دیگری از خودشان نشان می دهند.
اگر تا روزهای پیش از عید نوروز قیمتی ارزان برای در اختیار گذاشتن یک اتاق یا یک آپارتمان و ویلا تعیین می کردند حالا برای جبران مافات و جبران مشکلاتی که در روزهای غیر پیک داشتند؛ قیمت های نجومی تعیین می کنند.
تعیین قیمت اجاره روزانه خانه ها توسط این مالکان هیچ حساب و کتاب مشخصی ندارد. گاهی مدیران این خانه ها از یکدیگر پرس و جو می کنند و با یک حساب سرانگشتی قیمتی برای اجاره منزل خود اعلام می کنند.
گاهی این نرخ ها را روی سایت های اجاره خانه مورد بررسی قرار می دهند. آنها می بینند که برای یک خانه شبیه به خانه آنها چقدر نرخ گذاشته شده است و همان را اعلام می کنند مسافر اگر توانست این قیمت را بپردازد که مشکلی نیست اگر هم نتوانست مشتری بعدی این هزینه را می دهد.
ولی بسیاری از اوقات این نرخ ها با خدماتی که در این خانه ها نیست؛ و تمیزی و مناسب بودن محل اقامت تناسبی ندارد. خیلی اوقات این نرخ ها گران تر از حد معمول است اما چون در روزهای پیک سفر، مسافر جایی برای اقامت پیدا نمی کند ناگزیر به پرداخت می شود.
این خانه ها در بیشتر ایام سال تعطیل هستند و گاهی آخر هفته ها میزبان گردشگران و مسافران می شوند. مالکان این خانه ها برای پذیرش مسافران هیچ مجوزی ندارند بنا بر این ضابطه ای برای تعیین نرخی که مشخص می کنند نیز وجود ندارد. امنیت این خانه ها را کسی ضمانت نمی کند.خیلی از این خانه ها به ویژه در بافت های تاریخی شهرها که اقامتگاه های رسمی و دارای مجوزشان پر می شود، در اختیار مستأجران قرار دارد و مستأجران نیز آنها را در روزهای عید خالی می کنند یا اتاق مبله خودرا به مسافر اجاره می دهند و هزینه اجاره یک تا دو ماه خودرا در یکی دو روز جبران می کنند.
اجاره میلیونی خانه مسافرهای بدون مجوز درحالی است که تا قبل از ایام نوروز از شبی ۲۵۰ هزار تومان به بالا قیمت داشت ولی حالا با شروع فصل سفر در نوروز ۱۴۰۲ این میزان برای همان خانه ای که روزی با ۲۰۰ هزار تومان هم راضی می شد تا اتاقش را در اختیار مسافر بگذارد؛ حالا با کمتر از شبی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان راضی نمی گردد.
یکی از مستأجران خانه های قدیمی در بافت تاریخی شیراز به خبرنگار مهر اظهار داشت: من مستأجر هستم و مالک خانه برای فرد دیگری است. اگر در روزهای عید مراجعه کنید با شبی یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خانه خودم را در اختیار مسافر قرار می دهم و خانواده را به خانه اقوام می برم. اما باید بدانید که شاید مستأجر بعدی نخواهد خانه خودرا اجاره دهد بنا بر این درحال حاضر قول امسال را می دهم.
مالک یک خانه دیگر در استان بوشهر اظهار داشت: خانه من بصورت دربست در اختیار مسافر است ولی نباید بیش از دو نفر اقامت کنند هزینه هر شب اقامت هم در ایام عید از سه میلیون تومان آغاز می شود. به هر حال باید بتوانم، چند سالی که کرونا اجازه نداد درآمدی داشته باشم را جبران کنم!مالک یک خانه بزرگ دیگر در دماوند اظهار داشت: این خانه چهار اتاق دارد و تعدادی از این اتاق ها سرویس جداگانه دارند برای اقامت در این اتاق ها شبی دو میلیون تومان تعیین کرده ام. یک بوم گردی که تنها یک تخت در اختیار مسافر می گذارد شبی یک میلیون تومان هزینه می گیرد. ولی ما اینجا به مسافر اجازه می دهیم تا از آشپزخانه مشترک نیز استفاده نماید.
چند ماهی است خانه مسافرها نه مجری دارند که روی آنها نظارت کنند و نه ساز و کاری برای آنها مشخص شده است
در شهرهای نوشهر، رامسر و متل قو ویلای استخردار شبی ۲۵ تا ۲۷ میلیون تومان اجاره می شود. در حقیقت مالک هر اندازه که توانسته این قیمت را بالا برده تا اگر یک مسافر هم به این خانه رفت، هزینه چند ماهش را به دست آورده باشد.
این وضعیت از زمانی بغرنج شد که چند ماهی است خانه مسافرها نه مجری دارند که روی آنها نظارت کنند و نه ساز و کاری برای آنها مشخص شده است. حالا مقرر است اداره های کل میراث فرهنگی در استانها تصمیم بگیرند که در استان خود آیا نیاز به مجری خانه مسافرهای دارای مجوز دارند یا نه.
روند دریافت مجوز برای افرادی که خانه های خودرا اجاره می دهند نیز طولانی و زمان بر است. از طرفی سامانه های تعریف شده برای دریافت مجوز توسط مالکان به آسانی قابل بررسی نیست بنا بر این مالکان خانه های مسافری که مجوز فعالیت دارند، بجای شرکت های مجری، به کافی نت ها مراجعه می کنند تا بتوانند مدارکشان را برای دریافت مجوز، پروانه کسب و ادامه فعالیت کسب کنند.


منبع:

1401/12/15
13:26:20
5.0 / 5
333
تگهای خبر: تاریخی , خدمات , سایت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری