ضرغامی مطرح كرد؛

برای رعایت شئونات اسلامی در پایگاه ها برنامه ریزی کنید

برای رعایت شئونات اسلامی در پایگاه ها برنامه ریزی کنید

به گزارش تور و گردشگری، وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: درخواست من از مدیران پایگاه ها و موزه ها اینست که در نوروز در ارتباط با رعایت حجاب برنامه ریزی داشته باشند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، سید عزت الله ضرغامی در دومین همایش به استقبال نوروز که با حضور مدیران معاونت میراث فرهنگی، پایگاه های میراث فرهنگی و مدیران موزه ها در محل سالن آمفی تئاتر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: ما نوروز را در پیش داریم. خوب است مدیران عملکرد و گزارش سال قبل را یک مرتبه دیگر مرور کنند تا با صدمه شناسی و احصای نظام مسائل سال قبل نقاط ضعف را برطرف نماییم و در اجرای مأموریت های خود موفق تر از سال قبل باشیم.
برای رعایت شئونات اسلامی در پایگاه ها برنامه ریزی کنید
ضرغامی با اشاره به اهمیت عفاف و حجاب در جامعه اضافه کرد: تقارن نوروز با ماه مبارک رمضان سبب می شود تا اهمیت این مساله بیشتر شود. درخواست من از مدیران پایگاه ها و موزه ها این است که در نوروز در ارتباط با رعایت حجاب برنامه ریزی داشته باشند. ما تجربه برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری را در ماه گذشته داریم و با عرضه راه کارهای مختلف این مساله به خوبی مدیریت شد. در همین رابطه باتوجه به شروع ماه مبارک رمضان هم باید با تدوین برنامه های مناسب نظارت بر رعایت شئونات اسلامی به خوبی مدیریت شود.
ضرغامی در قسمت دیگری از صحبت های خود افزود: یکی از موضوعات مهمی که باید به آن توجه داشت مدیریت جمعیت است. در هر جایی که جمعیت زیاد بود و امکان بازدید برای سایر گردشگران فراهم نیست، این را اعلام و اطلاع رسانی کنید که گردشگران و بازدیدکنندگان گرفتار سردرگمی و بلاتکلیفی نشوند. در همین رابطه با صداوسیما هماهنگی های لازم انجام شده تا بوسیله رسانه ملی و فضای مجازی اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.
ضرغامی اضافه کرد: مبحث خدمات بهداشتی هم باید مورد توجه قرار گیرد. در این رابطه با وزارت راه صحبت شده و تصمیم های خوبی گرفته شده که البته در نوروز سال جاری امکان اجرایی شدن این تصمیم ها نیست و برای نوروز سال آینده اجرایی می شود. بدین سبب در خود موزه ها و پایگاه های میراث فرهنگی این مساله باید برنامه ریزی و مدیریت شود تا گردشگران گرفتار مشکل نشوند. در بیرون از پایگاه های میراث فرهنگی باید محلی مشخص شود تا سرویس بهداشتی و هم فروشگاه ها و نمازخانه برای رفاه هرچه بیشتر گردشگران ایجاد شود.
نوروز بهترین فرصت برای فروش صنایع دستی
وی اظهار داشت: بهترین فرصت برای عرضه محصولات صنایع دستی نوروز است. این مساله بسیار اهمیت دارد و مردم برای خرید صنایع دستی اقبال دارند. بهترین مکان برای عرضه محصولات صنایع دستی پایگاه های میراث فرهنگی هستند. البته این در حالیست که همانطور که پیش تر هم اعلام نموده بودیم برمبنای دستور رئیس جمهوری در ورودی شهرها باید بازارچه صنایع دستی ایجاد شود.
وزیر میراث فرهنگی افزود: اعطای تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی خرید صنایع دستی ادامه دارد و در نوروز هم در محل پایگاه های میراث فرهنگی میتوان این اعطای تسهیلات را انجام داد.
ضرغامی در ادامه افزود: راویان موضوعات تاریخی و راهنمایان گردشگری در موزه ها و پایگاه های میراث فرهنگی نقش مهمی در روایتگری و انتقال حقایق تاریخی دارند. بدین جهت اطلاعات روایتگران در موزه ها و پایگاه های میراث فرهنگی باید تقویت شود و همیشه مطالعه داشته باشند.
تجلیل از ۱۳ مدیر پایگاه میراث ملی، جهانی و موزه های کشور
در ادامه با حضور سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور، مریم جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی از مدیران برتر پایگاه های ملی و جهانی همینطور موزه های کشور تقدیر به عمل آمد.
مهدی حیدری وند مدیر پایگاه میراث جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، شرلی آودیان مدیر پایگاه میراث جهانی کلیساهای ارامنه ایران، محمدرضا بهادری مدیر پایگاه میراث جهانی سازه های آبی شوشتر، حسین عیدانی مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه، محسن قاسمی مدیر میراث جهانی بم و منظر فرهنگی آن، پویا طالب نیا مدیر میراث جهانی منظر فرهنگی تاریخی هورامان / اورامانات، مجید نورتقانی مدیر میراث جهانی گنبد قابوس، آفرین امامی مدیر میراث جهانی کاخ گلستان، وحید رحمتی مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران، عاطفه بدر مدیر کاخ موزه چهل ستون اصفهان، مهرنوش دباغ مدیر موزه هفت تپه شوش و رشید گل افشان مدیر موزه منطقه ای خلیج فارس بوشهر سیزده مدیری بودند که در این مراسم مورد تجلیل قرار گرفتند.

1401/12/19
11:11:33
5.0 / 5
322
تگهای خبر: باغ , تاریخی , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری