مصرف پروبیوتیک ها چه تاثیری بر فشار خون دارد؟

مصرف پروبیوتیک ها چه تاثیری بر فشار خون دارد؟

به گزارش تور و گردشگری، خراسان رضوی برخلاف باکتری هایی که منجر به بیماری یا ناخوشی می شوند، چیزی به نام باکتری خوب هم وجود دارد؛ بعنوان مثال، پروبیوتیک ها حاوی میکروارگانیسم های زنده ای هستند که با انواع باکتری های موجود در بدن ما تفاوت چندانی ندارند.


به نقل از هلث، به قول مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه ایالات متحده، پروبیوتیک ها که در مکمل ها، محصولات زیبایی و برخی مواد غذایی مانند ماست یافت می شوند، امکان دارد به حفظ تعادل و سلامت میکروبیوم حساس بدن ما کمک کنند.
در حالیکه هنوز در این مورد به تحقیقات بیشتری نیاز است، نتایج بعضی از مطالعات نشان داده اند که پروبیوتیک ها امکان دارد به طرق مختلف از سلامت دستگاه گوارش، همچون تسکین علایم سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، یبوست، یا اسهال در رابطه با آنتی بیوتیک حمایت کنند. با این وجود، آیا راه هایی وجود دارد که پروبیوتیک ها برای ما فراتر از سلامت دستگاه گوارش مفید باشند؟
نتایج مرور علمی در سال ۲۰۱۴ که در نشریه فشار خون (Hypertension) انتشار یافت، با بررسی ۹ مطالعه شامل بیشتر از ۵۰۰ بزرگسال، جهت بررسی این که آیا استفاده از پروبیوتیک تأثیر بالقوه مثبتی بر فشار خون بیماران دارد یا خیر، به این سؤال پاسخ داد.
طبق بررسی انجمن قلب آمریکا (AHA)، محققان با بررسی مطالعات به این نتیجه رسیدند که استفاده از پروبیوتیک ها - بخصوص آنهایی که حاوی سویه های مختلف باکتری هستند - سبب کاهش فشار خون بالا در بیماران می شوند. به صورت متوسط، افرادی که پروبیوتیک مصرف می کردند، کاهش فشار خون سیستولیک به میزان ۳.۵۶ میلی متر جیوه همینطور افت متوسط ۲.۳۸ میلی متر جیوه در فشار خون دیاستولیک را مشاهده نمودند. البته طول درمان هم بر این تأثیر مرتبط بود چونکه تغییرات فشار خون تنها بعد از هشت هفته استفاده از پروبیوتیک در بیماران مشاهده شد.
دکتر جینگ سان، نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: ما معتقدیم که پروبیوتیک ها امکان دارد با داشتن سایر اثرات مثبت بر سلامت، همچون بهبود کلسترول تام و لیپوپروتئین با چگالی کم یا LDL، کلسترول، کاهش گلوکز خون و مقاومت به انسولین و با کمک به تنظیم سیستم هورمونی تنظیم کننده فشار خون و تعادل مایعات به کاهش فشار خون کمک کنند.


با این وجود، دکتر سان اذعان کرد: پیش از این که پروبیوتیک ها بعنوان یک درمان بالینی رسمی برای فشار خون بالا در نظر گرفته شوند، تحقیقات بیشتری لازم است.
یک مرور علمی جدیدتر از سال ۲۰۲۰ که در نشریه لیپیدها در سلامت و بیماری (Lipids in Health and Disease) انتشار یافت، ۲۳ کارآزمایی کنترل شده را بررسی کرد که در مجموع شامل بیشتر از ۲۰۰۰ شرکت کننده بود تا تأثیر استفاده از پروبیوتیک بر فشار خون بیماران را تعیین کند. یافته های مطالعه نشان داد که مکمل های پروبیوتیک با کاهش متوسط تا آماری مفهوم دار فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک در بیماران مبتلا به فشار خون بالا مرتبط می باشد. با این وجود، این یافته ها طولانی مدت نبودند و فقط برای حدود هشت یا ۱۰ هفته صادق بودند.
در حالیکه در کل نتایج مطمئنا امیدوارکننده به نظر می رسند، کارشناسان بر سایر عوامل سبک زندگی تاکید می کنند که افراد مبتلا به فشار خون بالا می توانند هنگام کاهش فشار خون خود در نظر بگیرند. این عوامل شامل ورزش منظم به صورت هفتگی، مدیریت سطح استرس و کاهش مصرف سدیم است. علاوه بر مصرف نمک کمتر، می توانید با افزایش دریافت پتاسیم با غذاهایی مانند سیب زمینی شیرین، ماست، ماهی قزل آلا و غیره به پاکسازی سدیم از سیستم بدن خود هم کمک کنید.
با این وجود، کسانی که هنوز علاقمند به مصرف مکمل های پروبیوتیک هستند، حتما با پزشک خود مشورت کنند. استفاده از پروبیوتیک برای همه سفارش نمی گردد، همچون کسانی که بیماری جدی و ایمنی ضعیفی دارند یا به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته اند. پروبیوتیک ها همینطور می توانند عوارض جانبی بالقوه ای مانند واکنش های آلرژیک، ناراحتی خفیف معده، نفخ، اسهال یا گاز معده داشته باشند.
منبع:

1401/12/21
10:34:00
5.0 / 5
352
تگهای خبر: دستگاه , زمین , زندگی , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری