راهکار استرالیا در کاهش انتشار آلاینده های بزرگ

راهکار استرالیا در کاهش انتشار آلاینده های بزرگ

تور و گردشگری: خراسان رضوی دولت استرالیا گام بزرگی به سمت اجرای یک سیاست کلیدی اقلیمی برداشت که آلاینده های اصلی گازهای گلخانه ای را ملزم به کاهش انتشار این گاز می کند.


به نقل از ژاپن تودی، مدیریت حزب کارگر اعلام نمود: اصلاحات موسوم به مکانیسم حفاظتی برای دستیابی استرالیا به هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به میزان ۴۳ درصد کمتر از سطح سال ۲۰۰۵ تا پایان دهه ضرورت دارد. این اصلاحات سقفی برای انتشار گازهای گلخانه ای کشور به وجود می آورد و ۲۱۵ تاسیسات آلاینده بزرگ استرالیا را وادار می کند تا انتشار گازهای گلخانه ای خودرا در طول زمان کاهش دهند.
شورای اقلیم، یکی از مدیران پیشرو در رابطه با آب وهوا، اصلاحات را به عنوان نخستین قانون استرالیا در یک دهه توصیف کرد که آلودگی گازهای گلخانه ای را تنظیم می کند.
با حمایت ۱۱ سناتور حزب سبزها، دولت تنها به حمایت دو سناتور غیرمتعهد یا اقلیت حزبی نیاز دارد تا اصلاحات را بوسیله مجلس اعیان انجام دهد. آدام بندت، رهبر حزب سبزها، اظهار داشت: یک «سقف حداکثر» در انتشار گازهای گلخانه ای به این معنا است که نیمی از ۱۱۶ پروژه جدید زغال سنگ و گاز پیشنهاد شده در استرالیا اجرا نمی شوند.
میزان انتشار گازهای گلخانه ای مجاز در زیر سقف اعلام نشده است. این سقف به مرور زمان کاهش پیدا می کند برای اینکه آلاینده ها انتشار گازهای گلخانه ای خودرا کم می کنند.
باند در صورتیکه حمایت حزبش از اصلاحات را تایید نمود به خبرنگاران ابراز کرد: حزب سبزها، بوسیله مذاکرات، ضربه بزرگی به نفت و گاز وارد کردند.
این قانون روز دوشنبه توسط مجلس نمایندگان تصویب گردید، جایی که حزب کارگر اکثریت کرسی ها را در اختیار دارد.
نخست وزیر آنتونی آلبانیز اشاره کرد: مکانیسم حفاظتی ابزاری برای دستیابی به تعهد ما برای کاهش ۴۳ درصدی تا سال ۲۰۳۰ است.
کریس بوون، وزیر تغییرات اقلیمی و انرژی اظهار داشت: بدون این مکانیسم، استرالیا تا پایان دهه تنها ۳۵ درصد انتشار گازهای گلخانه ای خودرا می کاهد.
بوون افزود: امروز ما یک گام بزرگتر به سمت تصویب اصلاحات مکانیزم صیانت از طریق مجلس برداشتیم. این اصلاحات تا سال ۲۰۳۰ انتشار گازهای گلخانه ای استرالیا را ۲۰۵ میلیون تن متریک (۲۲۶ میلیون تن) می کاهد که معادل خروج همزمان دو سوم خودرو های استرالیا از جاده است.
آلاینده های بزرگ می توانند اعتبار کربن بخرند تا به اهداف کاهش انتشار کمک کنند اما آلاینده هایی که از اعتبار کربن برای دستیابی به بالای ۳۰ درصد کاهش خود استفاده می نمایند، باید توضیح دهند که چرا برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای خود اقدامات بیشتری انجام نمی دهند.
تد اوبراین، سخنگوی اپوزیسیون تغییرات اقلیمی و انرژی، اصلاحات را رد کرد و اظهار داشت که محدودیت انتشار گازهای گلخانه ای، سرمایه گذاری صنعتی استرالیا را به سمت چین و هند سوق خواهد داد.
اوبراین اضافه کرد: این طرحی برای کربن زدایی اقتصاد استرالیا نیست بلکه طرحی برای صنعت زدایی آنست.


اپوزیسیون محافظه کار زمانی که در سال ۲۰۱۶ قدرت را در دست گرفت، مکانیسم حفاظتی را ایجاد کرد اما محدودیت های انتشار آنقدر بالا بود که ۲۱۵ آلاینده اصلی که ۳۰ درصد از انتشارات استرالیا را می سازند، توانستند انتشار خودرا تا ۴درصد بالا برند.
دولت قبلی هدف نه چندان بلندپروازانه ای را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای استرالیا تنها بین ۲۶ تا ۲۸ درصد کمتر از سطح سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۳۰ تعیین کرده بود.
شورای اقلیمی از توافق حزب سبزها با دولت به عنوان یک توافق تاریخی استقبال کرد.
آماندا مک کنزی، مدیر عامل شورای اقلیمی در اطلاعیه ای ابراز کرد: این نخستین اصلاح مجلس فدرال برای کاهش واقعی آلودگی در یک دهه خواهد بود.
مؤسسه استرالیا، یک اندیشکده سیاسی جناح چپ، انتقاد نمود که اصلاحات به تعدادی از پروژه های جدید سوخت فسیلی اجازه می دهد تا پیشروی کنند، بااینکه کمتر از مکانیسم فعلی است.
گلن واکر، سخنگوی صلح سبز استرالیا اشاره کرد: با اهمیت ترین وظیفه مجلس استرالیا رد معادن جدید سوخت فسیلی به نفع صنایع پاک و آینده نگر است.
لازم به ذکر است که اعتبار کربن (انگلیسی: Carbon credit) واژه ای عمومی در صنعت می باشد که نشان دهنده هر نوع مجوز یا گواهی قابل معامله برای خروج یک تن دی اکسید کربن یا هر نوع گاز گلخانه ای دیگر است که حجمی معادل یک تن دی اکسید کربن را داشته باشد.
منبع:

1402/01/10
21:57:34
5.0 / 5
351
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری