بازماندگان زلزله ترکیه با مشکلات سخت روحی دست به گریبانند

بازماندگان زلزله ترکیه با مشکلات سخت روحی دست به گریبانند

تور و گردشگری: بعضی ها به سختی می خوابند، برخی دیگر از ماندن در داخل خانه هراس دارند و بسیاری دیگر از کوه هایی که قبل از این منبع آرامش آنها بوده اند، ترس عمیقی پیدا کرده اند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از یورونیوز، بازماندگان زلزله ترکیه که در کنار صخره های سر به فلک کشیده شهر باستانی "انطاکیه" اقامت دارند بعد از این فاجعه که بیشتر از ۵۰ هزار قربانی داشت، همچنان رنج می کشند.
دلهره آنها شامل شوک از دست دادن یک شبه به معنای واقعی کلمه است چون که خیلی از آنها همه چیزشان را یک شبه از دست دادند، از خانه و عزیزانشان گرفته تا سلامتی و درآمدشان.
"سوما ذوبی"، این حس را خوب می شناسد. این نیروی حفاظتی ۳۸ ساله در روز زلزله با برخورد صخره های بزرگ به خانه اش در نزدیکی کوه "استائورین" از خواب بیدار شد.
خودروی او حین فرار، زیر آوار در پس لرزه های زلزله دفن شد و سه فرزندش که صدمه دیده بودند به سختی توانستند از خودرو بیرون بروند. صخره های بزرگتر در باران و پس لرزه های بعد از آن فرو ریختند.
ذوبی در کنار ساختمان ویران شده خانه اش اظهار داشت: دیگر کسی جرات ورود به خانه را نداشت.
او اضافه کرد: اما حتی اگر در چادر بخوابید به آن فکر می کنید. همه چیز را به یاد می آورید و در رابطه با اش خواب می بینید. خلاص شدن از شر این ترس دشوار می باشد.
"ارالپ تورک"، روانپزشک داوطلب تلاش می کند که با گشت زنی در اطراف مناطق زلزله زده با جعبه ای پر از قرص در خودرویش و یک دفترچه یادداشت برای ثبت احساسات، بعضی از دردها را التیام دهد.
تورک یکی از هزاران داوطلبی بود که بعد از زلزله به سمت انطاکیه رفت. این مرد ۳۲ ساله روزانه حدود ۱۵ نفر را از لیست عرضه شده از جانب سازمان خدمات اجتماعی محلی ویزیت می کند. بعضی از بازماندگان آنقدر گوشه گیر شده اند که نمی توانند با غریبه ها صحبت کنند.
تورک می گوید: من برای حرف زدن اصرار نمی کنم و فقط به آنها پیشنهاد می دهم.
شایع ترین علایم، استرس حاد، غم و اندوه و عود کردن اختلالات روانی قدیمی ناشی از زلزله است. با این وجود او به سرعت اضافه می کند که اینها کلی گویی است.
او می گوید: هر فاجعه متفاوت می باشد. هر منطقه و ساکنان آن خصوصیت های خاص خویش را دارند. فرهنگ و سنت ها هم نقش دارند.
"نوریه داغلی"، درد صخره های مرگباری را که از کوه های محبوبش می غلتند عمیقا حس کرده است. این مرد ۶۷ ساله نیمی از عمر خویش را صرف لذت بردن از صخره های کوه "استائورین" کرده است.
وی در داخل یکی از چادرهایی که بیشتر مردم محلی بعد از زلزله به آن نقل مکان کرده اند، می گوید: ما خانواده شادمانی بودیم.
او آهی می کشد و باردیگر می گوید: پای کوه می نشستیم. بچه ها بازی می کردند. بوی گل و درخت می آمد. حتی زمانی که تنها بودم نمی ترسیدم.
ولی اکنون ترس وجود دارد و او نمی داند چگونه با آن روبرو شود. این مرد می گوید: صخره هایی بزرگتر از این چادر روی ما افتاد.
چادر نایلونی استاندارد او، به اندازه ای بزرگ بود که به سادگی روی یک فرش و مبل قرار بگیرد.
استرس بعد از سانحه
"ایسن یلماز"، مددکار اجتماعی می گوید افرادی که با او مشورت می کنند تمام علایم استرس بعد از سانحه را نشان داده است.
وی اضافه می کند: بعضی ها به ما می گویند که مشکلات خواب دارند. مشکلات اشتها دارند. بسیار عصبانی و پرخاشگر هستند. همه این ها نشانه های "اختلال اضطراب بعد از سانحه" است. آنها ضربه روحی بزرگی را تجربه کرده اند.1402/01/19
19:46:37
5.0 / 5
339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری