مهر خبر داد؛

درخواست وزیر راه و شهرسازی از دبیر هیات دولت پیرامون بافت شیراز

درخواست وزیر راه و شهرسازی از دبیر هیات دولت پیرامون بافت شیراز

تور و گردشگری: تور و گردشگری: وزیر راه و شهرسازی در نامه ای به دبیر هیأت دولت خواهان لغو تفویض اختیار به استان فارس درباره ی طرح 57 هکتاری پیرامون حرم حضرت شاهچراغ (ع) با هدف حفظ بافت تاریخی شیراز شد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی کشور در نامه ای به بهادری جهرمی دبیر هیأت دولت از او خواست تا تفویض اختیار به استان فارس در رابطه با طرح ۵۷ هکتاری پیرامون حرم حضرت شاهچراغ (ع) به منظور حفظ بافت تاریخی شیراز لغو شود.
مهرداد بذرپاش در این نامه خطاب به بهادری جهرمی آورده است: یکی از مصوبات سفرهای استانی هیأت وزیران به استان فارس در تاریخ مهر ماه سال ۱۴۰۰ در ارتباط با تفویض اختیار تصویب طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم شاهچراغ از شورای عالی شهرسازی و معماری به شورای برنامه ریزی و توسعه استان است. بند اشاره شده از این قرار است؛ تهیه و تصویب طرح تفصیلی مجموعه ۵۷ هکتاری حرم شاهچراغ (ع) از سوی شورایعالی شهرسازی و معماری به شورای برنامه ریزی و توسعه استان تفویض شود.
در همین راستا شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۰۴/‏۰۷/‏۱۴۰۱‬ مصوبه مذکور را پیرو مصوبات پیشین خود در مورد طرح بافت پیرامون حرم شاهچراغ (ع)، مورد بررسی قرار داد و مقرر کرد که علل توجیهی لزوم تصویب طرح در شورایعالی شهرسازی و معماری ایران به هیأت محترم وزیران انعکاس یابد تا شرایط بازبینی مصوبه سفر استانی فراهم گردد.
موضوعات قابل توجه از این قرار هستند: بنا بر بند نهم سیاست های کلی نظام در حوزه شهرسازی (ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به تاریخ ۲۹/‏۱۱/‏۱۳۸۹‬ «رعایت هویت تاریخی و معنوی شهرها در توسعه و بهسازی محیط شهری» الزامی است. رعایت این بند در مورد بافت تاریخی شهر شیراز، بخصوص در محدوده پیرامون حرم های مطهر شاهچراغ و سید علاالدین حسین، در بردارنده شواهد اصیل از معماری و شهرسازی ایرانی- اسلامی و جزو معدود بافت های شهری باقیمانده در بردارنده سنت و آداب زیارت در فرهنگ شیعی است.
لذا محدوده مذکور به لحاظ اهمیت تاریخی و معنوی آن، دارای شأن ملی و فراملی بوده و ضروریست هرگونه طرح در مورد آن، به تصویب بالاترین نهاد حاکمیتی در حوزه شهرسازی و معماری برسد.
تجربه ناموفق مداخلات بزرگ مقیاس و ورود نهادهای دولتی و شبه دولتی به محدوده پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع)، نقض حقوق مالکانه مجاوران و ساکنان، بیرون راندن الزامی آنها از محل سکونت، شکل گیری پروژه های اقامتی و تجاری برای زائرین مرفه و راندن زائرین کم درآمد از محدوده پیرامون حرم، به واسطه طرح های شهری غیرکارشناسی و صدمات جبران ناپذیر آن بر پیکره معنوی و تاریخی بافت پیرامون حرم رضوی باوجود تذکرات صریح مقام معظم رهبری (مدظله العالی) حالا پیش روی ماست.
ضروری است از هرگونه اقدام که زمینه تکرار آن تجربه را فراهم آورد، اجتناب نموده و نهایت دقت در تهیه و تصویب طرح به عمل آید. تشکیل جلساتی در زیر مجموعه شورای امنیت کشور، کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی و… در سنوات پیشین به منظور بررسی تخریب آثار تاریخی شیراز مبین اهمیت و حساسیت مبحث است. پس از اعلام مصوبه سفر استانی نیز مکاتبات گوناگونی از جانب استادان دانشگاه، تشکل های مردمی و متخصصان با عنوان رییس جمهور محترم، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و این وزارت خانه به منظور انعکاس تبعات اقدامات مخرب در بافت تاریخی شیراز انجام گرفته است که نشان دهنده حساسیت قابل توجه مبحث مذکور و بازتاب های فراوان اجتماعی هرگونه اقدام تخریب در بافت مذکور است. پس ضروریست بررسی و تصویب طرح، متناسب با حساسیت و اهمیت موضوع، با مشارکت متخصصان و در سطح ملی صورت پذیرد.
براساس نامه شماره ۱۴۰۱۲۵۰۰/۳۲۷۱۴ مورخ ۲۵/‏۱۱/‏۱۴۰۱‬ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، طرح شهری تهیه شده برای محدوده مذکور، پیش از تصویب در مراجع مربوطه، ابتدا باید به تأیید آن وزارت خانه برسد.
بنابر موارد یاد شده خواهشمند است دستور فرمائید مبحث تغییر مصوبه سفر استانی و بازگرداندن مرجعیت تصویب طرح به شورای عالی شهرسازی و معماری بررسی و نتایج برای اقدامات بعدی به این وزارت خانه منعکس شود.
این نامه در روز ۲۷ اسفند ماه سال ۱۴۰۱ نوشته شده است اما قبل از آن در تاریخ هفتم اسفند نیز فرزانه صادق مالواجرد معاون شهرسازی و معماری در نامه ای به علی ابراهیمی مدیرکل دفتر ترویج معماری طراحی شهری و بافت های واجد ارزش و نیکخواه نایینی مدیرکل دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران نوشته بود: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مهر ماه سال ۱۴۰۱ خود مصوبات سفرهای استانی هیأت محترم دولت به استان فارس را پیرو مصوبات پیشین خود در مورد موضوعات مذکور مورد بررسی قرار داد و تصمیم گیری کرد.
موضوع مصوبه سفر تفویض اختیار تصویب طرح تفصیلی پیرامون حرم مطهر شاهچراغ از شورای عالی شهرسازی و معماری به شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس بوده است.
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به این شرح است: با عنایت به مفاد مصوبات پیشین شورای عالی شهرسازی و معماری، شامل مصوبه مورخ ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۴ و مصوبه مورخ آبان ۱۳۹۹ در رابطه با تعیین سیاست های طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم حضرت شاهچراغ و با عنایت به اهمیت طرح مذکور، از باب محافظت از مصادیق معماری و شهرسازی ایرانی و اسلامی، محافظت از هویت معنوی و مذهبی محدوده و بافت فرهنگی و تاریخی شهر شیراز، مقرر شد دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری بعد از انجام بررسی های لازم لزوم تجدید نظر در بند ۱۵ مصوبه سفر استانی و ضرورت تصویب نهایی طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری را طی مکاتبه ای به دفتر هیأت دولت اعلام نماید.

1402/01/22
12:04:10
5.0 / 5
367
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری