سزارین های تقویمی از شلوغی اتاق های عمل تا تولد نوزادان نارس

سزارین های تقویمی از شلوغی اتاق های عمل تا تولد نوزادان نارس

به گزارش تور و گردشگری، رییس انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران ضمن مخالفت با تنظیم زایمان در تاریخ های لاکچری و رُند، اظهار داشت: حد مرز حاملگی سن 39 هفته است، بدین سبب اگر مادر یا جنین مشکلی نداشته باشند، زایمان زیر سن 39 هفته نباید صورت گیرد.


دکتر سودابه کاظمی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی عوارض مقارن کردن زایمان در تاریخ های خاص و رُند، اظهار داشت: زمان زایمان توسط پروسه حاملگی تعیین می شود و زمانی که جنین به اصطلاح «برسد» و حاملگی تکمیل شود، خود به خود علائمی در بدن زن آغاز می شود که مادر آنرا با درد زایمان متوجه می شود و پروسه زایمان شروع می شود.
وی با تکیه بر این که دستکاری تاریخ زایمان عوارض دارد، اظهار نمود: جلو انداختن تاریخ زایمان سبب می شود که فرزند نارس به دنیا بیاید و ریسک عوارض و عفونت های نوزادی و حتی بستری نوزاد در NICU بدنبال این اتفاق افزایش خواهد یافت. تاخیر در انجام زایمان کمتر رخ می دهد برای اینکه درد زایمان نشان دهنده زمان زایمان خواهد بود اما اگر چنین اتفاقی هم رخ دهد ممکنست جنین گرفتار مرگ داخل رحمی و سایر مشکلات شود.
او ضمن اشاره به این که مدت زمان طبیعی حاملگی ۲۸۰ روز است، خاطرنشان کرد: بین ۳۸ تا ۴۲ هفته جنین تکامل می یابد و بطور معمول پزشک بسته به شرایط حاملگی مادر در این هفته ها زمان ختم حاملگی را مشخص می کند البته؛ اهتمام این است که اگر مشکلی در پروسه حاملگی نبود دردهای زایمان شروع شود اما اگر مادر و جنین مشکلی داشته باشند، به تشخصی پزشک زایمان یک یا دو هفته جلوتر یا پس از موعد صورت می گیرد اما این که خود شخص بخواهد تاریخ زایمان تعیین کند اصلا قابل قبول نیست مگر این که سزارین به درخواست مادر صورت گیرد که در این صورت هم اگر مادر یا جنین مشکلی نداشته باشند زایمان زیر سن ۳۹ هفته نباید صورت گیرد.
کاظمی در پاسخ به این سؤال که آیا می شود زایمان طبیعی را در تاریخ خاصی انجام داد؟، توضیح داد: بطور معمول هیچ پزشکی تمایل ندارد که این اتفاق بیفتد اما در یک سری از مقالات علمی اشاره شده است که اگر قرار باشد بنابه دلایلی موجه و علمی مادر زودتر زایمان کند در هر صورت حد مرز حاملگی سن ۳۹ هفته است؛ ولی اگر تا ۴۰ و ۴۱ هفته درد مادر شروع نشد، می توان مادر را برای ختم حاملگی بستری کرد. به لحاظ علمی و طبی، ابزارهایی وجود دارد که می توانیم دردهای زایمانی را در تاریخ خاص شروع نماییم که زایمان صورت گیرد.
وی ادامه داد: در مورد زایمان در تاریخ خاص اگر حاملگی به ۴۰ هفتگی رسیده باشد و بطورمثال برای رسیدن به تاریخ خاص مورد نظر والدین لازم باشد دو یا سه روز صبر نماییم و مادر هم امکان ادامه حاملگی را داشته باشد، می توان محاسن و معایب را سنجید و سپس تصمیم نهایی را اتخاذ نمود.
این جراح و متخصص زنان و زایمان، اظهار داشت: متاسفانه انجمن زنان و زایمان آماری از میزان تولدها و یا درخواست های زایمان در تاریخ های خاص ندارد. بطور کلی این گلایه از سیستم وزارت بهداشت وجود دارد که آمارها به دست انجمن ها نمی رسد؛ درحالیکه ما می توانیم با استفاده از این داده ها بازوی کمکی وزارت بهداشت در بطن جامعه باشیم.
او ضمن اشاره به تجربه ۲۵ ساله خود در برخورد با مادران حامله و انجام زایمان، خاطرنشان کرد: به شخصه بنده نخستین بار بوسیله نامه نگاری ها و بخش نامه های وزارت بهداشت متوجه درخواست های انجام زایمان های تقویمی در تاریخ های رُند شدم. بطور سنتی بطور معمول دو تاریخ مورد اقبال خانواده ها برای تولد فرزندشان بوده است؛ یکی روزهای آخر شهریور ماه به علت این که دوست نداشتند فرزندشان نیمه دومی شود و یکی هم اول فروردین بوده است. البته برخی هم درخواست تولد فرزندشان در مناسبت های مذهبی را داشتند و یا به ندرت قصد همزمانی تولد فرزند با یکی از والدین را مطرح می کردند.
کاظمی تصریح کرد: بطور معمول وقتی مادری درخواست زایمان در تاریخ خاصی را مطرح می کند با او صحبت می نماییم تا متوجه باشد که این تصمیم ممکنست عوارضی برای جنین به همراه داشته باشد و بطور معمول هم مادران به حرف پزشک اعتماد می کنند. این امر با سلامت مادر و نوزاد در ارتباط می باشد و ما با تنظیم تولد در تاریخ های لاکچری مخالف هستیم. پیشنهاد ما این است که وزارت بهداشت جلسه ای با صاحبان پروسه نظیر انجمن علمی متخصصین زنان و زایمان داشته باشد تا برنامه ریزی درستی صورت گیرد که با چنین ابعاد رسانه ای مواجه نشویم و در داخل سیستم این مشکل برطرف شود و این فرهنگ نادرست فراگیر نشود.
وی در خاتمه اظهار داشت: از طرفی انجام زایمان در یک روز خاص سبب ازدحام در اتاق عمل می شود که با خستگی نیروها روبرو می شویم که این امر هم ممکنست سبب افزایش احتمال بروز خطا شود.
منبع:

1402/01/30
21:41:16
5.0 / 5
341
تگهای خبر: تخصص , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری