رئیس اداره میراث فرهنگی شاهین شهر و میمه:

قنات جهانی وزوان اصفهان هیچ گونه صدمه ای ندیده است

قنات جهانی وزوان اصفهان هیچ گونه صدمه ای ندیده است

به گزارش تور و گردشگری، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهین شهر و میمه، ایجاد هرگونه صدمه ای به قنات جهانی وزوان را کذب دانست.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، جواد چهرراضی عنوان کرد: متأسفانه طی روزهای گذشته شاهد انتشار خبری در فضای مجازی در خصوص تخریب قنات جهانی وزوان بودیم که این خبر کاملاً کذب است.
وی افزود: خوشبختانه در سطح منطقه مردم و مسؤلان حساسیت فراوانی به داشته های فرهنگی و تاریخی خود ازجمله قنات تاریخی وزوان داشته و این خبر کذب سبب تشویش خاطر دوستداران میراث فرهنگی در منطقه شد.
چهرراضی اضافه کرد: هم اکنون عملیات برق رسانی قنات جهانی وزوان در حال اجرا می باشد و همینطور پایگاه جهانی قنات وزوان همه روزه و به صورت مستمر توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی پایش و کنترل می شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان شاهین شهر و میمه خاطرنشان کرد: با عنایت به تفاهمنامه مشترک به منظور برق رسانی به این قنات تاریخی که توسط فرمانداری شهرستان شاهین شهر و میمه، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، شهرداری وزوان و اداره برق استان منعقد گردید، با تخصیص اعتباری بالغ بر ۶ میلیاردریال توسط اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان و همکاری و مساعدت فرمانداری، شهرداری و اداره برق منطقه، عملیات برق رسانی از راه جاده ترانزیت تهران به اصفهان به طول حدود ۲ کیلومتر در حال اجرا می باشد، که با اتمام این عملیات، روشنایی محوطه و مسیرهای این قنات تاریخی تأمین خواهد شد.
وی تصریح کرد: خوشبختانه باهمت و همراهی مسؤلان استان، شهرستان و دوستداران میراث فرهنگی منطقه در زمینه ایجاد زیرساخت های گردشگری همچون برق رسانی به این مجموعه جهانی، تلاش می شود تا با توسعه زیرساخت های گردشگری، حفظ امنیت و کمک به حفاظت، مرمت و نگهداری از این مجموعه های باارزش، گامی مهمی برداشته شود.
به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، قنات بزرگ و تاریخی وَزوان در شهری به همین نام در قسمت میمه استان اصفهان قرار دارد. این اثر در سال ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۹۶۲ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این قنات همینطور یکی از قنات های ایرانی ثبت شده بعنوان میراث جهانی یونسکو است.
قنات بزرگ و تاریخی وَزوان در یک لایهٔ رسوبی- سنگی قرار دارد که در خلال سالیان متمادی با پایین رفتن سطح آب منطقه در دو طبقه یکی لایهٔ رسوبی که از مظهر قنات دارای ۳۵ کیلومتر طول و ۴۰/۱۸ متر عمق بوده که عمق آن در مادر چاه فعلی مشهود است. طبقهٔ زیرین قنات که آب در آن جریان دارد از کف آب رو تا ارتفاع ۲ متر و ۱۰ سانتیمتر در لایهٔ سنگی کوهستانی حفر شده است.
بنا به قول اهالی، این سیستم در حدود سه هزار سال پیش ساخته شده و این قنات تنها قنات در تمام منطقه اصفهان است که به این طریق آب زیرزمینی را ذخیره می کند.


منبع:

1402/02/22
20:44:38
5.0 / 5
319
تگهای خبر: تاریخی , زمین , فرهنگ , كوهستان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری