وزیر بهداشت اعلام كرد

پوشش بیمه ای کامل خدمات ناباروری

پوشش بیمه ای کامل خدمات ناباروری

تور و گردشگری: به گزارش تور و گردشگری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدامات انجام شده در حوزه افزایش جمعیت را شرح داد و اظهار داشت: در حوزه جمعیت، پوشش کامل بیمه خدمات ناباروری را محقق کردیم. 4.5 میلیون جمعیت کشور ما نابارور هستند و امکاناتی ایجاد کردیم تا بتوانند فرزنددار شوند. در همین راستا 103 مرکز جدید درمان ناباروری در کل کشور و در همه استان ها بوجود آمده است.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایسنا، بهرام عین الهی در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه امروز تهران به مناسبت شروع هفته ملی جمعیت از فردا، اظهار داشت: سلامت یکی از مقوله های مهم در زندگی همه ماست و تاکید زیادی بر سلامت شده است.
وی ادامه داد: یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب شکوهمند انقلاب اسلامی، پیشرفت در عرصه سلامت بوده است. قبل از پیروزی انقلاب، با وجود وابستگی شدید به غربی ها، در عرصه سلامت پیشرفتی نداشتیم و پزشکان بی کیفیت خارجی در اقصی نقاط کشور کار می کردند، تعداد دانشگاه ها محدود بود و مردم حتی برای درمان های پیش پاافتاده به خارج از کشور اعزام می شدند.
وزیر بهداشت یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی را پیشرفت در عرصه سلامت دانست و اظهار داشت: امروز ۶۷ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی، ۲۲ هزار عضو هیات علمی، ۱۱۰۰ بیمارستان و ۲۷۰ هزار دانشجو داریم. همین طور در تمام فاکتورهای بهداشتی رشد خوبی داشته ایم و نرخ امید به زندگی از ۵۵ به بالای ۷۵ سال رسیده است.
عین الهی افزود: کاهش قابل توجه مرگ و میر نوزادان و مادران باردار، بهبود و کنترل بیماریهای واگیر و حذف این بیماریها که از طرف سازمان جهانی بهداشت به ما اعلام شده است، از دیگر دستاوردهای ماست.
وی با اعلان اینکه پیچیده ترین درمان های جهان را انجام می دهیم وعلی رغم تحریم های ناجوانمردانه پیشرفت های خوبی در این زمینه داشته ایم عنوان کرد: امروز مردمانی از سایر کشورها تمایل دارند برای درمان به ایران بیایند که نشان دهنده قدرت نرم جمهوری اسلامی است.
وی بااشاره به ساخت «سبطین» در کربلا با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران، اظهار داشت: تمام هزینه تاسیس این دانشگاه را عتبه کربلا پرداخت کرده و ما فقط نیروی انسانی را تامین کردیم و این توانمندی را داریم که دانشگاه هایی را در کشورهای دیگر ایجاد نماییم.
عین الهی به افتخارآفرینی پزشکان در دوران دفاع مقدس و حماسه آفرینی آنها در درمان مجروحین شیمیایی، پیشتازی در عرصه سلول های بنیادی و همین طور ایستادگی در دوران کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: تمام کارکنان حوزه سلامت در دوران کرونا جانفشانی کردند و حدود ۳۰۰ شهید مدافع سلامت را در آن دوران تقدیم کردیم.
وی افزود: دانشمندان ما در دوران کرونا موفقیت های بسیاری کسب کردند و تنها کشوری در منطقه بودیم که توانستیم شش واکسن ضد کرونا بسازیم و الان نیز از نظر تهیه واکسن مشکلی نداریم و یک ثمره این اقدامات این است که امروزه تجمعاتی چون نماز جمعه به خوبی برگزار می گردند و افتخار بزرگی است که با زحمت کادر سلامت محقق شده و ایران به عنوان دولتی ممتاز در پیش گیری از کرونا در دنیا مطرح است.
وزیر بهداشت با اعلان اینکه کارهای عقب افتاده ای داشتیم که در این دولت پیگیری می شوند اظهار داشت: اقدامات خوبی در عرصه دانش بنیان ها و تاسیس شرکت های دانش بنیان انجام شد، آمار شرکت های دانش بنیان ۵۵ درصد و محصولات فناوری سلامت محور ۴۳ درصد رشد یافته و ۷۹۶۶ نفر در این شرکتها مشغول به کار هستند. هفت مرکز نوآوری، هشت مرکز رشد فناوری و ۱۴ پارک علم و فناوری افتتاح شد. همین طور رتبه علمی کشور از ۱۶ به ۱۵ ارتقا یافته است.
عین الهی در بخش دیگری از سخنرانی اش به تکمیل بیمه همگانی رایگان برای شش میلیون نفر از هموطنان با اعتبار ۶۰۰۰ میلیارد تومانی اشاره نمود و اظهار داشت: مزید بر این پوشش رایگان بیمه سلامت مادران حامله و فرزندان شیرخوار تا پنج سالگی، پوشش رایگان مددجویان کمیته امداد را انجام دادیم و صندوق پشتیبانی از بیماران خاص با ۵۰۰۰ میلیادر تومان اعتبار راه اندازی و ۱۵ هزار تخت بیمارستانی طی یک سال و نیم اخیر در کشور به خصوص در مناطق محروم به وجود آمد که معادل ۱۰ درصد کل تخت هایی است که در دوران قبل و بعد از انقلاب تاسیس شده اند. همین طور ۲۰۰۰ خانه بهداشت نیز راه اندازی شد.
وی با اعلان اینکه تعمیرات اساسی در مراکز درمانی انجام و تجهیزات پیشرفته پزشکی بروزرسانی شدند اظهار داشت: سقف درآمدی پزشکان در مناطق محروم را برداشتیم. تعرفه پرستاری اجرائی شد و نسخه الکترونیک ارتقا یافت. نسخه نویسی الکترونیک در آغاز به کار دولت ۱۰ درصد بود و امروز به بالای ۹۸ درصد رسیده است. کاشت رایگان حلزون شنوایی را بصورت رایگان انجام دادیم و الان دیگر صف انتظار نداریم.
وزیر بهداشت با اشاره به این که فردا روز ملی جمعیت است اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که امروزه با آن مواجهیم و بر همه ما تکلیف است که در این زمینه فعالیت نماییم، همین موضوع جمعیت است. متاسفانه رشد جمعیت ما کم شده و از رشد چهار برابری که داشته حالا به یک برابر رسیده و یک فاجعه است.
عین الهی اضافه کرد: باید همه ما کار نماییم تا بتوانیم بحران کاهش جمعیت را پشت سر بگذاریم. اگر جمعیت فعال، پویا و مبارزی نداشته باشیم انقلاب ما گرفتار مشکل خواهد شد. این مسئله مهم مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز هست و همه دستگاهها، مردم، مساجد، نمازهای جمعه و... باید به عنوان یک تکلیف شرعی روی آن کار کنند.
وی با اعلان اینکه در عرصه جمعیت، پوشش کامل بیمه خدمات ناباروری را محقق کردیم اظهار داشت: ۴.۵ میلیون از جمعیت کشور نابارور هستند و امکاناتی ایجاد کردیم تا بتوانند فرزنددار شوند. ۱۰۳ مرکز جدید درمان ناباروری در همه استانها به وجود آمده است. توسعه و ساخت خوابگاه های متاهلی که زمینه ازدواج و افزایش جمعیت را فراهم می آورد را نیز در دست انجام داریم.
وزیر بهداشت از اجرای طرح سلامت خانواده و نظام ارجاع در تمام روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر بطور کامل آگاهی داد و اظهار داشت: این طرح را از اول اردیبهشت ماه امسال در تمام استانها و در ۵۷ شهرستان شروع کردیم و شعار ما این است که هر ایرانی باید یک مراقب بهداشت داشته باشد.
عین الهی با تأکید بر این که همه ما باید در مواردی چون فرزندآوری، آسان سازی ازدواج، ارزان سازی، کریمانه نمودن خدمات بهداشتی و درمانی، ترویج زایمان طبیعی، جلوگیری از ترس زایمان و کمک به درمان ناباروری کمک نماییم اظهار داشت: ۹ دستورالعمل و ۲۴ بخشنامه را ابلاغ و ۹۵ درصد از تکالیف قانونی جوانی جمعیت را اجرائی کردیم.
وی افزود: حدود ۲۸ هزار بهورز و ۲۲ هزار مراقب سلامت را آموزش دادیم. در گذشته تبلیغات روی شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر» صورت می گرفت و سبب کاهش جمعیت شد. حالا همه ما باید «فرزند بیشتر، زندگی بهتر» را به عنوان شعار اصلی درنظر بگیریم. زایمان طبیعی را در ۴۴۸ مراکز دانشگاهی انجام می دهیم و تشویق کردیم که این کار صورت گیرد. شعار هفته ملی جمعیت، «سهم من از جوانی ایران» خواهد بود.
منبع:

1402/02/29
15:14:31
5.0 / 5
290
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دستگاه , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری