رونمایی از کتاب شوق مجموعه داری در کتابخانه و موزه ملی ملک

رونمایی از کتاب شوق مجموعه داری در کتابخانه و موزه ملی ملک

تور و گردشگری: تور و گردشگری: نشست معرفی و رونمایی کتاب شوق مجموعه داری (گنجینه آثار لاکی ایران در عصر قاجار، از مجموعه بانو عزت ملک ملک) با سخنرانی ابوالعلا سودآور در کتابخانه و موزه ملی ملک اجرا شد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، نشست معرفی و رونمایی کتاب «شوق مجموعه داری» (گنجینه آثار لاکی ایران در عصر قاجار، از مجموعه بانو عزت ملک ملک) با سخنرانی ابوالعلا سودآور در کتابخانه و موزه ملی ملک اجرا شد.
در این آئین که هم زمان با زادروز حاج حسین آقا ملک برپا شد، ابوالعلا سودآور پژوهشگر حوزه هنرهای ایرانی و اسلامی و فرزند بانو عزت ملک ملک و نوه حاج حسین آقا ملک، درباره ی چگونگی گردآوری مجموعه آثار هنری تاریخی به همت بانو عزت ملک ملک و نگاه داری و صیانت از آنها از طرف او و خانواده ملک سخن راند. همین طور نوشاد رکنی رییس اداره اطلاعات فرهنگی و حفاظت فنی کتابخانه و موزه ملی ملک، درباره ی مجموعه داری، پیشینه و روش های آن توضیح هایی ارائه داد. مجید فداییان، هنرمند و نگارگر و کیانوش معتقدی، یکی از مترجمان کتاب از دیگر سخنرانان این جلسه بودند.
کتاب «شوق مجموعه داری»، مجموعه ای نفیس از آثار لاکی ایران در عصر قاجار را دربرمی گیرد که زنده یاد عزت ملک ملک (سودآور) دختر حاج حسین آقا ملک (بنیان گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک) در چند دهه گردآوری شده و به موزه های اسمیت سونین آمریکا و هنر هاروارد اهدا شده است. ترجمه فارسی این کتاب، زیر نظر ابوالعلا سودآور با پشتیبانی بنیاد سودآور به چاپ رسیده است.

1402/03/15
19:30:48
5.0 / 5
309
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , قاجار , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری