در گزارش تور و گردشگری مطرح شد؛

توضیح میراث فرهنگی در رابطه با موافقت با مجوز معدنی در کوه چرخه نطنز

توضیح میراث فرهنگی در رابطه با موافقت با مجوز معدنی در کوه چرخه نطنز

به گزارش تور و گردشگری، کارشناس ثبت طبیعی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در رابطه با موافقت با صدور مجوز معدن جدید در محدود کوه چرخه نطنز توضیح داد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، موافقت میراث فرهنگی شهرستان نطنز با صدور مجوز بهره برداری معدن سنگ تزئینی در محدوده کوه چرخه این شهرستان، طی دو روز اخیر واکنش دوستداران محیط زیست و میراث طبیعی نطنز را بدنبال داشته است. کوه چرخه یا دارهند نطنز یکی از کم نظیرترین سازه های طبیعی با قدمت چند میلیون سال است. کوه چرخه که در فاصله کمی از منطقه حفاظت شده کرکس کوه قرار دارد منطقه ای است که از جانب زمین شناسان بعنوان بهشت زمین شناسی ایران شناخته می شود و فروردین سال جاری کشف فسیل های چهل میلیون ساله در کوه چرخه خبرساز شد. منظر طبیعی و محوطه فسیلی کوه چرخه و دارهند نطنز بهمن ماه سال ۱۴۰۱ در لیست آثار ملی و طبیعی کشور به ثبت رسید.
در همین پیوند مجید نوری کارشناس ثبت طبیعی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان و شهرستان نطنز در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: معدن سنگ های تزئینی که میراث فرهنگی با مجوز آن موافقت نموده در خارج از محدوده کوه چرخه است.
وی افزود: این معدن حدود سه کیلومتر با خود کوه چرخه فاصله دارد و برای عرصه ۷۰۰ متر حریم تعیین شده است و ارتباطی به کوه چرخه و دارهند ندارد.
این کارشناس میراث فرهنگی شهرستان نطنز تصریح کرد: برای تعیین خط حریم و عرصه کوه چرخه همه جوانب در نظر گرفته شده همچون منظر طبیعی و فسیل هایی که در آن منطقه وجود دارد و استانداردها رعایت شده است.
نوری اضافه کرد: با عنایت به این که این معدن جدید خارج از محدوده تاریخی و عرصه طبیعی کوه چرخه است قاعدتاً میراث باید با آن موافقت می کرد و ما بر مبنای قانون در محدوده های که به ثبت رسیده یا دارای ارزش تاریخی و طبیعی است می توانیم ممنوعیت صدور مجوز داشته باشیم.
وی افزود: تمام منطقه مورد نظر معدن بررسی و پیمایش شده و با عنایت به این که هیچ آثار تاریخی و فسیلی نداشته با استعلام مجوز آن موافقت کردیم.
به گفته این کارشناس میراث فرهنگی، پیشتر در محدوده کوه چرخه سه معدن بهره برداری می کردند که حالا فعالیت آنها متوقف شده است.منبع:

1402/03/30
11:38:59
5.0 / 5
285
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری