مدیر مجموعه جهانی باغ موزه چهلستون:

مرمت سقف ایوان چهلستون اصفهان تا آخر سال به اتمام می رسد

مرمت سقف ایوان چهلستون اصفهان تا آخر سال به اتمام می رسد

تور و گردشگری: به گزارش تور و گردشگری، مدیر مجموعه جهانی باغ موزه چهلستون از اتمام مرحله پایانی مرمت سقف ایوان چهلستون تا آخر سال جاری اطلاع داد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، عاصفه بدر عنوان کرد: بخشی از تزئینات سقف ایوان کاخ چهلستون در اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی به علت ایزوله نبودن سقف اصلی دوپوسته ایوان و همینطور به علت بارش باران و نفوذ رطوبت گرفتار صدمه شده بود.
وی افزود: در دوران پهلوی دوم با ایزوله کردن سقف اصلی بنای ایوان، نفوذ رطوبت از سقف اصلی به بخش دو پوش ایوان منتفی شد، بااین حال داغ آب های ناشی از نفوذ رطوبت در دهه های گذشته همچنان بر پیکر اصلی تزئینات سقف ایوان باقی ماند.
بدر اضافه کرد: با عنایت به این که بخش قابل توجهی از سقف ایوان و تزئینات آن از دوران صفوی تا آن سالم مانده بود، مرمتگران در خلال چند دهه اخیر اقدامی برای مرمت آن نکرده بودند.
مدیر مجموعه جهانی باغ موزه چهلستون خاطرنشان کرد: در شروع دهه نود با بروز صدمه های جدی در پیشانی سقف ایوان و فرسودگی و صدمه دیدگی شدید چوب ها و تزئینات بکار رفته، عملیات مرمت کالبد ایوان بخصوص بخش دو پوش سقف ایوان و تزئینات پیشانی ایوان آغاز و بعد از اتمام مرمت پیشانی ایوان، عملیات مرمت تزئینات سقف ایوان، هم زمان با عملیات مرمت استقامت بخشی دو پوش سقف شروع شد.
وی تاکید کرد: این عملیات از سال ۱۳۹۵ شامل داغ برداری، زدودن لکه ها و تثبیت تزئینات سقف آغازشده و از مجموع ۱۸ قاب و سه پیشانی ایوان، تنها سه قاب و یک پیشانی آن باقی مانده که قرارداد انجام عملیات مرمت آن امسال با پیمانکار مجرب منعقدشده و امید داریم بخش های باقی مانده هم تا پایان سال جاری به پایان برسد.

1402/04/04
09:10:02
5.0 / 5
347
تگهای خبر: باغ , فرهنگ , قاجار , كاخ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری