میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

برگشت سرباز ساسانی به ایران

برگشت سرباز ساسانی به ایران

به گزارش تور و گردشگری، استرداد نقش برجسته ساسانی به ایران، مرمت های ناصحیح مسجد ورامین، دعوت به بازدید از موزه های دفینه و برگزاری شورای حکام صنایع دستی همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


گروه جامعه؛ در این هفته عزت الله ضرغامی با روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در وزارت میراث فرهنگی دیدار نمود در این نشست هر یک از معاونان وزارت خانه در رابطه با ارتباط فناوری با حوزه های کاری خود صحبت کرده و مواردی که میتوان در یک همکاری مشترک بیان کرد را توضیح دادند. همینطور امضای یک تفاهم نامه در زمینه همکاریهای مشترک همچون درخواست های دو طرف این نشست بود. در این جلسه عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی به مبحث استفاده از تکنولوژیهای جدید در حوزه مرمت اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم ما در استفاده از تکنولوژی ها و تکنولوژیهای جدید حوزه کاوش است. شاید تست های ما برای کاوش صدمه زننده باشد اما با بهره گیری از تکنولوژی های جدید میتوان کارهای مهمی را انجام داد، حتی در مرمت هم میتوان از آنها استفاده نمود. ضرغامی با اعلان اینکه این حوزه بسیار بکر است و می تواند کارآیی را افزایش و هزینه ها را کم کند از آمادگی وزارت میراث فرهنگی برای امضای یک تفاهم نامه مؤثر با معاونت علمی و فناوری اطلاع داد. در ادامه این مراسم علی دارابی معاون میراث فرهنگی کشور به مبحث استفاده از هوش مصنوعی در حوزه میراث فرهنگی اشاره نمود و گفت ۳۰ نفر از مفاخر ما در سایر کشورها دفن هستند و می خواهند آنها را به نام خودشان مصادره کنند بنا بر این باید از تکنولوژی های جدید برای معرفی بیشتر مفاخر استفاده نمود. ایجاد پارک های علم و فناوری در حوزه باستان شناسی، مرمت و موزه داری همچون موضوعات همکاریهای مشترک معاونت میراث فرهنگی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می تواند باشد. رصدخانه صنایع خلاق راه اندازی شود معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با اعلان اینکه مأموریت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارتباط تنگاتنگی با حوزه صنایع دستی دارد، معاصرسازی صنایع دستی با اتصال به خانه های خلاق را اقدامی عملی دانست. جلالی بیان نمود: اگر طراحی توسعه را در مثلث محصول، مشتری و سازمان طبقه بندی نماییم صنایع دستی ارتباطات تنگاتنگی با مأموریت های معاونت فناوری دارد. با توجه به این که در سه خانه خلاق با معاونت علمی و فناوری همکاری داریم با اتصال به خانه های خلاق می توانیم باعث افزایش دوام تولیدات را برپایه توسعه پایدار، تاب آوری و پابرجا سازی داشته باشیم.
اختیار نظارت بر بوم گردی ها را نداریم یاور عبیری رئیس جامعه انجمن های اقامتگاه های بوم گردی در رابطه با نظارت بر این بخش از واحدهای اقامتی کشور اظهار داشت: یکی از بحث های ما اینست که باید به انجمن های استانی اختیار داده شود چون اداره های کل میراث فرهنگی در بعضی از استان ها شاید حدود ۲۰ شهرستان داشته باشد و در هر کدام هم روستاهای زیادی که بوم گردی های فراوان مجوز گرفته اند. وی افزود: ولی در این اداره تنها یک کارشناس بوم گردی یا طبیعتگردی وجود دارد. این کارشناس نمی تواند به همه آنها نظارت کند. پس باید بعضی از اختیارات به جوامع استانی تفویض شود تا انجمن ها نظارت داشته باشند.
وی اظهار داشت: انجمن ها توان این نظارت را دارند. اعضای هیأت مدیره در کل استان پراکنده بوده و خودشان هم امکان دارد بوم گردی داشته باشند اما هم اکنون انجمن ها هیچ اختیاری ندارند ازاین رو نمی توانند نظارتی هم انجام دهند.
میزبانی مرکز میراث ناملموس تهران از پنجمین نشست شورای حکام این هفته خبر رسید که مرکز مطالعات منطقه ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی (مرکز میراث ناملموس تهران) در ایام ۵ و ۶ تیرماه ۱۴۰۲ میزبان پنجمین نشست عادی شورای حکام مرکز خواهد بود. این نشست به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون برخی روال های اجرایی، تصویب برخی امور پیشبینی شده در اساسنامه و توافق نامه منعقده بین دولت جمهوری اسلامی ایران و یونسکو، انتخاب ریاست شورای حکام و مرکز، انتخاب متخصصان شورا برای دوره چهار ساله آتی، برنامه ریزی جلسات هیأت اجرایی مرکز، و سر انجام بحث و تبادل نظر پیرامون برنامه ی کارهای مرکز برای سال ۲۰۲۳-۲۰۲۴ و تصویب نهایی آنها در هتل لاله تهران انجام می شود. برخی دیگر از سرفصل های پنجمین نشست شورای حکام مرکز مطالعات پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی در جهت تدوین برنامه های راهبردی و اجراییِ پاسدارانه از هویت فرهنگی ملل منطقه و میراث زنده در آسیای غربی و مرکزی به مدیریت و راهبرد ایران خواهد بود.
دارابی رئیس شورای حکام شد در این هفته پنجمین نشست شورای حکام مرکز مطالعات پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی در تهران امروز در هتل لاله برگزار شد و آقای فنگ جینگ نماینده دبیرکل کنوانسیون ۲۰۰۳ یونسکو در آن به صورت ویدئویی حضور پیدا کرد. همینطور علی دارابی با اکثریت آرا بعنوان رئیس شورای حکام مرکز مطالعات منطقه ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی به مدت سه سال برگزیده شد. همینطور آتوسا مؤمنی بعنوان رئیس مرکز میراث ناملموس تهران به مدت چهار سال انتخاب شد. در این مراسم علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: تأسیس مراکز مقوله دو تحت نظارت یونسکو اقدامی است مورد توجه کشورهای مختلف جهان، چونکه این کشورها از راه این مراکز با ایفای نقشی، کانونی سیاست های فرهنگی خود و مناطق پیرامون را برنامه ریزی و هدایت می کنند و در عین حال از میراث فرهنگی ناملموس ویژه خود و آن چه با کشورهای دیگر به شکل مشترک دارند پاسداری می کنند.
دعوت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بازدید از موزه های دفینه این هفته حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بازدیدی که از پردیس موزه ای دفینه داشت اظهار داشت: باید دانشگاهیان حوزویان اساتید و فرهیختگان در رشته های مختلف از این موزه بازدید کنند همینطور سفارش من به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی اینست که در این موزه حضور پیدا کنند. چون معتقد هستم گروه موزه های دفینه باید بیشتر معرفی شود. حجت الاسلام خسروپناه اظهار داشت: مسؤلان و وزرا باید بتوانند از اینجا دیدن کرده تا اطلاعات بیشتری به دست آورند چون نگاه تمدنی در مدیریت پیدا می کنند. وی با اعلان اینکه موزه پول برای من به سبب کامل و جامع بودن و نمایش فرآیند تاریخی آن جالب بود افزود: در این موزه سیر تحول پول به خوبی نشان داده شده است البته که موزه های دیگر هم آثار جالب توجهی داشتند.
سنگ نگاره ساسانی صبح امروز به ایران بازگردانده شد خبر مهم این هفته آن بود که سنگ نگاره ساسانی، صبح چهارشنبه هفتم تیرماه با اقدام و پیگیری های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت امورخارجه، وارد ایران شد و مسؤلان وزارت میراث فرهنگی، این اثر را در فرودگاه امام خمینی (ره) تحویل گرفتند. بعد از طی مراحل مورد نیاز، این سنگ نگاره در موزه ملی ایران به نمایش در می آید که زمان آن به اطلاع می رسد. این اثر تاریخی که متعلق به دوره ساسانی است، در سال ۱۹۸۸ میلادی وارد کشور امارات شده و سال ۲۰۰۶ از کشور امارات خارج شده است. زمان توقیف اثر در بریتانیا سال ۲۰۱۶ بوده است. زمان دقیق خروج این سنگ نگاره از ایران معین نمی باشد، اما باتوجه به زمان ورود آن به امارات که مصادف با ۱۳۶۷ شمسی است، به احتمال زیاد این اثر در زمان جنگ تحمیلی به شکل غیرقانونی از کشور خارج شده است.
مرمت غیر اصولی مسجد باستانی ورامین این هفته خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت: مسجد جامع ورامین یکی از مساجد دوره ایلخانی در شهرستان ورامین و از مساجد مهمی استان تهران است که کمترین توجهی به آن می شود. با وجود این که فاصله چندانی از این مسجد مهم تا پایتخت وجود ندارد اما هر بار اتفاقاتی برای آن می افتد که خوشایند نیست. همچون گازکشی در مسجد که چند سال پیش به بهانه سرد بودن هوا انجام شد و دیوارهای این مسجد ۷۰۰ ساله را تخریب کرد. نورپردازی ها سبب شد در نمای بیرونی این مسجد چند روزی چراغ های تزئینی روشن ولی به سرعت خاموش شود و جای آن سوراخ هایی بماند که دیگر از دیوار و در کنار تزئینات قدیمی آن برطرف نمی گردد.
نگاهی به طاق های ضربی دو پوش مسجد مشخص می کند که سقف نم کشیده است. در واقع این طاق های آجری از پشت بام ایزوگام شده اند! بعضی از آجرها از جایشان بلند شده و تکان می خورند. چینش آجرهایی که جدید کار شده درست نیست هیچ کدام در یک خط ممتد قرار نگرفته اند.


منبع:

1402/04/09
14:03:12
5.0 / 5
333
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , تكنولوژی , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری