سفارش های وزارت بهداشت برای جلوگیری از گرمازدگی در کودکان زیر پنج سال

سفارش های وزارت بهداشت برای جلوگیری از گرمازدگی در کودکان زیر پنج سال

به گزارش تور و گردشگری، رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت تصریح کرد: شیرخواران و کودکان زیر 5 سال گروه سنی هستند که نسبت به تغییرات دمای محیط صدمه پذیرترند و باید مراقبت بیشتری در این شرایط دریافت نمایند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا لرنژاد با بیان اینکه با افزایش دمای هوا در تابستان و بخصوص در مناطق گرمسیری توجه به سفارش های بهداشتی برای جلوگیری از گرمازدگی ضروری می باشد، اظهار داشت: افزایش دمای بدن و داغی و قرمزی پوست، فرورفتگی چشم ها، استفراغ یا اسهال و کم شدن ادرار، نبض ضعیف و تنفس تند، گریه و بی قراری و تحریک پذیری و بی حالی و کاهش هوشیاری علایم گرمازدگی در کودکان است.
وی در مورد دلایل بروز گرمازدگی در کودکان، عنوان کرد: کم بودن توانایی بدن برای تنظیم دما، مصرف کم مایعات و شیر، پوشیدن لباس زیاد و تنگ، غفلت از کودک و رها شدن در فضای بسیار گرم و بسته نظیر خودرو، مصرف برخی داروها، مبتلا شدن به برخی بیماری های زمینه ای مثل دیابت کودکان، بیماری فیبروزکیستیک (cystic fibrosis)، بیماری های کلیوی، اسهال مزمن و برخی موارد دیگر مانند کم وزنی یا اضافه وزن در بروز گرمازدگی در کودکان موثر هستند.
رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت با بیان اینکه مهم ترین خطر در گرمازدگی کودکان خطر کم آبی است که در صورت عدم مراقبت کافی حتی می تواند منجر به مرگ در کودک شود، اظهار داشت: زمانیکه کودک گرفتار کم آبی می شود، ابتدا بی قرار و تحریک پذیر می شود و اگر کم آبی ادامه پیدا کند کودک خواب آلوده یا گرفتار عدم هوشیاری می شود.
لرنژاد اضافه کرد: کودکی که خواب آلودگی غیرعادی یا عدم هوشیاری دارد، در معرض خطر است و فورا باید با اورژانس تماس بگیرید و به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل شود.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی سفارش های درمان و مقابله با گرمازدگی را چنین تشریح کرد: لباس های کودک را کم کرده و از لباس های گشاد و نخی استفاده کنید. کودک را از نظر تاریخچه تب، احساس داغی و یا درجه حرارت زیر بغل بالای ۳۷.۴ درجه سانتیگراد کنترل کنید.
رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت با بیان اینکه خودداری از بردن کودکان به بیرون از منزل و محیط های شلوغ و زیر آفتاب در ساعتهای اوج گرما و قرار دادن کودک گرمازده در آب ولرم و محیط خنک با تهویه مناسب سفارش دیگر مقابله با گرمازدگی کودکان است، اظهار داشت: از کمپرس سرد روی گردن، کشاله ران و زیر بغل، کودک استفاده کنید. دادن مایعات فراوان و در شیرخواران افزایش دفعات شیردهی، بهترین راه برای جبران کم آبی است. راه جلوگیری از کم آبی در یک شیرخوار یا کودک اینست که به او ORS یا مایعات کم نمک و خنک بدهید.
رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت در انتها سفارش کرد هر مقدار مایعی که کودک بخواهد باید تا وقتی که وضعیت کودک بهبود یابد به او بدهید و از داروها در زمان کم آبی و گرمازدگی استفاده نکنید.
منبع:

1402/05/12
13:01:59
5.0 / 5
267
تگهای خبر: خودرو , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری