بررسی رخدادهای لرزه ای در هفته گذشته؛

از ادعای شهردار درباره ی زلزله تهران تا ثبت زلزله ۳ و نیم ریشتری در جوادآباد

از ادعای شهردار درباره ی زلزله تهران تا ثبت زلزله ۳ و نیم ریشتری در جوادآباد

تور و گردشگری: هفته ای که گذشت جوادآباد استان تهران زلزله 3.5 ریشتری را تجربه کرد؛ ضمن آنکه جزیره خارک با زلزله 3.2 و خوی استان آذربایجان غربی با زمین لرزه ای به بزرگای 3 ریشتر لرزیدند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایسنا، در صورتیکه علیرضا زاکانی شهردار تهران مدعی شده است که یکی از اساتید با ادله ای که برایش آورده، تهران ۳۰۰۰ سال است که زلزله نیامده و تهدیدی در عرصه زلزله برای تهران وجود ندارد، در هفته گذشته جواد آباد استان تهران با زلزله ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون این رخداد لرزه ای در ۱۰ کیلومتری جواد آباد، ۱۴ کیلومتری پیشوا و ۲۰ کیلومتری ورامین این استان گزارش شد.
پژوهشگران حوزه زلزله شناسی این سوال را برای شهردار تهران مطرح نمودند که آیا شهردار محترم تهران در روز ۴ دی ماه سال ۱۳۸۲ هم می توانستند همین نکته را به شهردار محترم "بم" بفرمایند؟ در بم نیز ۳ هزار سال بود که زلزله ای رخ نداده بود و گواه این ادعا ارگ تاریخی بم است. ولی در ۵ دی ماه ۱۳۸۲ زلزله ای بعد ۳۰۰۰ سال، رخ داد و بیش از ۳۰۰۰۰ نفر از جمعیت ۱۱۰ هزار نفری شهر بم کشته شدند.
در بندرمقام استان هرمزگان زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۳، شنبه استان هرمزگان با زلزله ای به بزرگای ۳.۲، در بندرمقام استان هرمزگان زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۳، بستک استان هرمزگان دو زلزله ۲.۹، رخ داد.
همین طور در جزیره خارک استان بوشهر زلزله ای به بزرگای ۳.۲ به ثبت رسید و ترکمانچای استان آذربایجان شرقی زلزله ای به بزرگای ۳.۳ را تجربه نمود.
جزییات زلزله های هفته گذشته به این شرح است:
شنبه ۷ مرداد
در قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله ۲.۷، بهاباد استان یزد زلزله ۲.۹، فرهادگرد استان خراسان رضوی زلزله ۲.۵ و بهاباد استان یزد زلزله ۲.۶ رخ داد.
اهل استان فارس زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۶ درعمق ۲۸ کیلومتری را تجربه نمود و کانون آن در ۱۳ کیلومتری اهل و ۱۶ کیلومتری اشکنان استان فارس و ۲۴ کیلومتری بندرمقام استان هرمزگان بوده است.
شنبه استان هرمزگان با زلزله ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۲۳ کیلومتری لرزید و کانون این رخداد لرزه ای در ۲۶ کیلومتری شنبه و ۳۷ کیلومتری ریز استان بوشهر و ۳۰ کیلومتری دهرم استان فارس بوده است.
یکشنبه ۸ مرداد
نودان استان فارس زلزله ۲.۵، قطور استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۷ رخ داد.
در بندرمقام استان هرمزگان زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۶ کیلومتری به ثبت رسید و کانون این رخداد لرزه ای در ۲۶ کیلومتری بندرمقام، ۲۷ کیلومتری پارسیان استان هرمزگان و ۳۴ کیلومتری لامرد استان فارس گزارش شد.
دوشنبه ۹ مرداد
در دهرم استان فارس زلزله ۲.۹، رشتخوار استان خراسان رضوی زلزله ۲.۹، موچش استان کردستان زلزله ۲.۹، چرام استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۵، پیرانشهر استان آذربایجان غربی زلزل ۲.۶، حاجی آباد استان هرمزگان زلزله ۲.۵، دیباج استان سمنان زلزله ۲.۵، بستک استان هرمزگان زلزله ۲.۹ به ثبت رسید.
سه شنبه ۱۰ مرداد
در بستک استان هرمزگان زمینلرزه ۲.۹، نیر استان اردبیل زلزله ۲.۹ رخ داد.
خوی استان آذربایجان غربی با زمینلرزه ای به بزرگای ۳ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون این رخداد لرزه ای در ۶ کیلومتری خوی، ۳۵ کیلومتری ایواوغلی و ۳۶ کیلومتری سلماس گزارش شد.
چهارشنبه ۱۱ مرداد
دشتک استان چهارمحال و بختیاری زلزله ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه نمود و کانون آن در ۲۰ کیلومتری دشتک، ۲۰ کیلومتری باباحیدر و ۲۱ کیلومتری فیل آباد این استان بوده است.
جزیره خارک استان بوشهر زلزله ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۹ کیلومتری را تجربه نمود و کانون این رخداد لرزه ای در ۱۳ کیلومتری جزیره خارک، ۴۰ کیلومتری بندر ریگ و ۴۶ کیلومتری بندر گناوه این استان گزارش شد.
در دیهوک استان خراسان جنوبی زلزله ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری به ثبت رسید و کانون آن در ۵۰ کیلومتری دیهوک، ۵۵ کیلومتری نایبند و ۹۸ کیلومتری ارسک این استان بوده است.
پنج شنبه ۱۲ مرداد
جواد آباد استان تهران با زلزله ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون این رخداد لرزه ای در ۱۰ کیلومتری جواد آباد، ۱۴ کیلومتری پیشوا و ۲۰ کیلومتری ورامین این استان گزارش شد.
دشتک استان چهارمحال و بختیاری زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و رومرکز آن در ۲۷ کیلومتری دشتک، ۳۵ کیلومتری باباحیدر و ۳۵ کیلومتری چلگرد این استان به ثبت رسید.
ترکمانچای استان آذربایجان شرقی زلزله ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه نمود و کانون آن در ۱۸ کیلومتری ترکمانچای، ۲۵ کیلومتری شربیان و۲۹ کیلومتری دوزدوزان این استان بوده است.
در خوی استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۶ و رامسر استان مازندران زلزله ۲.۵ رخ داد.
قائن استان خراسان جنوبی زلزله ۳.۴ به ثبت رسید که عمق آن در ۱۰ کیلومتری و رومرکز این رخداد لرزه ای در ۱۶ کیلومتری قائن، ۳۹ کیلومتری نیمبلوک و ۵۴ کیلومتری خضری دشت بیاض این استان بوده است.
جمعه ۱۳ مرداد
اردکان استان فارس با زمینلرزه ای به بزرگای ۳ در عمق ۵ کیلومتری لرزید و کانون این رخداد لرزه ای در ۱۶ کیلومتری اردکان، ۲۷ کیلومتری کامفیروز و ۴۱ کیلومتری سده این استان بوده است.
/ ت 4منبع:

1402/05/14
09:13:50
5.0 / 5
246
تگهای خبر: تاریخی , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری