با پایان یافتن كاوش باستان شناسی غار شوپری؛

کهن ترین ساکنان مازندران شناسایی شدند

کهن ترین ساکنان مازندران شناسایی شدند

تور و گردشگری: با پایان دومین فصل لایه نگاری غار شوپری، بیش از چهار متر نهشته های باستانی متعلق به دوره پارینه سنگی برای اولین بار در یک محوطه غاری در استان مازندران شناسایی شد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حسین رمضان پور سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: غار شوپری که در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر رستمکلا در شرق مازندران و دره مهربان رود واقع شده، از بزرگترین غارهای شناخته شده در مازندران است که بیش از ۷۵ متر طول و بیش از ۷۰۰ متر مربع مساحت دارد.
این عتیقه شناس اضافه کرد: غار شوپری در سال ۱۳۹۹ توسط نگارنده شناسایی و به سبب اهمیت بالای این اثر بلا فاصله پروسه تعیین عرصه و حریم آن با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در سال ۱۴۰۰ انجام شد و با شماره ۳۳۶۹۶ در لیست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسید.
کاوش دیرینه شناسی بمنظور لایه نگاری این غار در سالهای ۱۴۰۱ و تابستان ۱۴۰۲ با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری توسط نگارنده از طرف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران انجام شد.
رمضان پور اشاره کرد: با پایان دومین فصل لایه نگاری غار شوپری در تابستان امسال، بیش از چهار متر نهشته های باستانی متعلق به دوره پارینه سنگی برای اولین بار در یک محوطه غاری در استان مازندران شناسایی شد.
وی اضافه کرد: باتوجه به برآوردهای اولیه و تاریخ گذاری نسبی قدمت بقایای باستانی به دست آمده از غار شوپری به بالای یکصد هزار سال قبل باز می گردد؛ این بقایا شامل دست افزارهای سنگی و فسیل استخوان های جانورانی است که توسط انسان های عصر پارینه سنگی شکار شده اند.
سرپرست هیئت باستان شناسی، با اشاره به این که در بین این یافته ها نشانه هایی از گونه های منقرض شده جانوری در اعصار یخبندان مانند گونه هایی از اسب و خرس های عظیم الجثه به دست آمده اشاره کرد: بقایای بسیار فراوان استخوان های جانوری به دست آمده که اثر قصابی با ابزارهای سنگی بر روی آنها برجای مانده، همین طور بقایایی از دوره نوسنگی با قدمت بیش از ۷ هزار سال از لایه های سطحی غار شوپری به دست آمده که نشان از ارتباطات قبل از تاریخ ساکنان جنوب شرق مازندران با نواحی شرقی و شمال شرقی ایران و نواحی جنوبی آسیای میانه دارد.
رمضان پور، این بقایا را شامل ظروف سفالی منقوشی خواند که به لحاظ سبک و فرم قابل مقایسه با فرهنگ های سنگ چخماق و جیتون است و اشاره کرد: با گذشت بیش از ۷۰ سال از اولین پژوهش های دیرینه شناسی پارینه سنگی در مازندران غار شوپری اولین بقایای انسانی عصر پارینه سنگی را در این منطقه به دست آورده است.
وی اشاره کرد: این یافته ها به سبب جایگاه کریدور جنوب دریای مازندران در راه گونه های مختلف انسانی از اوراسیا به سمت آسیای میانه بسیار اهمیت دارد.
سرپرست هیئت دیرینه شناسی با اشاره به این که برمبنای آن چه در لایه نگاری غار شوپری مشاهده شد طول دوره زیست انسان در دوره های یخبندان و بین یخبندان بسیار زیاد بوده و نشان از قابلیت های بالای زیستی منطقه جنوب شرق دریای مازندران در تاب آوری گونه های انسانی در خلال دوره ها آب و هوایی نامساعد دارد اظهار داشت: این که آیا گونه های انسانی مانند نئاندرتال ها یا انسان دنیسوا در این منطقه در دوره پارینه سنگی می زیسته اند؟ یکی از مهم ترین پرسش هایی است که حالا باتوجه به یافته های غار شوپری مطرح می شود.


منبع:

1402/06/09
13:34:55
5.0 / 5
280
تگهای خبر: فرهنگ , قدمت , گردشگری , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری