یادداشت مهمان،

اربعین سفری مسیر محور همراه با قدرت ارتباطات میان فرهنگی

اربعین سفری مسیر محور همراه با قدرت ارتباطات میان فرهنگی

تور و گردشگری: میل به برقراری ارتباطات و تعاملات میان فرهنگی در راه اربعین در افراد شرکت کننده به خوبی دیده می شود.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، مهدیه بُد عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داد نوشت: ایجاد ابررویداد اربعین بصورت مستقیم و غیرمستقیم ریشه در مسائل اجتماعی فرهنگی جامعه عراق به گونه خاص و جوامع شیعی منطقه بصورت عمومی دارد.
پدیده اربعین به عنوان یک سنت دینی به شکلی خاص برخاسته از تفاسیر دینی مختلف و مختلف بوده و هنوز هم این گوناگونی تفاسیر به چشم می آید. کنشگران اجتماعی فرهنگی جامعه شیعی همیشه تأثیرات مهمی را در حفظ و خلق آن به یک ابر رویداد داشته اند.
کنشگرانی که در طول تاریخ بلند این رویداد اهتمام کرده اند از ظرفیت نمادین و معناساز قیام عاشورا مناسب سازی کنند. در حقیقت این ظرفیتی است که درون خود رویداد وجود دارد.
اربعین میراث فرهنگی شیعی دارای مجموعه گسترده ای از مناسبات اجتماعی فرهنگی است. مناسباتی که هر کدام قدرت بازتولید نظام های معنایی مختلف و متفاوتی را در درون رویداد اربعین پرورش می دهند.
ابر رویداد اربعین در سالهای اخیر بیشتر مورد توجه اقوام مختلف با فرهنگ های متفاوت بوده است. پدیده ای که هر سال افراد را از اجتماعات و فرهنگ های مختلف در یک مکان دور هم جمع می کند را نمی توان بدون توجه به آثار اجتماعی فرهنگی درک و بررسی کرد. در راه اربعین میل به برقراری ارتباطات و تعاملات میان فرهنگی در افراد شرکت کننده به خوبی دیده می شود.
اربعین به عنوان یک رویداد مسیرمحور مسافران و زوار را در یک مسیر طولانی در کنار هم قرار می دهد و رفتارهای و اعمال هر یک از زوار می توانند منشأ تأثیر اجتماعی فرهنگی شود.
یکی از مهم ترین اثرات اجتماعی فرهنگی رویداد اربعین قرار دادن دو ملت ایران و عراق در کنار هم بود. ذهنیت ملت های عراق و ایران به سبب جنگ هشت ساله یک ذهنیت مبتنی بر احساسات برگرفته از فضای جنگ بود. کدورت ها و احساسات ناخوشایند بخش بزرگی از دو ملت در رویداد اربعین به شکلی خاص یا فراموش شده و یا نادیده گرفته می شود. مفهوم گذشت در این رویداد و فضای معنوی خاص رویداد در این امر بسیار کمک کرده است
در رویداد اربعین همکاری اجتماعی نمود بارزی به خود می گیرد. یک همکاری برخاسته از کارهای داوطلبی. کارهایی که در بحث گردشگری رویدادها مهم و تأثیرگذار هستند. رویداد اربعین و تجربیات حاصل از آن نشان از همکاری داوطلبانه ی زوار با هم برای خدمت رسانی و برگزاری رویداد دارد
از دیگر آثار اجتماعی_ فرهنگی رویداد اربعین بحث جرایم و مشکلات ناشی از ناهنجاری های اجتماعی شرکت کننده در رویدادها است. در این خصوص رویداد اربعین شرایط خاص خودش را دارد. بواسطه ی فضای معنوی حاکم در این رویداد رفتار و اعمال زوار برگزارکنندگان و مشارکت کنندگان برگرفته و تحت تأثیر اعتقادات دینی و مذهبی است
از سوی دیگر می توان به تأثیر بسیار بی نظیر این رویداد بر روحیه فداکاری، گذشت و روحیه همکاری در حوزه امنیتی و برقراری آرامش مراسم اشاره نمود.
در رویداد اربعین افراد از شهرها و کشورهای مختلف شرکت می کنند و فرهنگ خودرا به جامعه ی میزبان می برند. بدین سبب این یک فرصت برای جامعه میزبان است که با فرهنگ های مختلف آشنایی پیدا کند. همانطور که نشان می دهد، این امر کمک می نماید که افراد محلی و جامعه ی میزبان تصویر شهر خودرا مطابق با فرهنگ تفسیر دهند.
به طور کلی رویداد اربعین همانند سایر رویدادها دارای آثار فرهنگی و اجتماعی مختلف است. این آثار حتی پس از رویداد هم ادامه دار و اثربخش است.


منبع:

1402/06/17
14:29:14
5.0 / 5
372
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری